Matematik Soru Bankası

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 5 Sayfa 29-30 Cevapları


Sizler için hazırladığımız 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları 5. Ünite Sayfa 29-30 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 29-30  Çalışma Sayfaları Cevapları

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 29 Çalışma Sayfaları Cevapları

Etkinlik 8

Şekildeki düzenekte eşit bölmelerden oluşan zemin üzerine ışık kaynağı, tenis topu ve deniz topu yerleştirilmiştir.

Tenis topunun, deniz topu üzerinde oluşan gölgesi şekildeki gibi oluşmuştur. Aşağıdaki tabloda, ışık kaynağı ve tenis topu belirtilen yerlere konulduğu zaman oluşacak gölge boyu değişimlerini ilgili bölüme işaretleyiniz. (Oluşan gölge boylarını görseldeki gölge boyu ile kıyaslayınız.)

Etkinlik 9

Günümüzün yaşam temposunda vazgeçilmez yeri olan saat, uygarlık tarihi boyunca yapılan icatlar arasında önemli bir yere sahiptir. Saat milattan önce 4000’li yıllarda Mısır’da bulunmuştur.

Bu saatlerde yatay zemin üzerine dikey olarak yerleştirilen çubuğun gölgesi, güneşin hareketlerine göre yer değiştirirdi. Gölgenin düştüğü zemin üzerindeki rakamlara bakılarak saat belirlenirdi. Bulutlu havalarda ve güneş battıktan sonra kullanım dışı kalması, güneş saatlerinin en büyük kusurudur. Fatih Sultan Mehmet döneminde İstanbul’da yaklaşık 50 civarı güneş saati kullanılmıştır. Bazıları saat ile birlikte mevsimleri de gösterecek şekilde tasarlanmıştır.

Siz de bir güneş saati tasarlayınız. Tasarladığınız saati yandaki boş alana çiziniz.


5.Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 30 Çalışma Sayfaları Cevapları

Etkinlik 10

Zeynep dedesine sorar:
– “Dede, çocukluğunda oynadığın bir oyunu anlatır mısın?’’
Dedesi gülümseyerek anlatmaya başlar:
– “Yavrum, ben çocukken mahallemize gölge oyuncuları gelirdi. Ellerini farklı şekillerde birleştirerek duvarda çeşitli gölgeler oluştururlardı. Oluşan gölgelerin hangi canlıya ait olduklarını bularak hem eğlenir hem de çevremizde görmediğimiz canlı türlerini öğrenirdik. Arkadaşlarımızla, çevremizde gördüğümüz hayvanlara benzeyen gölgeleri yapabilmek için günlerce uğraşır, en iyi gölgeyi oluşturan arkadaşımızdan ellerimize nasıl şekil vereceğimizi öğrenirdik.”

Bunun üzerine Zeynep ile dedesi gölge oyunu oynamaya karar verirler. Oyun için ışıkları kapatıp mum ışığı kullanırlar. Duvarın önünde ellerini birleştirerek aşağıdaki hayvanların gölgelerini oluştururlar. Siz de aşağıdaki el şekilleri ile gölgeleri eşleştiriniz.

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları Meb Yayınları

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları 5. Ünite Sayfa 29-30 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 14 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 12-13 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 10-11 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları Meb Yayınları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 170-171 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 168-169 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 166-167 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 164-165 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 162-163 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 160-161 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 156-157 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 154-155 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 152-153 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 150-151 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 148-149 Cevapları - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam