4. Sınıf Geçmişten Günümüze Aydınlatma Teknolojileri Konu Anlatımı

4. Sınıf Geçmişten Günümüze Aydınlatma Teknolojileri Konu Anlatımı

Bu yazıyı okuduğunuzda  insanoğlunun ses ve aydınlatmayla ilgili geliştirdiği çeşitli teknolojileri bilecek, ışığın ve sesin uygun kullanılmadığında insan hayatını olumsuz yönde etkilediğini kavrayacak ve bu duruma çözüm önerileri getirebileceksiniz.4. Sınıf Geçmişten Günümüze Aydınlatma Teknolojileri Konu Anlatımı, Geçmişten Günümüze Aydınlatma Teknolojileri Konu Anlatımı 4. Sınıf Fen Bilimleri Konu Anlatımı

Geçmişten Günümüze Aydınlatma Teknolojileri

Ateşin keşfiyle aydınlanmada büyük gelişmeler oldu. Karanlık alanlar, bir sopanın ucuna sarılan çeşitli maddelerin yakılmasıyla elde edilen meşalelerle aydınlatıldı.

Meşaleler zamanla yerini kandil ve mumlara bıraktı. Maddelerin ve toprağın işlenmesiyle çeşitli kaplar yapıldı. Bu kapların içine çeşitli yağlar konulup ucuna hayvan kılından yapılan fitiller yerleştirilerek kandiller üretildi. Böylece daha uzun süre aydınlatma yapılabildi.

Hayvan yağlarından elde edilen mumlar ise uzun bir süre insanların aydınlatma aracı olarak kullanıldı. Bunların her biri o devrin şartlarına göre aydınlatma alanında büyük gelişmelerdir.

Bilim ve teknolojinin ilerlemesi, aydınlatma araçlarının gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Petrolün keşfinden sonra gaz lambaları kullanılmaya başlandı. Gaz lambaları, mum ve kandil gibi araçlardan daha uzun süre ve daha fazla aydınlatma yapabiliyordu.

1800’lü yıllara gelindiğinde elektriğin keşfedilmesi aydınlatma araçları üzerinde kısa sürede büyük etki gösterdi. Cam bir fanus içerisindeki ince tel, elektrik verildiğinde etrafı aydınlatıyordu. Bir bilim insanı olan Thomas Edison (Tomas Edisın) böylece ampulü icat etmiş oldu.

Ateşin keşfinden sonra;

Meşale
Kandil
Mum
Gaz lambası

Elektriğin keşfinden sonra;

Ampul (Akkor lamba)
Floresan lamba
Kompakt floresan lamba
Halojen lamba
Led lambalar

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 DGS Başvuruları Başladı - 4. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Durum (Hal) Ekleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Yapılarına Göre Sözcükleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Anlamlarına Göre Kelimeler Konu Anlatımı - 4. Sınıf Sözcükte Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Söz Gruplarında Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 5. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Olayları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünsüz(Sessiz) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünlü(Sesli) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ekler Konu Anlatımı -
reklam