Matematik Soru Bankası

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 80-81 Cevapları


Sizler için hazırladığımız 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları 3. Ünite Sayfa 80-81 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 80-81  Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 80 Ders Kitabı Cevapları

İnsan doğayı şekillendirebilir mi? Tartışınız.

Cevap:
Evet şekillendirirler. İnsanlar kendilerine fayda sağlamak amacı ile doğayı şekillendirebilirler.

Doğal çevre, insan etkisi olmadan oluşmuş ortamdır. Soluduğumuz hava, içtiğimiz su, ektiğimiz toprak, ormanlarımız, dağlarımız, denizlerimiz, göllerimiz doğal çevremizdir. İnsanlar doğal çevreyi kullanarak ekonomik faaliyetler yapar, doğadan daha fazla faydalanmak ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere doğayı değiştirirler.

Sıra Sizde

Aşağıda insanların doğayı şekillendirerek yaptığı değişikliklerin fotoğraflarını görüyorsunuz. Bunların isimlerini metin içerisinde yer alan boşluklara yazınız.

Cevap:
İnsanlar yaşadıkları doğal çevreyi değiştirerek ondan faydalanırlar. Yol yaparken önlerine çıkan engelleri aşmak için tüneller açarlar, bir vadinin üzerinden geçmek istediklerinde ise köprü yaparlar. Su ve enerji ihtiyaçlarını gidermek için akarsuların önüne barajlar yaparlar. Akarsuların üzerinden geçebilmek için ise yaparlar. Toprağı işleyerek tarımsal ürün yetiştirirler. Madenleri çıkarıp işleyerek yeni ürünler yaparlar.

5.Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Sayfa 81 Ders Kitabı Cevapları

AFETLER VE ÇEVRE SORUNLARI

Çevrenizde hangi doğal afetler yaşanıyor? Söyleyiniz.

Doğal afetler; can ve mal kaybına neden olan deprem, sel, heyelan, erozyon gibi doğal olaylardır. Bu
olaylar çok kısa sürelerde gerçekleşebilen ve başladıktan sonra insanlar tarafından engellenemeyen olaylardır. Ancak önceden alınacak önlemlerle can kayıpları ve oluşabilecek zararlar azaltılabilir.

Aşağıda bazı doğal afetlerle ilgili haberler yer almaktadır. İnceleyiniz.

Cevap:
Deprem, sel, hortum, toprak kayması.

Yukarıda okuduğunuz haber başlıklarında söz edilen afetlerin bu yerlerde meydana gelmesi sizce bir rastlantı mıdır? Neden? Tartışınız.

Cevap:
Hayır değildir. Çünkü hem çevresel etmenler hem de insanoğlunun doğaya verdiği tahribatlar dolayısıyla bu tür yerlerde bu tür doğal afetlerin görülme sıklığı artmaktadır. İnsanlar ormanları katlediyor seller artıyor, insanlar ormanlarda ateş yakıyor, ormanlar yok oluyor.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları 3. Ünite Sayfa 80-81  Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 14 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 12-13 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 10-11 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları Meb Yayınları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 170-171 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 168-169 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 166-167 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 164-165 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 162-163 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 160-161 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 156-157 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 154-155 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 152-153 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 150-151 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 148-149 Cevapları - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam