5. Sınıf Temel Geometrik Kavramlar ve Çizimler Konu Anlatımı

5. Sınıf Kesirlerin Yüzdeye Dönüşümleri Konu Anlatımı, 5. Sınıf Kesirlerin Yüzdeye Dönüşümleri , Kesirlerin Yüzdeye Dönüşümleri Konu Anlatımı, 5. Sınıf Matematik , 5. Sınıf Matematik Konu Anlatımı, Kesirlerin Yüzdeye Dönüşümleri

Temel Geometrik Kavramlar ve Çizimler

Nokta, Doğru, Işın, Doğru Parçası

Nokta

Geometrinin en temel kavramı noktadır. Nokta tanımsız bir terimdir.

Çevremizden örnek verecek olursak;

Kalemin ucunun kağıtta bıraktığı iz, cümlenin sonuna koyduğumuz nokta..

Doğru

İki yönde sonsuza giden düz çizgidir.

Doğrunun başlangıç ve bitiş noktası yoktur. Bu sebeple iki ucuna ok konulur. Üzerindeki herhangi iki noktaya yazılan büyük iki harfle veya ucuna yazılan küçük bir harfle isimlendirilip sembolle gösterilir. Boyu vardır ama ölçülmez.

  veya AB, BA diye de gösterilir.

Bir noktadan istediğimiz kadar  doğru çizebiliriz.

Örnek

İki nokta arasına yalnızca bir doğru çizilebilir.

Örnek

Doğru Parçası

Bir doğrunun farklı iki noktası ve bu iki nokta arasında kalan kısmına doğru parçası denir. İki ucu da sınırlıdır. Başlangıç ve bitiş noktaları (uç noktaları) kullanılarak isimlendirilir. Uzunluğu ölçülebilir.

Bir AB doğru parçasının uzunluğu sembolle |AB| şeklinde gösterilir.

 Örnek

AB doğru parçasının uzunluğu 5 cm ise bu uzunluk sembolle |AB| = 8 cm şeklinde gösterilir.

Işın

Doğrunun bir ucu sınırlı parçasıdır.  Işının sadece bir yönden sonsuza uzadığını göstermek için sonsuza giden uca ok işareti koyarız. Işını başlangıç noktası ve üzerindeki herhangi bir nokta ile isimlendiririz.

CD ışını

Sembollerle gösterilişi:

Açılar

Başlangıç noktaları aynı olan iki ışın açı oluşturur.  Açıyı oluşturan iki ışın arasındaki açıklığa açının ölçüsü denir. Açı ölçü birimlerinden birisi derece(°)dir ve açıların ölçüleri açıölçer (iletki) yardımıyla ölçülür.

Açılar ölçülerine göre dik, dar, geniş ve doğru açı olarak sınıflandırılır.

Dik Açı

Ölçüsü 90° olan açılara dik açı denir.

Dar Açı

Ölçüsü 90° den küçük olan açılara dar açı denir.

Geniş Açı

Ölçüsü 90 dereceden büyük 180 dereceden küçük olan açılara geniş açı denir.

Doğru Açı

Ölçüsü tam 180 derece olan açılara doğru açı denir.

Bir ABC açısının ölçüsü sembolle gösterilir.

Bir Doğruya Dikme ve Paralel Çizme

Düz bir zemin üzerinde verilen bir doğruya üzerindeki bir noktadan dikme çizmek için açıölçer, gönye veya pergeli kullanabiliriz.

k doğrusuna dik olan ve A noktasından geçen bir doğru çizerek konuyu iyice pekiştirelim.

                       

                               

Bir noktadan bir doğruya dik olarak çizilen doğru, doğru parçası ya da ışına “dikme” denir.

       

5. Sınıf Matematik Konuları için tıklayınız.

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 4 + 3 kaçtır?


CNC Programlama ve Operatörlüğü (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Fizyoterapi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Yerel Yönetimler (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Yeni Medya ve Gazetecilik (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Yat Kaptanlığı (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Yaşlı Bakımı (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Yapı Yalıtım Teknolojisi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Yapı Tesisat Teknolojisi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Yapı Ressamlığı (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Yapı Denetimi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Yağ Endüstrisi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Web Tasarımı ve Kodlama (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Üretimde Kalite Kontrol (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Uygulamalı İspanyolca Çevirmenlik (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2024 - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik,üniversite,vakıf üniversitesi, özel üniversite, hukuk, tıp, sağlık bölümleri,pilotaj, özel sağlık sigortaları, forex, amerika dil eğitimi,Tıp Fakültesi Ücretli, hukuk ücretli,
Basari Sıralamaları