Matematik Soru Bankası

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 1 Sayfa 15-16 Cevapları


Sizler için hazırladığımız 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları 1. Ünite Sayfa 15-16 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 15-16 Çalışma Sayfaları Cevapları

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 15 Çalışma Sayfaları Cevapları

Etkinlik 8

Resfebe; harf, hece, sözcük ya da sözcük gruplarının harf, sayı, renk ve resimlerle sembolleştirildiği bir oyundur. Eldiven sözcüğüne ait bir resfebe örnekte paylaşılmıştır.

Örnek:
 

1. Aşağıdaki ifadelerin doğru ya da yanlış olduğuna karar vererek ilgili kutucuğu işaretleyiniz. İşaretlediğiniz kutucukta bulunan resfebe parçalarını sırasıyla yan yana koyunuz. Ortaya çıkan resfebeyi çözüp anlamlı bir cümle şeklinde yazınız.

Resfebenin Çözümü: Dünya’da tehlikeli göktaşı yağmuru başladı.

2. Yanlış olduğunu belirlediğiniz ifadelerin doğrularını aşağıya yazınız.

12 Nisan 1961’de fırlatılan Vostok uzay aracının astronotu Yuri Gagarin uzaya ilk kez çıkan insan olmuştur.

3 Kasım 1957’de Sputnik 2 uzay aracı ile Laika adlı köpek uzaya gönderilmiştir.

Apollo 11 isimli uzay aracı ile Ay’a ilk kez ayak basan astronot Neil Armstrong’dur.

1. Aşağıdaki ifadelerin doğru ya da yanlış olduğuna karar vererek ilgili kutucuğu işaretleyiniz. İşaretlediğiniz kutucukta bulunan resfebe parçalarını sırasıyla yan yana koyunuz. Ortaya çıkan resfebeyi çözüp anlamlı bir cümle şeklinde yazınız.

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 16 Çalışma Sayfaları Cevapları

Etkinlik 9

AY YOLCULUĞUNUN AŞAMALARI

Apollo 11 adı verilen uzay aracı, 16 Temmuz 1969 tarihinde ABD’deki Kennedy Uzay Üssü’nden fırlatıldı. Yerçekimi etkisinden kurtulduktan sonra biten 1 ve 2. yakıt roketlerini bıraktı. Dünya yörüngesinde bir tur attı, uygun doğrultu ve açıya ulaştığında 3. yakıt roketi devreye girdi. Uzay aracı, Ay’a gidiş rotasında hareket etmeye başladı. Ay yörüngesine girdikten sonra 3. yakıt roketini de bırakan Apollo 11; hizmet, komuta ve Ay modülü ile yola devam etti. Neil Armstrong ve Buzz Aldrin komuta modülünü Michael Collins’in kontrolüne bırakarak Ay modülüne geçtiler.

Ay modülü, komuta modülünden ayrıldıktan sonra Ay’ın “Sessizlik Denizi” adı verilen bölgesine indi. Neil Armstrong, 21 Temmuz 1969’da Ay’a ilk kez ayak basan insan oldu.

Astronotlar, Ay yüzeyinde incelemeler yapıp örnek topladılar. Daha sonra Ay modülündeki roketleri kullanarak kalkışa geçtiler. Astronotlar komuta bölümüne ulaştığı zaman ise Ay modülü hizmet modülünden ayrıldı. Apollo 11, hizmet ve komuta bölümleri ile Ay yörüngesinden çıkarak Dünya’ya dönüş yolculuğuna başladı. Dünya atmosferine yaklaştığında hizmet modülü, komuta modülünden ayrıldı. Apollo 11’den geriye kalan, astronotların bulunduğu komuta modülü ise Büyük Okyanus’a indi.

Metne göre “5N 1K” etkinliğini cevaplayınız.

1. Apollo 11 uzay aracı Dünya üzerinde nereden fırlatılmıştır?

Kennedy Uzay Üssü’nden fırlatılmıştır.

2. Ay modülü, komuta modülünden ayrıldıktan sonra Ay yüzeyinde nereye inmiştir?

Sessizlik denizine inmiştir.

3. Ay yüzeyine ilk kez kim ayak basmıştır?

Neil Armstrong ayak basmıştır.

4. Apollo 11’in Ay modülü, Ay yüzeyine ne zaman inmiştir?

21 Temmuz 1969’da inmiştir.

5. Astronotlar, Ay yüzeyinden nasıl kalkış yaptı?

Ay modülündeki roketlerle kalkış yaptı.

6. Ay yolculuğunu tamamlayıp Dünya’ya ulaşan Apollo 11 uzay aracından geriye ne kaldı?

Komuta modülü kaldı.

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları Meb Yayınları

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları 1. Ünite Sayfa 15-16 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 14 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 12-13 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 10-11 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları Meb Yayınları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 170-171 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 168-169 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 166-167 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 164-165 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 162-163 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 160-161 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 156-157 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 154-155 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 152-153 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 150-151 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 148-149 Cevapları - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam