3. Sınıf Çevremizdeki Varlıkları Tanıyalım Konu Anlatımı

3. Sınıf Çevremizdeki Varlıkları Tanıyalım Konu Anlatımı

3. Sınıf Çevremizdeki Varlıkları Tanıyalım Konu Anlatımı, Bu yazıda çevremizdeki örnekleri kullanarak varlıkları canlı ve cansız olarak sınıflandıracağız, bir bitkinin yaşam döngüsünü gözlemleyip sunacağız, yaşadığımız çevreyi daha yakından tanıyacağız, yaşadığımız çevrenin temizliğinde aktif görev alacağız, doğal ve yapay çevre arasındaki farkları açıklayacağız, yapay bir çevre tasarlayacağız, doğal çevrenin canlılar için öneminin farkına varacağız, doğal çevreyi korumak için araştırma yaparak çözümler önereceğiz. 3. Sınıf Çevremizdeki Varlıkları Tanıyalım Konu Anlatımı, Çevremizdeki Varlıkları Tanıyalım Konu Anlatımı, 3. Sınıf Fen Dilimleri

Çevremizdeki Varlıkları Tanıyalım

Bir varlığın canlı ya da cansız olduğunu yedi ortak özelliğine bakarak anlayabiliriz. Eğer bir varlık canlılığın yedi ortak özelliğinin hepsini birden gösteriyorsa o varlık canlıdır.

Büyüme

Büyüme, canlıların gelişmesi demektir. Bazı canlılar belirli bir büyüklüğe ulaştığında büyümeleri durur. Uygun koşullar sağlanırsa ağaçlar çok uzun süre büyümeye devam edebilir.

Beslenme

Canlılar canlı kalmak ve gelişmek için beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Enerjilerini besinlerden sağlarlar. Hayvanlar hareket edebildikleri için yiyecek bulur ve tehlikelerden kaçabilirler. Bitkiler ise yapraklarını Güneş’e, köklerini içinde su bulunan toprağa doğru çevirir.

Hayvanlar kendi besinlerini üretemedikleri için bitkileri ya da diğer hayvanları yiyerek beslenir. Hayvanlar ot ya da et yiyerek beslenir. Bazı hayvanlar hem et hem otla beslenir

Bitkiler besinini kendi yapar. Besinini yapmak için güneş enerjisini ve topraktan aldıkları su ile mineralleri kullanır.

Hareket etme

Hayvanlar hareket edebildikleri için yiyecek bulur ve tehlikelerden kaçabilirler. Bitkiler ise yapraklarını Güneş’e, köklerini içinde su bulunan toprağa doğru çevirir.

Solucan sürünerek, kuş uçarak, balık yüzerek, köpek yürüyerek hareket eder.

Ayçiçekleri yaprak ve çiçeklerini Güneş’e doğru çevirir.

Çoğalma

Canlılar kendi türlerinin devam etmesi için çoğalırlar. Bitkiler genellikle tohumla çoğalır, bazı hayvanlar doğurarak, bazıları yumurtayla çoğalır.

Birçok bitki yeni bitkilere dönüşen tohumlar üretir. Bu tohumlar yeni bitkiler meydana getirir.

Tavuklar yumurtaların üzerinde kuluçkaya yatar ve yumurtalardan civcivler çıkar.

Solunum Yapma

Solunum yapmak canlıların ortak özelliklerinden biridir.

Birçok hayvan gereksinim duyduğu oksijeni akciğerlerine hava çekerek alır.

Balıklar oksijeni sudan alır. Balıklar sudaki oksijeni almak için solungaçlarını kullanır.

Bitkiler solunumları için gerekli oksijenin bir kısmını kendileri üretir. Bir kısmını da yaprakları aracılığıyla havadan alır.

Tepki Verme

Bütün canlılar duyarlıdır yani çevrelerine tepki verir. Bütün bitkiler ışığa, suya duyarlıdır.

Hayvanlar çevrelerini görme, işitme, dokunma, tat alma ve koku alma duyularıyla tanır.

Küstüm çiçeği gibi bazı bitkiler dokunulduğunda yapraklarını kapatarak tepki verir.

Boşaltım Yapma

Canlılar vücutlarındaki gereksiz maddeleri atmak için boşaltım yapar.

Hayvanlar ter, idrar, dışkı yoluyla boşaltım yapar.

Bitkiler terleyerek, damlama yaparak ve kuru yapraklarını dökerek boşaltım yapar.

Bitkilerin Yaşam Döngüsü

Bir bitkinin yaşam döngüsünü oluşturan evrelerdir. Farklı bitki türlerinin yaşam döngüleri farklı uzunluktadır.

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

2022 KPSS başvuruları başladı - 2022 DGS Başvuruları Başladı - 4. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Hece Bilgisi Konu Anlatımı - 4. Sınıf Durum (Hal) Ekleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Yapılarına Göre Sözcükleri Konu Anlatımı - 4. Sınıf Anlamlarına Göre Kelimeler Konu Anlatımı - 4. Sınıf Sözcükte Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Söz Gruplarında Anlam Konu Anlatımı - 5. Sınıf Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı - 5. Sınıf Yazım Kuralları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Olayları Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünsüz(Sessiz) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ünlü(Sesli) Harfler Konu Anlatımı - 5. Sınıf Ses Bilgisi Konu Anlatımı -
reklam