6. Sınıf Dolaşım Sistemi Hastalıkları Konu Anlatımı

Sık rastlanılan sistem hastalıklarını, Sistemlerin sağlığı için yapılması gerekenler, Dolaşım Sistemi Hastalıkları konu anlatımı yazımızda.

Dolaşım Sistemi Hastalıkları

Böbreklerimiz, dikkat edilmediğinde sağlığı kolayca bozulan organlarımızdandır. Kolay etkilendikleri için soğuktan korunmalıdır.

Kandan süzülen kalsiyum ve azot gibi bazı minerallerin oluşturduğu suda çözünmeyen maddeler, bazen böbrekten uzaklaştırılamaz, birbirine yapışarak büyür ve böylece böbrek taşı oluşturur. Böbrek taşları, zamanla daha da büyüyerek tıkanıklıklara ve çok şiddetli ağrılara neden olur. Sıcak havalarda, sıvı kaybının terlemeyle artması durumunda yeterli miktarda su içilmezse böbrek taşı riski artar.

Böbreklerin görevlerini yerine getirememesi böbrek yetmezliği olarak adlandırılır. Sağlıklı bir tek böbrek bile iki böbreğin yaptığı tüm görevleri yerine getirebilir. Bu nedenle böbrek yetmezliği hastası, çoğu zaman her iki böbreğinin de görevlerini yapamaz hâle gelmesiyle hasta olduğunu fark eder. Böbrek yetmezliği durumunda zararlı maddeleri kandan uzaklaştırmak için hastalara diyaliz uygulanır veya böbrek nakli yapılır. Diyaliz, idrarla atılması gereken zararlı maddeler ile fazla suyun, vücudumuzdan yapay yolla uzaklaştırılmasını sağlayan bir yöntemdir. Diyaliz uygulaması, böbreğin kandaki zararlı atıkların vücuttan atılması görevini yerine getirmekte ve hastanın normal yaşamına devam etmesini sağlamaktadır.

Böbrek yetmezliğinde son yıllarda uygulanan en başarılı yöntem böbrek naklidir. Böbrek nakli için gereken böbrek, canlı vericiden ya da özellikle kaza sonucu olan ölümlerden sağlanabilmektedir

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
7. Sınıf Galaksiler Konu Anlatımı - 7. Sınıf Yıldızlar Konu Anlatımı - 7. Sınıf Bulutsu(Nebula) Konu Anlatımı - 7. Sınıf Güneş Sistemi Ötesi: Gök Cisimleri Konu Anlatımı - 7. Sınıf Teleskop Nedir? Konu Anlatımı - 7. Sınıf Teknoloji ve Uzay Araştırmaları Konu Anlatımı - 7. Sınıf Uzay Kirliliği Konu Anlatımı - 7. Sınıf Uzay Teknolojileri Konu Anlatımı - 7. Sınıf Uzay Araştırmaları Konu Anlatımı - 7. Sınıf Güneş Sistemi ve Ötesi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sindirim Sistemi Hastalıkları Konu Anlatımı - 6.Sınıf Ampul Parlaklığına Etki Eden Faktörler Konu Anlatımı - 6. Sınıf Elektriksel Direnç ve Bağlı Olduğu Faktörler Konu Anlatımı - 6. Sınıf İletken ve Yalıtkan Maddeler Konu Anlatımı - 6. Sınıf Elektriğin İletimi Konu Anlatımı -
reklam