Matematik Soru Bankası

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 1 Sayfa 13-14 Cevapları


Sizler için hazırladığımız 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları 1. Ünite Sayfa 13-14 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 13-14 Çalışma Sayfaları Cevapları

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 13 Çalışma Sayfaları Cevapları

Etkinlik 6

Fen bilimleri dersinde öğretmenimiz: “Ay, Güneş’ten küçük olmasına rağmen Dünya’mızdan baktığımızda Ay ve Güneş’i neredeyse aynı büyüklükte görürüz. Bu bilgiyi destekleyecek bir etkinlik planlamanızı ve etkinliğinizi bizimle paylaşmanızı istiyorum.’’ dedi. Bunun üzerine arkadaşım Burak ile bir etkinlik hazırladık: Burak eline basketbol topunu aldı, ben de pinpon topunu aldım. Aramızda iki metre mesafe bırakarak kollarımızı uzattık, toplarımızı aynı hizaya gelecek şekilde karşılıklı tuttuk. Ben tek gözümü kapatıp basketbol topuna baktım. Basketbol topu pinpon topundan büyük gözüküyordu. Tek gözüm kapalı hâlde yavaş hareketlerle geri geri uzaklaşmaya başladım. Görüş açımda her iki top aynı büyüklüğe ulaşıncaya kadar uzaklaşmaya devam ettim.

1. Yaptığımız etkinlikte pinpon ve basketbol topları hangi gök cisimlerini temsil etmektedir?

Basketbol topu: Güneş
Pinpon topu: Ay

2. Farklı büyüklükteki cisimlerin etkinlik sonunda aynı büyüklükte görülmesinin sebebi nedir?

Büyük cisimlerden uzaklaştıkça bu cisimler olduğundan daha küçük görünür. Bu sebeple farklı büyüklükte olan Güneş ile Ay aynı büyüklükte görünür.

3. Güneş, Dünya ve Ay’ı büyüklük ilişkilerini dikkate alarak çiziniz.

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 14 Çalışma Sayfaları Cevapları

Etkinlik 7

Aşağıdaki metinleri okuyarak “çünkü” ile başlayan cümleleri tamamlayınız.

Ay’a meteorların düşme olasılığı fazladır. Ay yüzeyinde çok fazla krater vardır. Çünkü Ay’ın atmosfer tabakası yok denilecek kadar azdır.
Apollo 11, 20 Temmuz 1969’da Ay yüzeyine iniş yapmıştır. Ay yüzeyinde incelemelerde bulunan astronotlara ait ayak izleri ise hâlâ kaybolmamıştır. Bu izlerin sonsuza kadar kaybolmayacağı düşünülmektedir. Çünkü  Ay’da hava olayları görülmez. 
Dünya’da görülen rüzgâr, yağmur, kar gibi hava olayları Ay’da görülmez. Çünkü Ay’ın atmosfer tabakası yok denecek kadar azdır.
Uzay araştırmacıları, diğer gezegenlere ulaşmayı kolaylaştırmak için Ay’a uzay üssü kurmayı hedefliyor. Planlarının önündeki en büyük engel ise Ay atmosferinin çok ince olmasıdır. Çünkü Ay’ın atmosfer tabakası ince olduğu için gece gündüz sıcaklık farkı ile meteor düşme olasılığı çok fazladır.
Ay atmosferi keşif uydusunun verilerini inceleyen bilim insanları Ay yüzeyinde su buharı tespit etti. Fakat su buharının
bulunması, Ay’da canlıların yaşayabilmeleri için yeterli değildir. Çünkü yaşam için gerekli maddeler yeterince yoktur.

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları Meb Yayınları

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları 1. Ünite Sayfa 13-14 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 14 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 12-13 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 10-11 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları Meb Yayınları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 170-171 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 168-169 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 166-167 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 164-165 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 162-163 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 160-161 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 156-157 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 154-155 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 152-153 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 150-151 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 148-149 Cevapları - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam