6. Sınıf Boşaltım Sistemi Hastalıkları Konu Anlatımı

Sık rastlanılan sistem hastalıklarını, Sistemlerin sağlığı için yapılması gerekenler, Boşaltım Sistemi Hastalıkları konu anlatımı işte yazımızda.

Boşaltım Sistemi Hastalıkları

Üremi: Kandaki üre. ürik asit ve kreatin gibi azotlu bileşiklerin miktarının artmasından kaynaklanır. Böbreğin tam olarak fonksiyonunu yerine getirememesi sonucunda hastalık ortaya çıkar.

Böbrek yetmezliği: Birçok nedene bağlı olarak böbreklerin fonksiyonlarını yerine getirememesi durumudur. Bu durumdaki bireye böbrek nakli yapılmalı veya diyaliz makinesine bağlanmalıdır. Böbrek yetmezliği olan insanlarda, vücutta biriken fazla sıvı ve atık maddelerin yarı geçirgen bir zar aracılığıyla temizlenmesi işlemine diyaliz denir.

Böbrek taşları: Genellikle havuzcuk kısmında oluşan böbrek taşları idrar yollarında aşağıya doğru ilerledikçe yaptığı tahribattan dolayı idrarda kan görülmesine ve şiddetli ağrılara neden olur.

Nefrit: Nefronların iltihaplanmasına denir. Çürük dişler ve bademcik iltihabı nefrit oluşumuna neden olur.

Boşaltım Sisteminin Sağlığı İçin
» Vücuda bol sıvı alınmalıdır. Yeterince su içilmemesi böbrek taşı oluşumuna yol açabilir.
» Diş çürükleri tedavi ettirilmeli, ayak ve bel bölgesi soğuktan korunmalıdır.
» Tuzlu, acı, baharatlı yiyeceklerden kaçınmalı, alkol kullanılmamalıdır.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN
7. Sınıf Galaksiler Konu Anlatımı - 7. Sınıf Yıldızlar Konu Anlatımı - 7. Sınıf Bulutsu(Nebula) Konu Anlatımı - 7. Sınıf Güneş Sistemi Ötesi: Gök Cisimleri Konu Anlatımı - 7. Sınıf Teleskop Nedir? Konu Anlatımı - 7. Sınıf Teknoloji ve Uzay Araştırmaları Konu Anlatımı - 7. Sınıf Uzay Kirliliği Konu Anlatımı - 7. Sınıf Uzay Teknolojileri Konu Anlatımı - 7. Sınıf Uzay Araştırmaları Konu Anlatımı - 7. Sınıf Güneş Sistemi ve Ötesi Konu Anlatımı - 6. Sınıf Sindirim Sistemi Hastalıkları Konu Anlatımı - 6.Sınıf Ampul Parlaklığına Etki Eden Faktörler Konu Anlatımı - 6. Sınıf Elektriksel Direnç ve Bağlı Olduğu Faktörler Konu Anlatımı - 6. Sınıf İletken ve Yalıtkan Maddeler Konu Anlatımı - 6. Sınıf Elektriğin İletimi Konu Anlatımı -
reklam