Matematik Soru Bankası

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Ünite 1 Sayfa 11-12 Cevapları


Sizler için hazırladığımız 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları 1. Ünite Sayfa 11-12 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 11-12 Çalışma Sayfaları Cevapları

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 11 Çalışma Sayfaları Cevapları

Etkinlik 3

1.Etap

İnsanlar; eski çağlarda Dünya’nın düz bir tepsi şeklinde olduğunu ve hava içerisinde yüzdüğünü düşünmüşlerdir. Güneş’in ise yaprak kadar ince olduğuna inanmışlardır. Dünya’nın küresel olduğunu düşünen ve bunu ispatlamaya çalışan insanlara karşı çıkmışlardır. Günümüzde ise Güneş, Dünya ve Ay’ın küresel olduğu, ispat edilmiş bilimsel birer gerçektir.

Kutucuğa Ay’ın resmini çizerek inceleyiniz. Niçin gök cisimlerinin düz bir tepsi şeklinde olduğu düşünülmüştür? Fikirlerinizi yazınız.

Gökyüzünde Ay’ı 2 boyutlu görürüz. Küre şeklinde olduğunu algılayamayız.

2. Etap:

Orta Çağ’da, Ay’ın küresel olduğu kabul edilmiş ancak pürüzsüz olduğuna inanılmıştır. Teleskobun keşfi ile Ay yüzeyinin pürüzsüz olmadığı, dağlar ve kraterlerden oluştuğu fark edilmiştir.

Arkadaşlar, nişasta Ay yüzeyinin hangi özelliğini temsil etmektedir?

Toz tabakasını temsil etmektedir.

2. İşlem: Bahçeden topladığım irili ufaklı taşları farklı yükseklikten ve farklı açılarla nişastanın üzerine attım. Yükseltileri farklı tümsekler oluştu. Taşlardan bazılarını yavaşça tepsiden aldım. Bu kez de derinlik ve genişlikleri farklı çukurlar oluştuğunu gördüm. Peki, taşlar hangi gök cismini temsil etmektedir?

Meteoru temsil etmektedir.

Ay yüzeyinde oluşan çukur bölgelerin adı nedir?

Krater adı verilir.

3. İşlem: Odanın ışığını kapattım. Beyaz ışık yayan el feneri ile modelin üzerini aydınlattım. Çukur bölgelerin koyu, tümsek bölgelerin ise açık renkli olduğunu gözlemledim.

Sizce Ay yüzeyinde gördüğümüz açık ve koyu renkli bölgeler hangi yapılardır?

Açık renkli bölgeler kraterlerin yüksek bölgeleri ile kayalıklardır. Koyu renkli bölgeler çukur alanlardır.

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 12 Çalışma Sayfaları Cevapları

Etkinlik 4 

Aşağıda Ay ile ilgili ifadeler verilmiştir. İfadeler doğru ise “D’’, yanlış ise “Y” oku yönünde ilerlendiğinde hangi çıkışa ulaşılır? Daire içine alınız.

Etkinlik 5

Görsel-1’de çocuk, Ay’dan daha büyük gözükmektedir. Görsel-2’de ise Güneş, bir insanın avuç içine sığabilecek kadar küçük gözükmektedir. Bu durumların nedenini açıklayınız.

Uzaktaki cisimleri küçük, yakın cisimleri büyük görürüz. Güneş ve Ay, çocuktan daha büyük olmalarına rağmen uzak oldukları için küçük gözükür.

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları Meb Yayınları

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Sayfaları Cevapları 1. Ünite Sayfa 11-12 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 14 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 12-13 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 10-11 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları Meb Yayınları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 170-171 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 168-169 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 166-167 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 164-165 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 162-163 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 160-161 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 156-157 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 154-155 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 152-153 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 150-151 Cevapları - 5. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Sayfa 148-149 Cevapları - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam