Matematik Soru Bankası

4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı


Ağzımızın bir hareketi ile çıkan ses veya ses topluluğuna hece denir. Türkçede, her hecede bir ünlü harf bulunur. Bir kelimedeki ünlü harf sayısı bize o kelimedeki hece sayısını verir. 4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı, Hece Bilgisi Konu Anlatımı, 4. sınıf Türkçe Konu Anlatımı, 4. Sınıf Türkçe

Hece Bilgisi

Ağzımızın bir hareketiyle çıkan ses ya da ses topluluğuna hece denir. Her hecede sadece bir ünlü harf bulunmak zorundadır.

– Ayrıca ünlü harfler tek başlarına hece oluşturabilir.

Örnek:

a -yak -ka -bı

– Kelime içindeki ünlü harf sayısı bize hece sayısını verir.

Örnek:

te -le -fon

“telefon” kelimesinde 3 ünlü harf (e-o) vardır. Dolayısıyla “telefon” kelimesi 3 heceden oluşmuştur.

Hece Kuralları

1. Türkçede kelime içinde iki ünlü harf arasındaki ünsüz harf, kendinden sonraki
ünlü harf ile hece kurar.

Örnek:

ka – lem
ma – sa
ki – tap

2. Kelime içinde yan yana gelen iki ünsüzden ilki kendinden önceki ünlüyle, ikincisi
kendinden sonraki ünlüyle hece kurar. 

Örnek:

sil – gi
el – ma
ar – mut

3. Kelime içinde yan yana gelen üç ünsüz harften ilk ikisi kendinden önceki ünlüyle, üçüncüsü kendinden sonraki ünlüyle hece kurar.

Örnek:

Türk-çe
yurt-taş

4.İlk heceden sonraki heceler ünsüz harfle başlar.

Örnek:

il-ko-kul

4 numaralı kurala rağmen bazı istisnalar vardır. İki ünlü harfin kelime içinde yan yana olduğu durumlarda bu kural aranmaz.

Örnek:

zi – ra -a t
sa -at
it-fa-i-ye

 

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

2023 LGS soruları ve cevapları yayınlandı - 2023 LGS merkezi sınavı sona erdi - Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri 2023 LGS-MEB - 2023 ALES Adayın sınavda yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 ALES İnternetten bireysel başvuru nasıl yapılır? - 2023 ALES Aday başvuru formu nasıl doldurulur? - 2023 ALES Sınav ücretinin yatırılması nasıl olur? - 2023 ALES Başvuru işlemleri nasıl olur? - 2023 KPSS Sınavın geçerli sayılması nelere bağlıdır? - 2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır? - 2023 KPSS Sınavda Uyulması Gereken Kurallar - 2023 KPSS Sınav nasıl olacaktır? - 2023 KPSS Sınava girerken adayın yanında bulundurması yasak olan araç ve gereçler nelerdir? - 2023 KPSS Sınava girerken adayların yanında bulundurması gerekenler nelerdir? - 2023 KPSS Sınavda uygulanacak testler nelerdir? - Ford, Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Dacia, DS Automobiles, Fiat, Honda, Hyundai, Iveco, Jeep, KIA, Land Rover, Mazda, Mercedes, MINI, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Ssangyong, Toyota, Volkswagen, Volvo,Sıfır Araba,Araba,jaguar araba,oyunlar,jaguar,Eğitim,egitim,çınar kozmetik,gratis,farmasi kozmetik
reklam