6. Sınıf Kan Dolaşımı Konu Anlatımı

Vücudumuzun her yerinde kan sürekli olarak dolaşır. Böylece ihtiyacımız olan maddeleri vücudumuzun değişik noktalarına taşıma görevini üstlenir. Küçük kan dolaşımı ve Büyük kan dolaşımı hakkında bilgi alalım. İşte 6. sınıf fen bilimleri kan dolaşımı konu anlatımı.

Kan Dolaşımı

Büyük Kan Dolaşımı

Büyük kan dolaşımı ile beraber kan, kalp ile vücut arasında dolaşır. Kalbin sol karıncığından aort atardamarı eşliğinde çıkmış olan temiz kan bütün vücuda dağılır. Böylece büyük kan dolaşımı hücrelere besin ve oksijen taşıma görevini gerçekleştirirler.

Fakat hücrelerde oluşan karbondioksit ve atıklar kirlilik meydana getirir. Daha sonra kan içerisinde biriken bu karbondioksit ve atıklar, alt ve üst ana toplardamar ile beraber kalbin sağ kulakçığına ulaştırılır.

İşte bütün bu dolaşım büyük kan dolaşımı ile beraber gerçekleşir. Böylece sağlıklı şekilde oksijen ve besin kaynakları vücudumuza ulaşarak hücre içerisinde kullanılır. Yani oksijen ve besinin vücudumuzdaki organları ulaşmasını sağlamak için büyük kan dolaşımı çok önemlidir.

Küçük Kan Dolaşımı

Kanın, sağ karıncıktan başlayıp sol kulakçıkta biten dolaşımıdır. Ak­ciğer dolaşımı olarak da isimlendirilir. Dokularda hücresel solunumla açığa çıkan karbondioksit (CO2) bakımından zengin kan, sağ karıncık­tan akciğer atardamarına pompalanır. Akciğer atardamarı, CO2 konsantrasyonu yüksek olan kanı akciğerlere taşır. Akciğer kılcallarında gerçekleşen gaz değişimiyle oksijenlenen kan, akciğer toplardamarı ile kalbin sol kulakçığına getirilir.

İbn Nefs; kanın sağ karıncıktan akciğer atardamarıyla akciğere gittiği­ni ve buradan akciğer toplardamarıyla kalbin sol kulakçığına geldiğini ortaya koyarak küçük kan dolaşımını keşfetmiştir.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
YKS’ye 2,5 milyonun üzerinde aday başvurdu - 2021 MSÜ Taban Puanları, Milli Savunma Üniversitesi Puan Türleri - 2021 YKS Sınava Giriş Belgeleri Açıklandı - 6. Sınıf Yoğunluk Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sıvı Hâlden Gaz Hâle Geçme Konu Anlatımı - 6. Sınıf Katı Hâlden Sıvı Hâle Geçme Konu Anlatımı - 6. Sınıf Maddelerin Hâl Değişimleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Gaz Maddelerin Tanecikleri Konu Anlatımı - 2021 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 6. Sınıf Sıvı Maddelerin Tanecikleri Konu Anlatımı - 2021 LGS Merak Edilen Sorular ? - Yazılım Mühendisliği 2021 Taban Puanları (Son 4 Yıl) Başarı Sıralamaları - Yeni Medya 2021 Taban Puanları (Son 4 Yıl) Başarı Sıralamaları - Yazılım Geliştirme 2021 Taban Puanları (Son 4 Yıl) Başarı Sıralamaları - Yapay Zeka Mühendisliği 2021 Taban Puanları (Son 4 Yıl) Başarı Sıralamaları -