Matematik Soru Bankası

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 5 Sayfa 9-10 Cevapları


Sizler için hazırladığımız 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları 5. Ünite Sayfa 9-10 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 9-10  Çalışma Sayfaları Cevapları

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 9 Çalışma Sayfaları Cevapları

IŞIĞIN YANSIMASI

– Işığın düzgün ve pürüzlü yüzeylerdeki yansımalarını gözlemleyerek çizimle gösterebileceksiniz.

– Işığın yansımasında gelen ışın, yansıyan ışın ve yüzeyin normali arasındaki ilişkiyi açıklayabileceksiniz.

Etkinlik 1

● Anahtar kelimeleri kullanarak boş bırakılan yerleri doldurunuz.

pürüzlü yansıma paralel dağınık
net farklı normal cam
görüntü düzgün gelme açısı kanunları
yansıma açısı ışık ışık kaynağı dik

Işık kaynağından çıkan ışınların yüzeye çarpıp geldiği ortama geri dönmesine …yansıma… denir. Ayna, …cam…… ya da durgun su gibi yüzeylerde kendimizi görmemizin sebebi de yansımadır.

Parlak ve düzgün yüzeylere, birbirine ….paralel…… olarak gelen ışık ışınlarının, yüzeye çarpıp yine birbirine paralel şekilde yansımasına ….düzgün…… yansıma denir. Pürüzlü yüzeylerde ise birbirine paralel gönderilen ışınlar, yüzeye çarptıktan sonra ….farklı….. yönlere yansır. Işığın bu şekilde yansımasına …dağınık…… yansıma denir.

Ayna, cam gibi kaygan yüzeylerde düzgün yansımadan dolayı ……net……. görüntü oluşur. Buruşturulmuş folyo, dalgalı su gibi …..pürüzlü….. yüzeylerde ise dağınık yansımadan dolayı net olmayan ……görüntü…. elde edilir.

Bir yüzeye çarpan ışının yansıması sırasında gerçekleşen durumlara yansıma ….kanunları…. denir. Yansıma kanunlarına göre; yansıtıcı yüzeyi dik kesen hayalî çizgiye ….normal…… denir ve “N” harfi ile gösterilir. Gelen ışın, yansıyan ışın ve normal aynı düzlem üzerindedir. Gelen ışının normalle yaptığı açıya ….gelme açısı……, yansıyan ışının normalle yaptığı açıya ise yansıma açısı denir. Gelme açısı ile ….yansıma açısı…… birbirine eşittir. Yansıtıcı yüzeye ..dik…. olarak gelen ışın, kendi üzerinden geri yansır.

● Açıkta kalan anahtar kelimeleri birer cümlede kullanınız.

Işık doğrusal yolla yayılır.
Güneş doğal ışık kaynağıdır.

5.Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 10 Çalışma Sayfaları Cevapları

Etkinlik 2

Kerem Bey, dağınık ve düzgün yansıma konusunu “Aç Kapıyı Bezirgânbaşı’’ oyununa uyarlar. Öğrencilerine oyunun kurallarını aşağıdaki gibi anlatır:

“Onar kişilik gruplar oluşturulur. Gruptan iki kişi bezirgân olarak seçilir. Birinci bezirgânın adı ‘düzgün yansıma’, ikinci bezirgânın adı ‘dağınık yansıma’dır. Bezirgânlar, karşılıklı durarak el ele tutuşurlar. Ellerini yukarı kaldırarak ‘kapı’ yaparlar. Diğer öğrenciler tek sıra hâlinde dizilir, ‘kervan’ olurlar. Kervancılar, ‘Aç kapıyı bezirgân başı, bezirgân başı. Kapı hakkı ne verirsin, ne verirsin? Arkamdaki yadigâr olsun, yadigâr olsun.’ şarkısını söyleyerek kapının altından geçerler. Şarkı bittiği anda bezirgânlar kollarını indirerek kapıyı kapatır. Öğretmen kapının içinde kalan oyuncuya, elindeki kartlardan bir resim gösterir ve yansıma çeşidini sorar. Oyuncu, doğru cevap verirse verdiği cevabın ismini taşıyan bezirgânın arkasına geçer, resmi bezirgânın yanındaki sepete atar. Yanlış cevap verirse tekrar kervana döner. Oyun aynı döngü ile oyuncuların hepsi bezirgânların arkasına yerleşinceye kadar devam eder.”

Aşağıda oyunda kullanılan resimli kartlar numaraları ile verilmiştir. Oyun bittiğinde birinci ve ikinci sepette bulunan resimlerin numaralarını yanlarında verilen kutucuklara yazınız. Kartların üzerinde bulunan yüzeylere gelen ışınların yüzeylere çarptıktan sonra yansıyan ışınlarını çiziniz

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları Meb Yayınları

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları 5. Ünite Sayfa 9-10 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 14 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 12-13 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 10-11 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları Meb Yayınları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 170-171 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 168-169 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 166-167 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 164-165 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 162-163 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 160-161 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 156-157 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 154-155 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 152-153 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 150-151 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 148-149 Cevapları - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam