Matematik Soru Bankası

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 4 Sayfa 3-4 Cevapları


Sizler için hazırladığımız 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları 4. Ünite Sayfa 3-4 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 3-4  Çalışma Sayfaları Cevapları

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 3 Çalışma Sayfaları Cevapları

MADDENİN HÂL DEĞİŞİMİ

– Maddelerin ısı etkisiyle hâl değiştirebileceğine yönelik yaptığınız deneylerden elde ettiğiniz verilere dayalı çıkarımlarda bulunabileceksiniz.

Etkinlik 1

● Anahtar kelimeleri kullanarak boş bırakılan yerleri doldurunuz.

ısı madde sıcaklık buharlaşma
vererek süblimleşme sıvı donma
erime alarak katı kırağılaşma
hâl değişimi yoğuşma gaz kaynama

Maddeler doğada …..katı….., ……sıvı……. ve …..gaz…… olmak üzere üç hâlde bulunabilir. Bir kış sabahı dışarıda bulunan su birikintilerinin buza dönüştüğünü görebilirsiniz. Bir maddenin ısı ….vererek… sıvı hâlden katı hâle geçmesi olarak açıklanan bu olaya …..donma…… adı verilir. Bir maddenin ısı alarak katı hâlden sıvı hâle geçmesine ise …erime…… denir. Kış mevsiminde dışarıdaki buzların veya karların suya dönüşmesi bu duruma örnek olarak gösterilebilir.

Maddelerin sıvı hâldeyken dışarıdan ısı …alarak…… gaz hâline geçmesine ….buharlaşma……denir. Buharlaşmanın en hızlı olduğu zamana ise …..kaynama….. denir. Buharlaşma her sıcaklıkta gerçekleşirken kaynama sabit bir sıcaklıkta gerçekleşir. Yağmur sonrası yerdeki yağmur suyu (mevsim ve sıcaklık ne olursa olsun) bir süre sonra buharlaşır. Ancak makarna yapmak için ocağa koyduğumuz tenceredeki su 100 °C’a ulaştığında kaynar. Tenceredeki suyun kaynadığını çıkan hava kabarcıklarından kolayca anlayabilirsiniz. Gaz hâldeki maddenin dışarıya …ısı……… vererek sıvı hâle geçmesine ise ….yoğuşma…… adı verilir. Yemek yaparken tencerenin kapağını kaldırdığımızda kapakta oluşan su damlaları yoğuşmanın en güzel örneğidir.

Maddenin ısı alarak katı hâlden sıvı hâle geçmeden doğrudan gaz hâline geçmesine ….süblimleşme…… denir. Gaz hâlden doğrudan katı hâle geçmesine ise …kırağılaşma….. adı verilir. Katı hâlde bulunan iyot, kuru buz ve naftalinin doğrudan gaz hâline geçmesi süblimleşme örneğidir. Soğuk gecelerin sabahında çimenlerin üzerinde görülen buz tanecikleri ise kırağılaşmaya en güzel örnektir.

● Açıkta kalan anahtar kelimeleri birer cümlede kullanınız.

Sıcaklık termometre ile ölçülür.
Hava olayları hâl değişimi ile gerçekleşir.
Değişmeyen madde miktarına kütle denir.

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 4 Çalışma Sayfaları Cevapları

Etkinlik 2

Aşağıdaki ifadelerin doğru mu, yanlış mı olduğuna karar veriniz. 

1) Kaynama olayı her sıcaklıkta gerçekleşir. Y
2) Buharlaşmada madde sıvı hâlden gaz hâline geçer. D
3) Yoğuşma sırasında ortam sıcaklığı azalır. Y
4) Süblimleşme maddenin gaz hâlden katı hâle geçmesidir. Y
5) Sabahları arabanın üzerindeki ince buz tabakasının oluşması kırağılaşmaya örnektir. D
6) Çamaşır kurutulan oda diğer odalardan daha serin olur. Çünkü su buharlaşırken ortamdan ısı alır. D
7) Donma olayında madde dışarıdan ısı alır. Y
8) Banyo yaptıktan sonra aynanın buğulanması buharlaşmaya örnektir. Y
9) Ateşlendiğimizde başımıza konan ıslak bezdeki suyun buharlaşması sonucunda vücut sıcaklığımız düşer. D
10) Madde katı hâlden sıvı hâle geçerken ısı alır. D
11) Naftalin günlük hayatta yoğunlaşma olayından faydalandığımız bir maddedir. Y

– Başlangıç noktasından başlayarak yukarıdaki ifadelere verdiğiniz yanıtlara göre aşağıdaki kutucuklar üzerinde hareket ediniz.
– Birinci ifadeden başlayarak ifadenin doğru olduğunu düşünüyorsanız kutucuklar üzerinde bir adım aşağıya, yanlış olduğunu düşünüyorsanız bir adım sağa doğru gidiniz.
– Buna göre hareketiniz esnasında üzerinden geçtiğiniz kutucukları boyayınız. Boyadığınız kutucuklar üzerindeki harfleri sırasıyla yan yana yazarak şifreyi bulunuz.

Şifre: HÂL DEĞİŞİMİ

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları Meb Yayınları

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları 4. Ünite Sayfa 3-4 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 14 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 12-13 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 10-11 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları Meb Yayınları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 170-171 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 168-169 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 166-167 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 164-165 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 162-163 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 160-161 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 156-157 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 154-155 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 152-153 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 150-151 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 148-149 Cevapları - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam