6. Sınıf Fiziksel (Mekanik) ve Kimyasal Sindirim Konu Anlatımı

Sindirim sistemi insanlar için çok büyük önem taşıdığı gibi tüm canlılar için önem taşımaktadır. Sindirim çeşitleri nedir?  İşte kimyasal ve fiziksel sindirim konu anlatımı.

Fiziksel (Mekanik) ve Kimyasal Sindirim

Fiziksel (Mekanik) Sindirim

Besinlerin vücudumuzda kullanılması amacıyla çiğneme ve kas hareketleri sonucu daha küçük parçalara ayrılması olayına fiziksel (mekanik) sindirim denir.

Fiziksel sindirim vücudumuzda; ağızda dişler yardımıyla, midede kasların kasılıp gevşemesiyle ve ince bağırsakta karaciğerden gelen safra salgısının kullanılmasıyla gerçekleşir.

Kimyasal Sindirim

Besinlerin ‘enzim’ adı verilen özel salgılar yardımıyla yapı taşlarına kadar parçalanması olayına kimyasal sindirim adı verilir. Bu sindirim olayının amacı besinlerin hücre zarından geçebilecek boyutlara ulaşmasını sağlamaktır.

Kimyasal sindirim; ağızda tükürük salgısıyla, midede mide öz suyunda bulunan enzimlerle, ince bağırsakta pankreas öz suyu ile gerçekleşir.

Sindirim sistemi organları: ağız, yutak, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak ve anüstür.

Sindirim sisteminin ana organlarının yanında karaciğer ve pankreas gibi organlarda salgıladıkları salgılar ile sindirime yardımcı olurlar.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Solunum Sistemi Konu Anlatımı - 6. sınıf Kan Grupları ve Kan Alışverişi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Dolaşımı Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kan Damarları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Kalbin Yapısı ve Görevleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı - 2021 LGS Mayıs Ayı Örnek Soruları Yayımlandı - 6. Sınıf Sindirime Yardımcı Organlar Konu Anlatımı - 6. Sınıf Besinlerin Emilim Olayı Konu Anlatımı - 2021 MSÜ tercih kılavuzu yayımlandı - 6. Sınıf Sindirim Sistemini Oluşturan Yapı ve Organlar Konu Anlatımı - Burs Veren Üniversiteler - 6. Sınıf Fiziksel (Mekanik) ve Kimyasal Sindirim Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sindirim Sistemi Konu Anlatımı -