Matematik Soru Bankası

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 6 Sayfa 3-4 Cevapları


Sizler için hazırladığımız 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları 6. Ünite Sayfa 3-4 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 3-4  Çalışma Sayfaları Cevapları

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 3 Çalışma Sayfaları Cevapları

BİYOÇEŞİTLİLİK

– Biyoçeşitliliğin doğal yaşam için önemini sorgulayabileceksiniz.
– Biyoçeşitliliği tehdit eden faktörleri, araştırma verilerine dayalı olarak tartışabileceksiniz.

Etkinlik 1

● Anahtar kelimeleri kullanarak boş bırakılan yerleri doldurunuz.

biyoçeşitlilik dünya bitkiler
Kapadokya soğanı su kaynakları besin
çevre kirliliği Denizli horozu doğal yaşam
bitki örtüsü çevre dokumacılıkta

Dünya’da çöl, okyanus, orman, göl gibi farklı ve kendine özgü yaşam alanları vardır. İklim, yeryüzü şekilleri, ……bitki örtüsü…….., toprak yapısı, ……su kaynakları….., sıcaklık gibi özellikler yaşam alanlarını ve canlı çeşitliliğini etkiler. Bir bölgede yaşayan canlı türlerinin çeşitliliği ve sayısı …biyoçeşitlilik….. olarak ifade edilir. Biyoçeşitlilik doğal dengenin korunmasını sağlar. Sağlık, ……çevre…….. ve ekonomi üzerinde oldukça etkilidir. Canlıların …besin…….. ve oksijen ihtiyacını karşılayan ……bitkiler….. biyoçeşitliliğin temelini oluşturur. Bitkiler mobilyacılıkta, ilaç yapımında ve …dokumacılıkta….. ham madde olarak kullanılır.

Farklı yeryüzü şekillerine ve iklim özelliklerine sahip olan ülkemiz, biyoçeşitlilik açısından zengindir. Antalya çiğdemi, İstanbul kardeleni, ……Kapadokya soğanı….. ve Datça hurması sadece ülkemizde yaşayan bitki çeşitlerindendir. Van kedisi, ……Denizli horozu…….., kangal köpeği ise ülkemize özgü hayvan cinslerindendir. ……çevre kirliliği….., kontrolsüz avlanma, bilinçsiz şehirleşme, aşırı nüfus artışı gibi sebeplerle bazı canlı türlerinin nesli tükenmiştir, bazıları ise tükenme tehlikesi altındadır. Biyoçeşitlilik ve doğal dengenin korunması için insanlar bilinçlendirilmeli, çevre kirliliği konusunda uzun süreli tedbirler alınmalıdır.

● Artan kelimelerle anlamlı bir cümle yazınız.

İnsan kaynaklı sebeplerle Dünya’da doğal yaşam tehlike altındadır.

5.Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 4 Çalışma Sayfaları Cevapları

Etkinlik 2

Aşağıdaki numaralandırılmış kutucuklarda bitki ve hayvan türleri verilmiştir. Buna göre soruları cevaplayınız.

1. Ülkemizde nesli tükenmek üzere olan canlılar hangileridir?

4, 5, 7, 10, 12

2. Ülkemizde nesli tükenmiş canlılar hangileridir?

2, 3

3. Dünya da nesli tükenen canlılar hangileridir?

8, 11

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları Meb Yayınları

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları 6. Ünite Sayfa 13-14 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 14 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 12-13 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 10-11 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları Meb Yayınları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 170-171 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 168-169 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 166-167 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 164-165 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 162-163 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 160-161 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 156-157 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 154-155 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 152-153 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 150-151 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 148-149 Cevapları - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam