5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 251-252-253 Cevapları

Sizler için hazırladığımız 5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları 5. Ünite Sayfa 251-252-253 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

5. Sınıf Matematik MEB Yayınları Sayfa 251-252-253 Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Matematik MEB Yayınları Sayfa 251 Ders Kitabı Cevapları

Ekmek israfının sebepleri başka neler olabilir?

Fırınlar arasında artan rekabet ihtiyaç fazlası ekmek üretimine yol açmaktadır. İhtiyaç fazlası ekmek ise daha satılamadan fırında israf edilmektedir.
Toplu yemek yenen kurumlardaki müşteri tarafından tüketilmeyen ekmeğin bütün olarak israfı kayıt altına alınabilir. Ancak aynı işyerlerinde müşteri tarafından parçalanıp bırakılan ekmek israfının ayrıca tespiti gerekir.
Ekmek israfının ana sebepleri arasında ekmeğin evlere/kurumlara ihtiyaçtan fazla alınması gösterilmektedir.
Diğer bir israf sebebi olarak bayat ekmeğin yeniden değerlendirilme metotları hakkında yeterince bilgi sahibi olunmaması yer almaktadır.
Çöpe atılan ekmek de israf kapsamındadır. Ülke genelinde çöpe atılan ekmeğin miktarının tespiti de herhalde tahmine dayanır.
Ekmeklerin ev, sokak veya besi hayvanlarına verilmesi de israf olarak değerlendirilmektedir.
Birçok unlu mamul fırınının aynı zamanda ekmek de üretmeye başlaması fırınlardaki ekmek israf oranında meydana gelen artışın sebepleri arasında sayılabilir.

Bu verilere nasıl ulaşılmış olabilir?

Günlük üretilen ve tüketilen ekmek hesabı yapılarak.

Sizce ekmek israfı nasıl önlenebilir?

Fırınlarda ihtiyaçtan fazla ekmek üretiminin engellenmesi gerekir. Bunun tedbirleri alınmalıdır.
Toplu yemek yenen kurumlara ve ailelere, ekmeğin uygun şekilde değerlendirilmesi konularında, pratik ve kolay anlaşılır bilgilerin örnekleri ile birlikte aktarılması yararlı olacaktır.
Ekmeğin ince dilimlenerek (yassı ekmek-pide örneğinde ise küçük parça halinde kesilmiş olarak) sunulması tüketilecek ekmek miktarının tam olarak ayarlanabilmesine ve geri kalan dilimlerin diğer müşteriler tarafından da tüketilmesine imkân sağlayacaktır.
Toplu yemek yenen kurumların ve hane bireylerinin ekmeğin doğru yöntemlerle muhafaza edilmesi ve her şeye rağmen bayatlamış ekmeklerin en uygun şekilde değerlendirilmesi konusunda bilgilendirilmeleri gerekmektedir.
Bayatlayan ekmekleri uygun değerlendirme yöntemleri olarak; lokanta ve otellerde ihtiyacı olanlara ücretsiz vermek, personel ve öğrenci yemekhanelerinde köfte harcı olarak kullanmak, hamura katmak veya benzeri şekillerde başka yemeklerin içinde değerlendirmek sayılabilir. Fırınlarda israfa konu olmayan en yaygın yöntem bayatlayan ekmekleri ihtiyacı olanlara düşük fiyatla veya ücretsiz olarak vermektir.
Hanelerde ise ısıtıp kızartmanın yanı sıra, tost yapmak, çorbaya katmak, köfte harcı olarak kullanmak, ekmek tatlısı yapmak gibi yöntemler söz konusu olup, hanelerin büyük çoğunluğu sayılan metotların bir veya birkaçını evinde uygulamaktadır.

Hazır Mıyız

Cevap:

 

Cevap:

Kalem çeşidi Kalem sayısı
Keçeli kalem 11
Tükenmez kalem 7
Kurşun kalem 15
Fosforlu kalem 4

5. Sınıf Matematik MEB Yayınları Sayfa 252 Ders Kitabı Cevapları

Siz de ekmek israfını araştırmaya yönelik bir araştırma sorusu oluşturunuz.

Cevap:

Restoranlarda ne kadar ekmek israf edilmektedir?

5. Sınıf Matematik MEB Yayınları Sayfa 253 Ders Kitabı Cevapları

Sıra Sizde

1) Aşağıdaki kutucuklara araştırma sorusu olanlar için “ ”, olmayanlar için “ ” işareti koyunuz. Nedenlerini açıklayınız.

  Okulumuzda kaç öğretmen vardır?
    Okulumuzdaki 5. sınıf öğrencilerinin en sevdiği futbol takımı hangisidir? ( Araştırma sorusudur kime niçin yöneltildiği bellidir.)
X    Ankara’da yaşayan insanların yaş ortalaması kaçtır?

2) Arkadaşlarınızın kitap okuma alışkanlıklarını belirlemek için araştırma soruları oluşturunuz.

Ne tür kitaplar okursunuz?
Günde ne kadar kitap okursunuz?

3) Okul kantininde satılması istenen ürünleri belirlemeye yönelik bir araştırma sorusu oluşturunuz.

Gün içinde acıktığınızda ne tür yiyecekler tüketirsiniz?
Tükettiğiniz besinleri markalarına göre mi seçersiniz?
Gün içinde hamur işi tüketir misiniz?
Ne tür içecekler  seçersiniz?

4) Türkiye İstatistik Kurumu hanelerde bilişim teknolojileri kullanımını öğrenmeye yönelik bir araştırma yapmıştır. Bu araştırmanın sorusu ne olabilir?

Evinizde teknolojik ürünleri kullanıyorsunuz?
Teknolojik ürünler karşısında ne kadar vakit geçiriyorsunuz?

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları 5. Ünite Sayfa 251-252-253 Meb Yayınları

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 ALES/3 sonuçları açıklandı - 5. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı Sayfa 96-97 Cevapları - 5. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı Sayfa 94-95 Cevapları - 5. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı Sayfa 92-93 Cevapları - 5. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı Sayfa 90-91 Cevapları - 5. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı Sayfa 88-89 Cevapları - 5. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı Sayfa 86-87 Cevapları - 5. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı Sayfa 84-85 Cevapları - 5. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı Sayfa 82-83 Cevapları - 5. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı Sayfa 80-81 Cevapları - Hangi Bölüm Kaç Netle Kazanılır 2023 - Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Yerel Yönetimler (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Yeni Medya ve Gazetecilik (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Yat Kaptanlığı (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 -