Matematik Soru Bankası

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 3 Sayfa 13-14 Cevapları


Sizler için hazırladığımız 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları 3. Ünite Sayfa 13-14 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 13-14  Çalışma Sayfaları Cevapları

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 13 Çalışma Sayfaları Cevapları

Etkinlik 3

Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Sürtünmenin olumlu ya da olumsuz yönlerini temsil etmeleri bakımından görselleri sınıflandırınız. Olumlu olanların altına “√” işareti, olumsuz olanların altına ise “X” işareti koyunuz.

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 14 Çalışma Sayfaları Cevapları

Etkinlik 4

Sevgili günlük,

Bu sabah “Erken yola çıkan çok yol alır.’’ diyen babamın sesi ile uyandım. Hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra yolculuğumuz başladı. Arabamız, yapımı devam eden çakıl döşeli yolda kağnı hızıyla ilerliyordu. Bir an önce asfalt yola çıkabilmek için sabırsızlanıyordum. “Keşke sürtünme kuvveti olmasaydı kısa sürede yolculuğumuz biterdi.” diye düşünürken tüm yüzeylerin kaygan olduğu bir yerde buldum kendimi. Kıpırdadığım anda dengemi kaybettim. Düşmeden hacıyatmaz gibi ayakta durmaya çabalıyordum. Adım atmamla birlikte hızla kayıp düştüm. Yerde kaymaya devam ediyordum. Tutunmaya çalıştığım her yüzey ellerimin arasından kayıp gidiyordu. Etrafımdaki cisimler hareket hâlindeydi, duran cisimler bile küçücük bir etki ile hareketleniyordu. Çaresizce çırpınmaktan yorulduğum sırada yanıma düşen ilk yağmur damlası ile irkildim. İkinci damlanın düşmesiyle ağlamaya başladım.

Annemin sesiyle uyandığımda yaşadıklarımın rüya olduğunu anladım ve çok sevindim. Dışarıda kar yağıyordu, etraf alabildiğine beyazdı. Yol boyu araç lastiklerine zincir takmaya çalışan insanlar ayakta durmakta zorlanıyordu. Direksiyon hâkimiyetini kaybederek kaza yapan araçlar vardı. “Hâlâ rüya görüyor olabilir miyim?” diye düşündüm. Babam da kar yağışı başlar başlamaz durup gerekli önlemleri almış ve lastiklere zincir takmıştı. Annemin camı açıp “Hasan, penguen gibi yürü! O zaman düşmezsin.” demesini, arabadan inerek penguen yürüyüşünü göstermesini hatırlayıp gülümsedim. Babamın düz yüzeyli ayakkabıları ile buz üzerinde yürüme çabaları görülmeye değerdi. Yolculuğun zor bölümünü güven içinde ve neşeyle atlatmıştık. Sürtünme kuvveti maceraları ile dolu bir gün geçirmiştim.

Aslı’nın günlüğünden paylaştığı bölümle ilgili “5N 1K” sorularını cevaplayınız.

1. Sürtünmesiz bir ortamı kim istedi?

Aslı istedi.

2. Yağmur damlası neden kurşun gibi yere düştü?

Sürtünme kuvveti olmadığı için kurşun gibi yere düştü.

3. Hasan Bey, lastiklere ne zaman zincir taktı?

Kar yağışı başladığı zaman taktı.

4. Araba çakıl yolda nasıl hareket ediyordu?

Çok yavaş ilerliyordu.

5. Günlük hayatta sürtünme kuvvetini azaltmak için ne yapmalıyız?

Temas edilen yüzeyleri pürüzsüz hâle getirebilir veya yağlama işlemi yapabiliriz.

6. Günlük hayatta sürtünme kuvveti nerede fazladır?

Araçların fren sistemlerinde sürtünme kuvveti fazladır.

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları Meb Yayınları

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları 3. Ünite Sayfa 13-14 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 14 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 12-13 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 10-11 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları Meb Yayınları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 170-171 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 168-169 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 166-167 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 164-165 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 162-163 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 160-161 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 156-157 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 154-155 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 152-153 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 150-151 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 148-149 Cevapları - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam