Matematik Soru Bankası

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Kitabı Sayfa 113-114 Cevapları


Sizler için hazırladığımız 5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Kitabı Cevapları 5. Ünite Sayfa 113-114 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 113-114 Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 113 Çalışma Kitabı Cevapları

Ünite Değerlendirme Soruları

3. Işık kaynağından çıkan ışınlar, doğrusal olarak yayılır. Yanan bir mumdan etrafa dağılan ışık ışınları şekildeki gibi çizilmiştir.

Buna göre, kaç numaralı çizim doğrudur?

A) 1     B) 2     C) 3     D) 4

4. Düzgün ve parlak bir yüzey üzerine, birbirine paralel olarak gönderilen ışınlar yüzeye çarptıktan sonra birbirine paralel olarak geri yansır. Buna düzgün yansıma denir. Bu yüzeylerde net bir görüntü oluşur. Pürüzlü bir yüzeye gönderilen ışınlar ise birbirine paralel olarak değil farklı yönlere doğru yansır. Işığın bu şekilde yansımasına dağınık yansıma denir. Bu yüzeylerde net bir görüntü oluşmaz. Birbirinden farklı olan K ve L yüzeylerine gelen ışınlar ve bu ışınların yansımaları aşağıda gösterilmiştir.

Verilen şekle göre,

I. K yüzeyi mermer olabilir.
II. L yüzeyinde oluşan görüntü nettir.
III. K yüzeyinde düzgün yansıma, L yüzeyinde dağınık yansıma gerçekleşmiştir. yorumlarından hangileri doğrudur?

A) I ve II      B) I ve III      C) II ve III      D) I, II ve III

5. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Sayfa 114 Çalışma Kitabı Cevapları

5. Yansıma olayında, gelen ışın ile yüzeyin normali arasındaki açıya gelme açısı, yansıyan ışın ile yüzeyin normali arasındaki açıya yansıma açısı denir. Gelme açısı yansıma açısına eşittir. Düzgün ve pürüzsüz olan yansıtıcı yüzeye gönderilen K ışını şekildeki gibi yansımaktadır.

“d” açısı 20° olduğuna göre aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

A) a açısı 70°dir.           B) b açısı 20°dir.
C) c açısı 70°dir.           D) c açısı d açısına eşittir.

6. Gelen ışının yüzeyin normali ile yaptığı açıya gelme açısı, yüzeyin normali ile yansıyan ışın arasındaki açıya da yansıma açısı denir.
Aşağıdaki şekillerde gelen ışın ve yansıyan ışınlar verilmiştir. Buna göre, hangi şekildeki gelme açısı en büyüktür?

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Kitabı Cevapları Meb Yayınları

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Kitabı Cevapları 5. Ünite Sayfa 113-114 Meb Yayınları

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 88-89 Cevapları - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 86-87 Cevapları - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 84-85 Cevapları - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 82-83 Cevapları - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 80-81 Cevapları - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 78-79 Cevapları - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 76-77 Cevapları - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 74-75 Cevapları - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 72-73 Cevapları - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 70-71 Cevapları - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 68-69 Cevapları - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 66-67 Cevapları - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 62-63 Cevapları - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 60-61 Cevapları - 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 58-59 Cevapları - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam