6. Sınıf Eş Anlamlı ve Yakın Anlamlı Kelimeler Konu Anlatımı

Türkçede birçok değişik eş anlamlı ve yakın anlamlı kelimeler bulunmaktadır. Şimdi bu kelimelerin ne olduklarını inceleyelim ve nasıl bulabileceğimize bakalım. Bunun için hem tanımlama yapalım hem de örnekler üzerinde inceleme gerçekleştirelim.

Eş Anlamlı ve Yakın Anlamlı Kelimeler

Eş Anlamlı Kelimeler

Yazılış ve okunuşları farklı ancak anlamları aynı olan kelimelere eş anlamlı kelimeler denmektedir. Bu kelimeleri telaffuz ederken ve yazarken değişik sözcükler kullanırız.

Örnek:

ak-beyaz, kara-siyah, örnek-misal, hikaye-öykü, sağlık-sıhhat, uyarı-ikaz…

Derdini anlatana kadar akla karayı seçti. (cümlesinde “kara” sözcüğünün yerine eş anlamlısı olan “siyah” sözcüğünü getiremeyiz. “akla karayı seçmek” bir deyimdir ve bu deyimdeki sözcükler mecaz anlamda kullanılmıştır.)

Yaşlı adam sürekli anılarını anlatırdı. (Yaşlı adam sürekli hatıralarını anlatırdı.)

Örnek Soru:

Aşağıdakilerin hangisinde ikilemeyi oluşturan sözcükler eş anlamlı değildir?

A) Akıllı uslu bir çocuktu.
B) Benim hakkımda ileri geri konuşma.
C) Senin gizli saklı işlerinden bıkmış.
D) Kaç gündür sizden ses seda çıkmadı.

Yakın Anlamlı Kelimeler

Eş anlamlı sözcükler gibi zaman zaman birbirlerinin yerine kullanılabilen fakat aralarında bazı anlam ayrılıkları olan sözcüklerdir.

Örnek:

Dost-arkadaş, uyumak-yazmak, çekinmek-kaçınmak…

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
6. Sınıf Destek ve Hareket Sistemi Konu Anlatımı - 2021 LGS Nisan Ayı Örnek Soruları Yayımlandı - 6. Sınıf Güneş ve Ay Tutulmaları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Gezegenleri Tanıyalım Konu Anlatımı - 6. Sınıf Güneş Sistemi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Hikaye Unsurları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Metin Türleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 6. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 6. Sınıf Edat-Bağlaç-Ünlem Konu Anlatımı - 6. Sınıf Zamirler Konu Anlatımı - 2021 LGS kılavuzu yayımlandı! Meb LGS başvuru kılavuzu indir - 2021-MSÜ temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı - 6. Sınıf Paragrafın Yapı Yönü Konu Anlatımı - 6. Sınıf Paragrafın Anlam Yönü Konu Anlatımı -
reklam