Matematik Soru Bankası

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Kitabı Sayfa 117-118 Cevapları


Sizler için hazırladığımız 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Kitabı Cevapları 5. Ünite Sayfa 117-118 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 117-118 Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 117 Çalışma Kitabı Cevapları

Ünite Değerlendirme Soruları

11. Saydam bir maddenin arkasındaki cismi net olarak görebilirken yarı saydam bir maddenin arkasındaki cismi net olarak göremeyiz. Opak maddeler ise ışığı hiç geçirmediğinden bu maddelerin arkasındaki cisimleri göremeyiz. Mete ve Azra’nın verdiği bilgiler aşağıdaki gibidir.

Mete: Tencere kapağının altındaki kaşığı görebiliyorum.
Azra : Tencerenin içinde ne olduğunu göremiyorum.

Mete ve Azra’nın ifadelerine göre aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

A) Tencere opak maddedir.
B) Kapak saydam maddedir.
C) Kapak çelikten yapılmış olabilir.
D) Tencere çelikten yapılmış olabilir

12. Işığı kısmen geçiren maddelere yarı saydam maddeler denir. Yarı saydam malzemeden yapılan bir çadır için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

A) Çadırın içi karanlık olur.
B) Çadırın içi aydınlık olur.
C) Çadırın içi net olarak görülmez.
D) Çadırın yapıldığı malzeme ışığı kısmen geçirir.

13. Saydam maddelerin arkasındaki cisimler net olarak görülürken yarı saydammaddelerin arkasındaki cisimler net olarak görülmez. Opak maddeler ise ışığı geçirmediğinden dolayı bu maddelerin arkasındaki cisimler hiç görülmez. Ömer, ailesi ile birlikte Türkiye’nin en büyük akvaryumlarından birine gittiğini ve akvaryumdaki canlıları hayranlıkla izlediğini söylüyor.

Ömer’in ifadesine göre aşağıdaki yorumlardan hangisi yapılamaz?

A) Akvaryumun yapıldığı malzeme ışığı geçirmez.
B) İçinde bulunduğumuz hava saydam maddedir.
C) Balıkların içinde bulunduğu su saydam maddedir.
D) Akvaryumun yapıldığı malzeme saydam maddedir.

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 118 Çalışma Kitabı Cevapları

14. Işık ışınları opak (saydam olmayan) bir cisme çarptığı zaman bu cismin içinden geçemez. Opak cisim, ışık ışınlarına engel olduğu için cismin arkasındaki yüzeyde karanlık bir bölge oluşur. Işık kaynağından hiç ışık almayan bu bölgeye tam gölge denir.

porselen fincan cam bardak tahta kaşık
demir kapı şeffaf poşet taş duvar

Aşağıdaki tabloda bazı cisimler verilmiştir. Öğrenciler tabloda tam gölge oluşturan cisimlerin bulunduğu kutuları boyayacaklarıdır.

15. Verilen düzenekteki opak maddeler bağımsız olarak sağa ve sola hareket edebilmektedir.

Aşağıdakilerden hangisi perde üzerinde oluşabilecek gölgelerden biri olamaz?

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Kitabı Cevapları Meb Yayınları

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Kitabı Cevapları 5. Ünite Sayfa 117-118 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 82-83 Cevapları - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 80-81 Cevapları - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 78-79 Cevapları - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 76-77 Cevapları - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 74-75 Cevapları - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 72-73 Cevapları - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 70-71 Cevapları - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 68-69 Cevapları - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 66-67 Cevapları - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 62-63 Cevapları - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 60-61 Cevapları - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 58-59 Cevapları - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 56-57 Cevapları - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 54-55 Cevapları - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 52-53 Cevapları - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam