Matematik Soru Bankası

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 6 Sayfa 11-12 Cevapları


Sizler için hazırladığımız 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları 6. Ünite Sayfa 11-12 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 11-12  Çalışma Sayfaları Cevapları

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 11 Çalışma Sayfaları Cevapları

İNSAN VE ÇEVRE İLİŞKİSİ

– İnsan ve çevre arasındaki etkileşimin önemini ifade edebileceksiniz.
– Yakın çevrenizdeki veya ülkemizdeki bir çevre sorununun çözümüne ilişkin öneriler sunabileceksiniz.
– İnsan faaliyetleri sonucunda gelecekte oluşabilecek çevre sorunlarına yönelik çıkarımda bulunabileceksiniz.
– İnsan-çevre etkileşiminde yarar ve zarar durumlarını örnekler üzerinde tartışabileceksiniz.

Etkinlik 1

● Anahtar kelimeleri kullanarak boş bırakılan yerleri doldurunuz. Artan kelimelerle anlamlı birer cümle oluşturunuz.

toprak doğa canlılara asit yağmurları
çevre GREENPEACE biyolojik çeşitlilik ozon tabakasının
küresel iklim zararlı Kyoto protokolü çevre kirliliği
nükleer kirlilik sera etkisi ÇEVKO gübreler

Canlı ve cansız varlıkların bir arada bulunduğu ortama ……doğa…. denir. Hava, toprak ve su cansız varlıklar; insan, bitki, hayvan ve mikroorganizmalar ise canlı varlıklardır. İnsanlar beslenme, ısınma, barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için çevreye zarar verebilir. Nüfusun aşırı artışı ile ……çevre kirliliği……. tehlikeli boyutlara ulaşmıştır. Hava, su, ……toprak……., ses, ışık ve ……nükleer kirlilik……. çevre kirliliği çeşitleridir.

Doğal gaz, petrol, kömür gibi fosil yakıtlardan açığa çıkan gazlar hava kirliliği, asit yağmurları ve ……ozon tabakasının…. incelmesine neden olur. Zararlı gazların havadaki su buharı ile birleşmesi sonucu …asit yağmurları……. oluşur. Asit yağmurları canlı ve cansız varlıklara zarar verir. Ozon tabakası Güneş’in ……zararlı……. ışınlarının yeryüzüne ulaşmasını engeller. Bazı gazlar ozon tabakasını inceltir, bunun sonucunda Güneş ışınları ……canlılara……. zarar verir. Hava kirliliği ile atmosferde biriken gazların Güneş ışınlarını tutmasına … sera etkisi……. denir. Sera etkisi ……küresel iklim……. değişimine neden olur. Asit yağmurları, kimyasal atıklar, tarımda kullanılan kimyasal ilaçlar ve …gübreler……. toprak yapısını bozarak toprak kirliliğine neden olur.

Endüstriyel ve evsel atıklar su kirliliğine neden olur. Su kirliliği ile ……biyolojik çeşitlilik………. azalır. Ülkemizde ve dünyada çevre kirliliğini önlemek için çeşitli kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır. Ülkemizde yetkili kurum Çevre ve Orman Bakanlığıdır. TEMA, ÇEVKO ve
……GREENPEACE……. gibi kuruluşlar halkın bilinçlendirilmesi için çalışmaktadır

● Artan kelimelerle oluşturduğunuz cümleleri aşağıya yazınız.

Türkiye KYOTO  Protokolü’ne imza atan ülkeler arasındadır.
Çevre kirliliği Dünya için büyük bir tehlikedir.

5.Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 12 Çalışma Sayfaları Cevapları

Etkinlik 2

Aşağıda kirlilik çeşitleri ile ilgili görseller verilmiştir. Başlangıç noktasından itibaren sırasıyla hava, toprak ve su kirliliği görselleri üzerinden ilerleyerek hareket ediniz. Ulaştığınız kapının üzerinde yazan kirlilik çeşidini önleyebilmek için alınacak tedbirleri boş alana yazınız.

Su Kirliliği
1-Gereksiz su tüketimi önlenmelidir.
2-Kanalizasyon suları arıtılmalıdır.
3-Tarımda kullanılan ilaç ve gübrelerin su kaynaklarına kapışması önlenmelidir.
4-Çöp ve diğer atıklar sulara bırakılmamalıdır.
5-İnsanlar su kirliliği konusunda bilinçlendirilmelidir.

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları Meb Yayınları

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları 6. Ünite Sayfa 11-12 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 14 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 12-13 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 10-11 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları Meb Yayınları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 170-171 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 168-169 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 166-167 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 164-165 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 162-163 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 160-161 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 156-157 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 154-155 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 152-153 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 150-151 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 148-149 Cevapları - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam