Matematik Soru Bankası

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 6 Sayfa 9-10 Cevapları


Sizler için hazırladığımız 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları 6. Ünite Sayfa 9-10 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 9-10  Çalışma Sayfaları Cevapları

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 9 Çalışma Sayfaları Cevapları

Etkinlik 7

Levent, tahtaya büyük bir balık kılçığı çizerek balığın baş kısmına problemi ifade eden cümleyi yazdı. Öğrencilerinden gelen fikirlerle sebep ve çözüme yönelik ana başlıkları belirledi.

Siz de şemada ana başlıkların altında verilen kutulara alt başlıkları yazıp soruları cevaplayınız

Dünya’nın çeşitli bölgelerinde bazı bitki ve hayvan türlerinin nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Biyoçeşitliliği korumak için kişilerin alabileceği tedbirler

Biçilmiş ekinlerin toprakta kalan kök ve sapları (anız) yakılmamalıdır.
Tarım ilaçları, gübre, deterjan bilinçli kullanılmalıdır.
Orman yangınlarına sebep olmamak için piknik alanlarında dikkatli davranılmalıdır.
Tarım ilaçları, gübre, deterjan bilinçli kullanılmalıdır.
Su tüketiminde dikkatli davranılmalıdır.

Biyoçeşitliliği korumak için ülkelerin alabileceği tedbirler

Doğal yaşam alanları koruma altına alınmalıdır.
Kontrolsüz avlanma önlenmelidir.
Nesli tükenme tehlikesi altında olan canlılar için tabiat parkları kurulmalıdır.
Ormanlık alanlar ve tarım arazilerine yerleşim engellenmelidir.

1. Ülkemizde nesli tükenme tehlikesinde olduğu için koruma tedbirleri alınan canlılara örnek veriniz.

Kelaynak, caretta caretta

2. Dünya da nesli tükenme tehlikesinde olduğu için koruma tedbirleri alınan canlılara örnek veriniz.

Vaşak, Leopar

5.Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 10 Çalışma Sayfaları Cevapları

Etkinlik 8

Yaz tatilinde ailemle birlikte Caretta caretta deniz kaplumbağalarının en önemli üreme bölgelerinden biri olan Çıralı’ya tatile gittik. Çıralı’ya ulaştığımızda çoğu yuvanın boşaldığını sadece son bir yuvanın kaldığını öğrendik. Ailemle birlikte her sabah görevlilerin rehberliğinde koruma altında olan yuvanın başına gidip bekliyorduk. Kaplumbağalar gece sahile çıkıp yumurta bıraktıkları için geceleri sahile giriş yasaktı. Uçan göz (drone) ile gece boyu sahil kontrol ediliyor, kaplumbağaların yumurtladığı alanlar tespit ediliyor ve bu alanların etrafı kafesle kapatılıyordu. Böylece yumurtaların zarar görmesi engellenmiş oluyordu. Yumurtadan çıkan kaplumbağalar ay ışığının deniz yüzeyinde oluşturduğu yansımayı takip ederek denize ulaşıyordu. Bu yüzden sahilde asla ışık kaynağı kullanılmıyor, hatta şehrin içi bile loş ışıkla aydınlatılıyordu. Yöre halkı ve tatilciler ile Caretta carettalar aynı ortamda birbirlerine zarar vermeden yaşıyorlardı. Koruma ve güvenlik için maddi bir karşılık almadan gönüllü çalışan doğa korumacılarının sayısı çok fazlaydı.

Uzun bir bekleyiş sonucu Caretta carettaların yumurtadan çıkarak denize ulaşmalarını görme şansına sahip oldum. Kumların üzerinde yuvarlanarak denize ulaşma çabaları hayranlık uyandırıcıydı. Son yuvadan çıkan yavruları da denize uğurlayan doğa korumacıların yüzlerindeki mutluluk beni derinden etkiledi. O sabah, yaşadığım sürece doğayı ve canlıları korumak için çabalayacağıma, iyi bir doğa korumacısı olacağıma söz verdim.

Suya, toprağa, havaya, bitkilere ve hayvanlara kendimize özen gösterdiğimiz gibi özen göstermeliyiz. Sevdiklerimizi koruyup kolladığımız gibi onları da korumalıyız ve yaşam alanlarını yok etmemek için üzerimize düşenleri yapmalıyız.

Buna göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Doğa korumacısı kime denir?

Doğayı korumak için sivil  toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalışan kişilere denir.

2. Bir “doğa korumacısı” olduğunuzu düşünüyor musunuz? Neden?

Düşünüyorum. Çünkü korumak için emek harcayan sivil toplum kuruluşları gibi sorumlulukları alıyorum.

3. Doğayı korumak için neler yapılmalıdır?

Doğaya ve canlılara zarar vermemeli, doğal kaynakların tüketiminde dikkatli davranmalı, çevreyi kirletmek için çaba harcanmalıdır.

4. Yaşadığınız bölgede doğa koruma kuruluşları var mı? Bu kuruluşların çalışmalarından örnekler verir misiniz?

TEMA ve ÇEVKO vb

5. Bir mühendis olduğunuzu hayal ediniz. Şehirlerarası yol çalışması yapıyorsunuz. Yol, pek çok canlı türünün yaşadığı ormanlık bir alandan geçecek. Bu durumda ne yaparsınız? Çözüm yollarınız neler olur?

Ağaç kesimini en aza indirmek için beton ayaklar üzerinde köprü yollar yaparım.

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları Meb Yayınları

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları 6. Ünite Sayfa 9-10 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 14 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 12-13 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 10-11 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları Meb Yayınları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 170-171 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 168-169 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 166-167 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 164-165 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 162-163 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 160-161 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 156-157 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 154-155 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 152-153 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 150-151 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 148-149 Cevapları - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam