6. Sınıf Kan Damarları Konu Anlatımı

Dolaşım Sistemi konusunun anlatımında damarlardan bahsettik. Burada da sizlere kan damarlarından ayrıntılı olarak bahsettik

Kan Damarları

İnsanda atardamar, toplardamar ve kılcal damar olmak üzere üç çeşit damar vardır.

Atardamar

Kalpteki kanı diğer organlara taşıyan damarlardır. Kanın akış yönü kalpten vücuda doğrudur.  Akciğer atardamarı hariç vücuttaki tüm atardamarlar oksijence zengin kan (temiz kan) taşır. Akciğer atardamarı ise kalpteki kirli kanı ( CO2 yoğunluğu fazla kanı) temizlenmesi için akciğere götürür.

Atardamarlar, kan götürdüğü organa göre isimlendirilirler. Lifli bağ doku, elastik lif içeren düz kas ve tek sıralı yassı epitel doku olmak üzere 3 kısımdan oluşur.

Yapısındaki elastik lifler sayesinde patlamadan yüksek kan basıncına dayanır.

Toplardamar

Kanı kalbe toplayan damarlara toplar damar denir. Akciğer ve plasenta toplar damarı hariç bütün toplar damarlar kirli kan taşır. Atar damardaki gibi 3 tabakaya sahiptir.

Toplar damarlardaki kan basıncı çok düşük olduğundan tek yönlü kapakçıklar bulunur. Basınç düşük olduğu için elastik lifler bulunmamaktadır.

Kılcal damar

Genellikle atardamarlar ile toplardamarlar arasında bulunur. Tek katlı yassı epitel dokudan (endotel) oluşur.

Kan ile doku sıvısı arasında madde alışverişini sağlar. Toplam çap alanı (toplam yüzeyi) en geniş olmasından dolayı kan akış hızı en yavaş olan damarlardır.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
YKS’ye 2,5 milyonun üzerinde aday başvurdu - 2021 MSÜ Taban Puanları, Milli Savunma Üniversitesi Puan Türleri - 2021 YKS Sınava Giriş Belgeleri Açıklandı - 6. Sınıf Yoğunluk Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sıvı Hâlden Gaz Hâle Geçme Konu Anlatımı - 6. Sınıf Katı Hâlden Sıvı Hâle Geçme Konu Anlatımı - 6. Sınıf Maddelerin Hâl Değişimleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Gaz Maddelerin Tanecikleri Konu Anlatımı - 2021 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 6. Sınıf Sıvı Maddelerin Tanecikleri Konu Anlatımı - 2021 LGS Merak Edilen Sorular ? - Yazılım Mühendisliği 2021 Taban Puanları (Son 4 Yıl) Başarı Sıralamaları - Yeni Medya 2021 Taban Puanları (Son 4 Yıl) Başarı Sıralamaları - Yazılım Geliştirme 2021 Taban Puanları (Son 4 Yıl) Başarı Sıralamaları - Yapay Zeka Mühendisliği 2021 Taban Puanları (Son 4 Yıl) Başarı Sıralamaları -