6. Sınıf Katı Yakıtlar Konu Anlatımı

Kalorifer ve soba ile mangal üzerinden kömür ile odunlar kullanılır. Bunlar katı yakıtlardır. Katı yakıtlar kül ve duman oluşturduğu için çevreyi diğer yakıtlardan daha çok kirletirler. Katı yakıtlar hakkında daha çok bilgi yazımızda.

Katı Yakıtlar

Odun, taş kömürü, linyit, kok kömürü, odun kömürü katı yakıtlara örnek olarak verilebilir. Katı yakıtlar kül ve duman oluşturduğu için çevreyi diğer yakıtlardan daha çok kirletirler.

Odun: Isı elde etmek amaçlı sobalarda kullanılır. Odu-nun ısı değeri fazla değildir. Ağaçlardan elde edildiği için bilinçsiz kullanıldığında ormanların yok olmasına sebep olabilmektedir.

Kömür: Yer altında madenlerden çıkarılır. Kömür, bitki atıklarının toprak altında uzun süre kalarak sıkışması sonucu oluşur. Turba, linyit, taş kömürü, kok kömürü ve antrasit kömür çeşitlerine örnek olarak verilebilir.
Kömürün enerji verme sırası en çoktan en aza doğru Antrasit > Taş kömürü > Linyit > Turba şeklindedir.

Antrasit: Antrasit en değerli kömürdür. Isı değeri çok yüksektir. Ülkemizde en fazla Kastamonu ilinde çıkmaktadır.

Taş Kömürü: Çok yüksek kalorili olduğu için evlerde yakıt olarak pek kullanılmaz. Genellikle demir – çelik fabrikalarında demiri eritmek amacı ile kullanılır.

Kok Kömürü: Taş kömürünün ısıtılması işleminden geçirilerek elde edilir.

Odun Kömürü: Odunun oksijensiz ortamda ısıtılması ile odun kömürü elde edilir. Mangal yakmakta odun kömürü kullanılır.

 

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
2021 Üniversite YKS (TYT-AYT) Tercih Kılavuzu Yayımlandı - 2021 Üniversite YKS TYT-AYT Tercih Kılavuzu - 2021 YKS Puanların dağılımları ne oldu - 2021 YKS’de birincileri kimler oldu ve hangi illerden? - YKS Tercihleri 5-13 Ağustos tarihlerinde yapılacak - 2021 YKS Sonuçları Açıklandı - 2021 LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı - Tıp Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Psikoloji Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Diş Hekimliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Bilgisayar Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Hemşirelik Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Eczacılık Fakültesi Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Yazılım Mühendisliği Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 - Mimarlık Özel Üniversite Ücretleri ve Taban Puanları 2021 2022 -