30 Olan Üniversite Tercih Sayısı Azaltıldı

Üniversite tercihlerde adayların daha bilinçli tercih yapmalarını sağlamak, istemedikleri halde açıkta kalma kaygısıyla tercih yapmalarının önüne geçmek amacıyla tercih sayısında düzenlemeye gidildi. Düzenleme sonrasında tercih sayısı 30 dan 24 e indirildi.

Resmi bir bilgi olmamakla birlikte, YÖK Yetkilerleri tarafından geldiği bilinen bilgiye göre dün YÖK Genel Kurulunda konu ele alındı. Bu kapsamda genel kurulda uzmanlarca hazırlanan “2015 ÖSYS’de Lisans Programlarına Yerleşenlerin Tercih Listelerinin Tercih Sayısı Bazında İncelenmesi” raporu görüşüldü.

Geçen yıl ÖSYS’de Kıbrıs ve yurtdışı üniversiteleri dışındaki lisans programlarının genel ve okul birinciliği kontenjanlarına yerleşen 467 bin 15 kişinin tercih listeleri incelenerek, adayların 30 tercih hakkından ortalama  17’sini kullandığı belirtildi.

Genel ve okul birinciliği kontenjanlarına yerleşen 467 bin 15 adayın, 483 farklı isimdeki lisans programına yerleştirildiği ve bu programlardan sadece 59’unda, yerleşen adayların 20’nin üzerinde tercih kullandığı belirtildi.

Raporda, lisans programlarına yerleşenlerin tercih formları incelendiğinde ise yerleştiği program ile aynı ismi taşıyan programları tercih etme oranı yüzde 36 olarak belirlendi. Bu da adayların yaptıkların ortalama 17 tercihten sadece 6’sını, yerleştikleri bölüm ile aynı isimli programlara ayırdıklarını belirtildi.

Ayrıca Raporda, Lisans ve ön lisans kontenjanlarının tamamı değerlendirildiğinde, 2015’te tercih yapan 983 bin adaydan yüzde 52’sinin ilk üç tercihine yerleştiği görülürken, yüzde 79’unun ilk on tercihine girdiği, 25-30 tercih sırasına yerleşenlerin oranı yüzde 5 civarındayken 24 ve üstü tercih sırasına yerleşenlerin sayısının az olduğu tespit edildi.

Tüm bu tespitler doğrultusunda son tercihlerin adaylarca genelde özensiz yapılması, tercih edip kayıt hakkı kazandığı halde kaydolmayanların, sınava tekrar girişlerin artırması ve tercih eden diğer adayların yerleştirilmesine engel olması faktörleri göz önüne alarak, 30 olan üniversite tercih sayısı 24 e indirildi

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 20 + 2 kaçtır?