3. Sınıf Gezegenimizi Tanıyalım Konu Anlatımı

3. Sınıf Gezegenimizi Tanıyalım Konu Anlatımı

Bu yazıda; Dünya’mızın şeklinin küreye benzediğini, Dünya’mızın şekliyle ilgili model hazırlayacağız.
Dünya’nın yüzeyinde karaların ve suların yer aldığını, Dünya’da etrafımızı saran bir hava katmanının
bulunduğunu, dünya yüzeyindeki kara ve suların kapladığını anlattık.

Gezegenimizi Tanıyalım

Dünya’mızın Şekli Neye Benzer?

Dünya’mızın Şekli

Dünya’ mızın şekli küredir.

Dünya’nın Katmanları

Çekirdek ve magma Dünya’mızın içinde yer aldığı için gözlemlenemeyen katmanlardır. Kara, su ve hava katmanları ise Dünya’mızın dışında yer alır ve gözlemlenebilen katmanlardır.

Dünya’mızın Yapısı

Kara ve Su Katmanları

Dünya’mızın dış kısmını oluşturan ince ve kayalık katmana yer kabuğu adı verilir. Bu katmana kara katmanı da denilmektedir. Kara katmanı üzerinde yaşadığımız yerdir. Deniz tabanları dahil tüm gezegeni kaplar. Kara tabakasının çukur yerlerini sular doldurmuştur. Okyanuslar, denizler, göller, nehirler, yeraltı suları, kutuplardaki buzullar su katmanını oluşturur. Su katmanı Dünya yüzeyinin çoğunu kaplar. Kara ve su katmanları iç içedir.

Dağlar, ormanlar, yaylalar, çöller kara katmanında yer alır. Kara katmanı; toprak, taş ve kayalardan oluşur.

Vadiler, yaylalar, dağlar, yanardağlar, mağaralar ve çukurlar gibi oluşumların tümüne yeryüzü şekli denir.

Yeryüzü şekillerinden en yükseği dağlardır. Sivri doruklarıyla dağlar birbirlerine eklenerek uzun ve heybetli sıra dağları oluşturur. Dünya’nın en uzun sıra dağları Hindistan ve Çin arasındaki Himalayalar’dır. Dünya’mızın en yüksek noktası Everest Tepesi’dir

Dünya’nın üzerinde okyanuslar ve kıtalar vardır. Dünya yüzeyinin sularla kaplı olmayan bölümüne kara denir. Kıtalar, büyük kara parçalarıdır. Okyanuslar kıtalardan daha fazla yer kaplar. Yeryüzünün çoğu birbiriyle bağlantılı okyanuslarla kaplıdır.

Hava Katmanı

Dünya’mız, Güneş sistemindeki gezegenler arasında solunabilir havaya sahip tek gezegendir. Gezegenimiz atmosfer adı verilen hava katmanıyla çevrilidir. Uzaydan bakıldığında Dünya’mızın atmosferi ince bir sis gibi görünür.

Hava katmanı, kara ve su katmanları ile temas halindedir. Dünya’mızı Güneş’in zararlı ışınlarından korur. Kar, yağmur, rüzgâr gibi hava olayları bu katmanda gerçekleşir.

Kara, hava ve su katmanları Dünya’mızın dış kısmında bulunan katmanlardır. Bunlar birbirleriyle temas halindedir. Şu andaki bilgilerimize göre Dünya’mız canlıların yaşayabildiği tek gezegendir. Dünya, canlıların yaşamak için ihtiyaç duyduğu suya, havaya, besine ve uygun sıcaklığa sahiptir.

 

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 DGS Başvuruları Başladı - 4. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Durum (Hal) Ekleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Yapılarına Göre Sözcükleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Anlamlarına Göre Kelimeler Konu Anlatımı - 4. Sınıf Sözcükte Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Söz Gruplarında Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 5. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Olayları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünsüz(Sessiz) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünlü(Sesli) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ekler Konu Anlatımı -
reklam