Matematik Soru Bankası

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 4 Sayfa 11-12 Cevapları


Sizler için hazırladığımız 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları 4. Ünite Sayfa 11-12 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 11-12  Çalışma Sayfaları Cevapları

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 11 Çalışma Sayfaları Cevapları

MADDENIN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ

– Yaptığınız deneyler sonucunda saf maddelerin erime, donma, kaynama noktalarını belirleyebileceksiniz.

Etkinlik 1

● Anahtar kelimeleri kullanarak boş bırakılan yerleri doldurunuz.

ısı kaynama ayırt edici donma noktası
kaynama noktası sıcaklıkları sıvı katı
artmaya koku yumuşaklık buharlaşma

Doğada bulunan maddeleri renk, tat, ………koku………, sertlik, ….yumuşaklık……… gibi fiziksel özelliklerine bakarak anlayabiliriz. Bu özellikler birçok madde için benzerlik göstermesi sebebiyle maddeyi tanımamızı engelleyebilir. Duyu organlarımızla maddeleri tanımaya çalışmak ise çok tehlikelidir.

Saf bir maddeyi diğer maddelerden ayırmamızı sağlayan ve ölçülebilen özelliklere ………ayırt edici……… özellik denir. Erime noktası, …..donma noktası………… ve ………kaynama noktası…… saf maddeler için ayırt edici özelliklerdir.

Saf katı maddeler ısı aldıkları zaman genellikle ……..sıcaklıkları……… artar. Katı madde ………..ısı…… almaya devam ettiği hâlde sıcaklık artışının görülmediği noktaya erime noktası denir. Katı maddenin tamamı ……sıvı……… hâle geçinceye kadar sıcaklık değeri değişmez. Sıvı hâle geçen saf maddenin sıcaklığı tekrar ……artmaya…… başlar.

Saf sıvı bir maddenin …..katı.………… hâle geçtiği sıcaklık değeri donma noktasıdır. Saf bir maddenin erime ve donma noktası birbirine eşit ve diğer maddelerden farklıdır. Saf maddelerin miktarının artması erime ve donma noktalarını değiştirmez.

● Açıkta kalan anahtar kelimeleri birer cümlede kullanınız.

Kaynama belirli bir sıcaklıkta gerçekleşir.
Buharlaşma her sıcaklıkta gerçekleşir.

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 12 Çalışma Sayfaları Cevapları

Etkinlik 2

TANITIM KARTI

Benim adım …………

Berrak, akışkan, renksiz, saf bir maddeyim. Oda sıcaklığında sıvı hâlde bulunurum. Keskin bir kokum, acı denebilecek bir tadım var. Isı aldığım zaman hızla buharlaşarak görünmez olurum. Boya ve kozmetik endüstrisinde etkin görev alırım. Bana dokunabilirsiniz,
size zarar vermem.

Tıpkı bana benzeyen bazı maddeler yakıcı ve tahriş edicidir. Size ciddi zararlar verebilirler. Bilmediğiniz maddeleri tanımak için dokunmak, tadına bakmak, koklamak son derece tehlikelidir. Beş duyu organımızla hissettiğimiz bilgiler maddeleri ayırt etmek için her zaman yeterli değildir.

Bize ait bazı bilgiler kimliğimiz hakkında önemli ipuçları verir ve diğerlerinin yanında hemen ayırt edilmemizi sağlar. Kim olduğumu hemen anlamamanız için ben de hakkımdaki bazı bilgileri sizinle paylaşmadım. Bu bilgileri aşağıdaki kavramların arasından seçip karşılarındaki kutucukları boyayınız. Doğru kutucukları boyayıp içlerindeki heceleri bir araya getirdiğinizde ismime ulaşabilirsiniz.

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları Meb Yayınları

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları 4. Ünite Sayfa 11-12 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 14 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 12-13 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 10-11 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları Meb Yayınları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 170-171 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 168-169 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 166-167 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 164-165 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 162-163 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 160-161 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 156-157 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 154-155 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 152-153 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 150-151 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 148-149 Cevapları - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam