6. Sınıf Neden-Sonuç Cümleleri Konu Anlatımı

Cümle içerisinde hem neden hem de sonuç bir arada olabilir. Yani bir olayda durumun neden gerçekleştiği ile beraber sonucunun ne olduğuna dair cümleler sıklıkla karşımıza çıkabilir. Bu yazımızda sizlere Neden sonuç cümlelerinden bahsedeceğiz.

Neden-Sonuç Cümleleri

Eylemin sebebini veya hangi gerekçeyle yapıldığını bildiren cümlelerdir. Neden sonuç cümleleri iki bölümden oluşmaktadır. Bunlardan birincisi neden (sebep) ve diğer ikincisi ise sonuç bildirmektedir. Böyle cümlelerde bazı edat ve ekler kullanılarak neden sonuç cümleleri oluşturulur. “için, …den dolayı, …dığından, çünkü” ifadeleriyle yapılır.

Örnekler:

-Konuyu tekrar etmediğimden (Neden) unuttum. (Sonuç)
-Yağmur yağdığı için dışarı çıkmadık.

-Bana git dedin ya
İşte ondan küstüm ben

-Başarılı oluyorlar çünkü başarabileceklerine inanıyorlar.

Örnek Soru-1:

Aşağıdakilerden hangisi neden-sonuç cümlesidir?

A) Çocuk elindeki dondurmayı yere düşürdü.
B) Hafta sonu sinemaya gitmeye karar verdiler.
C) Çok hasta olduğum için sıkı giyindim.
D) Ders çalışırken kanepede uyuyakalmış.

Örnek Soru-2:

Aşağıdakilerden hangisi neden-sonuç cümlesidir?

A) Çok sıcak olduğundan pencereyi açtık.
B) Yakıt almak için benzinliğe gitti.
C) Bu kadar konuşursa kimse dinlemez.
D) Kahvaltı yapmak için simit aldım.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Destek ve Hareket Sistemi Konu Anlatımı - 2021 LGS Nisan Ayı Örnek Soruları Yayımlandı - 6. Sınıf Güneş ve Ay Tutulmaları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Gezegenleri Tanıyalım Konu Anlatımı - 6. Sınıf Güneş Sistemi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Hikaye Unsurları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Metin Türleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Edat-Bağlaç-Ünlem Konu Anlatımı - 6. Sınıf Zamirler Konu Anlatımı - 2021 LGS kılavuzu yayımlandı! Meb LGS başvuru kılavuzu indir - 2021-MSÜ temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı - 6. Sınıf Paragrafın Yapı Yönü Konu Anlatımı - 6. Sınıf Paragrafın Anlam Yönü Konu Anlatımı -
reklam