2021 Milli Savunma Üniversitesi(MSÜ) Sınavı Başvuruları Alınacak

2022-Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2022-MSÜ), 27 Mart 2022 tarihinde uygulanacaktır.

Sınava başvurular, 13 Ocak – 09 Şubat 2022 tarihleri arasında yapılacaktır.

Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak 13 Ocak 2022 günü saat 10.00’dan itibaren ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından yapabileceklerdir.

Sınava başvuruda HES kodu bilgisi alınacağından adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan veya başvuru için başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir. Adaylar, HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine Sağlık Bakanlığının https://hayatevesigar.saglik.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir.

Sınava ilişkin ayrıntılı bilgi 2022-MSÜ Kılavuzunda yer almaktadır. Adaylar Kılavuza aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Sınava başvuracak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

2022-MSÜ’ye başvuran adayların, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları 2’nci Seçim Aşamalarına katılabilmeleri için ayrıca, Başkanlığımızca 18-19 Haziran 2022 tarihlerinde uygulanacak olan ve başvuruları 11 Şubat – 07 Mart 2022 tarihleri arasında yapılacak 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavına (2022-YKS) başvurularını yapmaları ve Harp Okulları için, 2022 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile 2022-YKS’nin 2. Oturumu olan Alan Yeterlilik Testlerine (AYT); Astsubay Meslek Yüksekokulları için 2022-YKS 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testine (TYT) girmeleri gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

BAŞVURU SÜRESİ : 13 Ocak-9 Şubat 2022 (Sınav ücreti ödeme için son gün, 10 Şubat 2022)
SINAV TARİHİ : 27 Mart 2022
SINAV SAATİ VE SÜRESİ : 10.15, 135 dakika
SINAV ÜCRETİ : 130,00 TL
GEÇ BAŞVURU GÜNÜ : 22 Şubat 2022 (Geç Başvuru Gününde yapılan başvurularda sınav ücreti,
%50 artırımlı olarak aynı gün ödenmelidir.)

2022-MSÜ: Kılavuz ve Başvuru Bilgileri

2022 MSÜ Taban Puanları, Puan Türleri İçin Tıklayınız

MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ ASKERİ ÖĞRENCİ TEMİN SÜRECİ

2022-MSÜ BAŞVURUSU

1-osym.gov.tr adresinde yayınlanan 2022-MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı ve Askeri Öğrenci Temini Kılavuzunu inceleyiniz.
başvuru ve giriş Koşullarını taşıyıp taşımadığınızı kontrol ediniz.

2022-ÖSYM sınav takviminde ilan edilen tarihler arasında ais.osym.gov.tr adresi üzerinden / ÖSYM Sınav Başvuru Merkezlerinden / ÖSYM mobil uygulaması üzerinden 2022-Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2022-MSÜ) başvurunuzu ve sınav ücreti ödemenizi yapınız. İlan edilen tarihlerde sınav başvurunuzu gerçekleştirmemeniz durumunda GEÇ BAŞVURU GÜNÜ başvurunuzu ve sınav ücreti ödemenizi ais.osym.gov.tr adresinden yapınız.

YKS (TYT-AYT) BAŞVURULARI

2- 2022-ÖSYM sınav takviminde ilan edilen tarihler arasında; Harp Okulları için 2022-TYT ve 2022-AYT, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 2022-TYT başvurunuzu ve sınav ücretleri ödemenizi yapınız.

Eğer 2021-TYT puanınızı kullanmak istiyorsanız aynı tarihler içerisinde ÖSYM’ye bu hususla ilgili başvurunuzu ve ödemenizi yapınız. Ancak Millî Savunma Bakanlığının yerleştirme sürecinde Milli Savunma Üniversitesinin teklifi doğrultusunda YKS puanlarına yönelik taban puanı belirleyeceğini göz önünde bulundurunuz.

MSÜ TERCİH İŞLEMLERİ

3-Millî Savunma Bakanlığının, 2022-MSÜ Sınavının uygulanmasını müteakip ilan edeceği tarihler arasında personeltemin.msb.gov.tr adresi
üzerinden tercih ilan duyurusunu okuyarak Harp Okulları/Astsubay Meslek Yüksekokulları tercih işlemlerinizi gerçekleştiriniz.

2022-MSÜ SINAVINA KATILMAYAN VE BELİRTİLEN KOŞULLARDA 2022-YKS BAŞVURULARINI GERÇEKLEŞTİRMEYEN ADAYLARIN TERCİH YAPMALARI SİSTEM TARAFINDAN ENGELLENECEKTİR.

2’NCİ SEÇİM AŞAMALARINA ÇAĞRI İŞLEMLERİ

4- 2022-MSÜ Harp Okulları/Astsubay Meslek Yüksekokulları Tercih İşlemlerinizi gerçekleştirdiyseniz Millî Savunma Bakanlığının ilan edeceği tarihte personeltemin.msb.gov.tr adresinden 2’nci Seçim Aşamaları’na çağrıya hak kazanıp kazanmadığınızı kontrol ediniz.

2022-MSÜ Harp Okulları/Astsubay Meslek Yüksekokulları tercih işlemlerini gerçekleştirmeyen hiçbir aday 2’nci Seçim Aşamalarına
çağrılmayacaktır.

2’NCİ SEÇİM AŞAMALARI

5-2’nci Seçim Aşamalarına katılmaya hak kazanan adaylar, 2022-YKS TYT ve AYT oturumlarının uygulanmasını müteakip personeltemin.msb.gov.tr adresinde ilan edilecek tarihlerde Kara Harp Okulu Ankara Yerleşkesinde söz konusu aşamalara katılırlar.

SAĞLIK MUAYENE İŞLEMLERİ

6-2’nci Seçim Aşamalarını başarıyla tamamlayan adaylar, MSB Personel Temin Daire Başkanlığı tarafından Sağlık Muayene İşlemlerini tamamlamak üzere hastaneye sevk edilir.

HARP OKULLARI YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

7-Harp Okulları Yerleştirme ve Ek Yerleştirme İşlemleri sürecini MSÜ internet sitesi msu.edu.tr adresi üzerinden takip ediniz.

Harp Okullarına kayıt işlemini gerçekleştiren hiçbir aday, sırası gelse dahi Astsubay Meslek Yüksekokullarına yerleştirilmeyecektir

ASTSUBAY MYO YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

8-Milli Savunma Üniversitesi Astsubay Meslek Yüksekokulları Yerleştirme ve Ek Yerleştirme İşlemleri sürecini MSÜ internet sitesi www.msu.edu.tr adresi üzerinden takip ediniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. hasrett dedi ki:

    Biraz önce baktım yatmamış Adıyaman

BİR YORUM YAZIN

Soru: 53 + 4 kaçtır?


Basari Sıralamaları