6. Sınıf Hikaye Unsurları Konu Anlatımı

Gerçek ya da gerçeğe yakın bir olayı anlatan, düz yazı şeklindeki öykülere hikaye denmektedir. Bir hikaye oluşturulurken bir çok unsura ihtiyaç vardır. Yazımızda sizler için bu konuya değindik.

Hikaye Unsurları

Olay

Hikayede mutlaka bulunması gereken unsurların başında olay gelmektedir. Olay hikayedeki kahraman ya da kahramanların başından geçen, oluşan durum, ilgi çeken her türlü iş ve ya hadisedir.

Zaman

Hikayede gerçekleşen olayların meydana geldiği zaman dilimine denir. Zamanın illa gün, ay, yıl gibi bir takvim olması şart değil. Mesela; sıcak bir yaz günü, sabahın erken saatlerinde, akşama doğru gibi ifadeler de zaman hakkında bilgi vermektedir.

Yer

Hikayede olayın geçtiği mekanlara yer ismi verilmektedir. Hikayeler romanlara göre kısadır. Bu sebeple hikaye içerisindeki yerler daha az olabilmektedir.

Kahramanlar

Hikayede meydana gelen olayları yaşayan kişilere kahraman adı verilmektedir. Olayların merkezinde olan asıl
kişilere ana karakter, ana karakterlerin çevresinde yer alan diğer karakterlere de yardımcı karakter (yan karakter) adı verilmektedir.

Anlatıcı Türleri (Bakış Açıları)

İlahi Bakış Açısı

Bu bakış açısında anlatıcı, olayların gelişiminden kahramanların neler düşündüğüne kadar her şeyi bilir.

Kahraman Bakış Açısı

Hikâye ve romanlardaki olayların, kahramanlardan biri tarafından anlatıldığı bakış açısıdır. Kahraman bakış açısında birinci kişi ağzı kullanılır.

Gözlemci Bakış Açısı

Bu bakış açısında olaylar bir kamera tarafsızlığıyla anlatılır. Gözlemci bakış açısında üçüncü kişi ağzından bir anlatım vardır.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Solunum Sistemi Konu Anlatımı - 6. sınıf Kan Grupları ve Kan Alışverişi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Dolaşımı Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Damarları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kalbin Yapısı ve Görevleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı - 2021 LGS Mayıs Ayı Örnek Soruları Yayımlandı - 6. Sınıf Sindirime Yardımcı Organlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Besinlerin Emilim Olayı Konu Anlatımı - 2021 MSÜ tercih kılavuzu yayımlandı - 6. Sınıf Sindirim Sistemini Oluşturan Yapı ve Organlar Konu Anlatımı - Burs Veren Üniversiteler - 6. Sınıf Fiziksel (Mekanik) ve Kimyasal Sindirim Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sindirim Sistemi Konu Anlatımı -