5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 245-246-247 Cevapları

Sizler için hazırladığımız 5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları 4. Ünite Sayfa 245-246-247 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

5. Sınıf Matematik MEB Yayınları Sayfa 245-246-247 Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Matematik MEB Yayınları Sayfa 245 Ders Kitabı Cevapları

Sıra Sizde

1) Aşağıdaki üçgenlerde verilmeyen açıların ölçülerini bulunuz.

a) 79 + 68 =  147                                                                    b) 32 + 40 = 72
180 – 147 = 33 derece                                                            180 – 72 = 108 derece

5. Sınıf Matematik MEB Yayınları Sayfa 246 Ders Kitabı Cevapları

2) Aşağıdaki dörtgenlerde verilmeyen açıların ölçülerini bulunuz.

a)  74 + 103 + 98 =  275                                                      b) 127 + 61 + 49 = 287
360 – 275 =85 derece                                                                    360 – 287 = 123 derece

3) Aşağıda kareli kâğıttaki dörtgenlerin verilmeyen açılarının ölçülerini bulunuz.

Çözüm:
Paralel kenarın karşılıklı açıları eşit olduğundan;

70 + 70 =140
360- 140 = 220
220 / 2 = 110 

 

 

Çözüm:

134 + 117 +63 = 336
360-336 =44

 

 


Çözüm:

Eş kenar dörtgenin karşılıklı açıları eşit olduğundan;

126 + 126 = 252
360- 252 =108
108 / 2 = 54

 

 

Çözüm:

90 – 37 =53
53 x 2 = 106 
180-106=74

 

 

 

Çözüm:

İç açıları toplamı 360 derecedir.

5. Sınıf Matematik MEB Yayınları Sayfa 247 Ders Kitabı Cevapları

5) İki iç açısının ölçüsü 72 derece olan dörtgenin diğer iki iç açısının ölçüleri toplamını bulunuz.

Çözüm:

72 x 2 = 144
360 – 144 = 216 derecedir.

6) Bir ABC üçgeninde A açısının ölçüsü, B açısının ölçüsünün 2 katı ve B açısının ölçüsü, C açısının ölçüsünün 3 katıdır. Bu üçgenin iç açılarının ölçülerini bulunuz.

Çözüm:

A + 2A + 3A = 180
6 A =180
A= 180 /6
A = 30

B= 2 x A = 2 x 30
B=60

C= 3 x A =  3 x 30
C = 90

 

Çözüm:

Eş kenar üçgen olduğundan
60 + 45 = 105
Paralel kenar karşılıklı  açıları eşittir.
180 – 105 = 75
DÂE  = 75 -60 = 15 derecedir.

 

Çözüm:

Eşkenar dörtgende 
 D açısı + C açıcı = 180
180- 56 = 124 derece

124 + 90 + BCE açısı = 360
BCE açısı = 146 derece
 |CB|= |BE| olduğundan 
180- 146 = 34
BEC açısı = 34 /2 
BEC açısı = 17

 

Çözüm:

90 + 60 = 150
180 – 150 = 30 derece 
30 / 2 = 15 derecedir.

 

 

 

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları 4. Ünite Sayfa 245-246-247  Meb Yayınları

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

5. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı Sayfa 96-97 Cevapları - 5. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı Sayfa 94-95 Cevapları - 5. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı Sayfa 92-93 Cevapları - 5. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı Sayfa 90-91 Cevapları - 5. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı Sayfa 88-89 Cevapları - 5. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı Sayfa 86-87 Cevapları - 5. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı Sayfa 84-85 Cevapları - 5. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı Sayfa 82-83 Cevapları - 5. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı Sayfa 80-81 Cevapları - Hangi Bölüm Kaç Netle Kazanılır 2023 - Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Yerel Yönetimler (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Yeni Medya ve Gazetecilik (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Yat Kaptanlığı (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 - Yaşlı Bakımı (2 Yıllık) İçin Kaç Net Gerekir 2023 -