Matematik Soru Bankası

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 1 Sayfa 9-10 Cevapları


Sizler için hazırladığımız 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları 1. Ünite Sayfa 9-10 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 9-10 Çalışma Sayfaları Cevapları

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 9 Çalışma Sayfaları Cevapları

AY’IN YAPISI VE ÖZELLIKLERI

Etkinlik 1

– Ay’ın özelliklerini açıklayabileceksiniz.
– Ay’da canlıların yaşayabileceğine yönelik ürettiğiniz fikirleri tartışabileceksiniz.

● Anahtar kelimeleri kullanarak boş bırakılan yerleri doldurunuz.

büyük Yuri Gagarin sıcaklık yağmur
Apollo 11 küre Ay Laika
Neil Armstrong Güneş krater kayalıklar

Ay, Dünya’mıza en yakın gök cismidir. Bir gezegenin etrafında belirli bir yörüngede dönen gök cisimlerine uydu denir. ……Ay…… Dünya’nın tek doğal uydusudur. Ay, doğal bir ışık kaynağı değildir. Güneş’ten aldığı ışınlar sayesinde Dünya’dan görülebilir. Dünya, Güneş ve Ay’ı büyüklüklerine göre sıralarsak en büyük Güneş……, en küçük ise Ay olur. Ay, Güneş’ten çok daha küçüktür fakat bazen daha büyükmüş gibi görünür. Ay’ı daha büyük…… görmemizin nedeni, Ay’ın Dünya’ya daha yakın olmasıdır. Ay, …küre……… şeklindedir. Yüzeyinde meteor adı verilen gök cisimlerinin çarpması sonucu oluşan derin çukurlar vardır. Bu derin çukurlara …krater… adı verilir. Ayrıca toz tabakası ile kaplı Ay yüzeyinde dağlar, …kayalıklar…… ve vadiler de bulunur. Ay’ın atmosfer tabakası çok incedir. Bu nedenle rüzgâr, …yağmur, kar gibi hava olayları görülmez. Gece ile gündüz arasındaki …sıcaklık…… farkı da çok fazladır. Hava olayları görülmediği için yüzeyi kaplayan toz tabakası değişmeden kalır. Astronotların Ay yüzeyinde bıraktıkları ayak izleri de bozulmadan kalmıştır. Uzay’a ilk gönderilen canlı …Laika…… adlı bir köpektir. …Yuri Gagarin…, uzaya ilk çıkan insandır. …Neil Armstrong…… ise Ay’a ilk kez ayak basan astronottur

● Açıkta kalan kelime ile ilgili bildiklerinizi aşağıya yazınız.

Apollo 11, Ay yüzeyine yapılan ilk uzay uçuşunu gerçekleştiren uzay aracıdır.

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 10 Çalışma Sayfaları Cevapları

Etkinlik 2

Sıcak yaz gecelerinde, kardeşimle bahçeye serdiğimiz kilimin üzerine uzanıp parlak, kocaman bir top gibi görünen aydedeyi izlerdik. Ay üzerindeki lekeleri; peynirden limona, gülen surattan kızgın surata çeşitli objelere benzetirdik. Hayal dünyamızın gücüyle Ay, karşımızda şekilden şekle girerdi. “Üzerine pudra şekeri serpilmiş kurabiye” en beğendiğim Ay şekliydi. Ay yüzeyindeki karanlık ve aydınlık bölgelere dikkatle baktığımız anlarda ise tavşan, kedi gibi çeşitli hayvan motifleri görürdük.

1. İstasyon: Geceleri gökyüzünü izlediğinizde hissettiklerinizi yazınız.

Yalnız olmadığımı düşünür, kendimi güvende hissederdim.

2. İstasyon: Ay hakkındaki düşüncelerinizi, benzetmelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. Bunlardan size ilginç gelen benzetmeleri yazınız.

Ay’ı beyaz balona benzetirim.

3. İstasyon: Ay ile ilgili bilmeceler yazınız

Gökyüzünde gümüş tepsi

4. İstasyon: Ay, görsel sanatlardan sahne sanatlarına kadar pek çok farklı alanda da sanatçılara ilham kaynağı olmuştur. Güzellik betimlemelerinde ise “Ay gibi duru ve parlak” ifadesi kullanılmıştır. Farklı kültür ve medeniyetlerde Ay sembolüne sıkça rastlanır.

Siz de Ay’ı izleyiniz. Ay’dan ilham alarak bir şiir yazınız.

Şu gökteki Ay,
Bir tek sözüme bakar
Her zaman yanımdadır.
Dert ortağımdır.

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları Meb Yayınları

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları 1. Ünite Sayfa 9-10 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 14 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 12-13 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 10-11 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları Meb Yayınları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 170-171 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 168-169 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 166-167 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 164-165 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 162-163 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 160-161 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 156-157 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 154-155 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 152-153 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 150-151 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 148-149 Cevapları - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam