2020 DGS Ne Zaman | DGS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı

Gün
Saat
Dakika
Saniye

2020 dgs ne zaman,2020 DGS Tarihi,2020 DGS başvuru tarihleri,2020 DGS sınavı ne zaman, 2020 DGS sınavı saat kaçta?

ÖSYM, 2020 yılı DGS sınav tarihini ve başvuru tarihlerini açıklamadı. Peki 2020-DGS başvuruları ne zaman başlayacak? Sınav ne zaman yapılacak?

ÖSYM 2020 DGS başvuru tarihleri ve DGS sınav tarihi açıklamadı. Peki 2020 DGS başvuruları ne zaman başlayacak işte detaylar :

2020 DGS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

2020-Dikey Geçiş Sınavı başvuru tarihlerini açıklandı başvurular 09 ile 17 Haziran 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. Başvurular, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr/ internet adresinden yapılacak. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru 17 Haziran 2020 tarihinde, saat 23.59’da sona erecektir.Geç başvurular ise 14.07.2020 tarihinde yapılacaktır.

2020 DGS NE ZAMAN YAPILACAK?

Üniversite hayali kuran binlerce öğrenci 09 Ağustos 2020 Pazar günü DGS ’ye girecekler. Bu sınavın sonuçları ise 09 Eylül 2020 tarihinde ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr/ internet adresinden duyurulacak.

DGS’YE KİMLER BAŞVURABİLİR?

Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ye başvurabilirler.

Meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundadırlar. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş de bu kılavuzdaki esaslara göre merkezî olarak yapılır.

Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramazlar.

2020 DGS – Dikey Geçiş Sınavı ne zaman yapılacak

Sınav Tarihi : 09 Ağustos 2020 

Sınav Saati: 10:15

Sınav Sonuç Açıklanma Tarihi : 09 Eylül 2020 

Başvuru Tarihleri: 09 ile 17 Haziran 2020 tarihleri arası yapılacak

DGS’nin İÇERİĞİ VE SINAV SÜRESİ

DGS’de; 60 Matematik, 60 Türkçe sorusu sorulmaktadır.

Toplam süre 150 dakikadır.

SINAVIN KAPSAMI

Sınavda adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacaktır. Testte 120 soru yer alacaktır. Sınavda uygulanacak test, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerinin ölçülmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla ilgili olarak hazırlanacak sorular, ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır.

DGS Çıkmış Sınav Soruları ve Cevaparı için TIKLAYINIZ

DGS HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

TÜM BÖLÜMLERİN DGS TABAN PUANLARI VE KONTENJANLARI

DGS PUAN HESAPLAMA

ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ HAKKINDA GENİŞ BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

DGS Sınav Saati ve Tarihi için tıklayınız

GÜNCEL DGS KONULARI VE SORU DAĞILIMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Sınav Başvuru Merkezleri : ÖSYM Sınav Merkezi Koordinatörlükleri, MYO Müdürlükleri, www.osym.gov.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Çocuk gelişimi dedi ki:

    Allah hepimizin gönlüne göre versin son 13 gün çok az kaldı bir çocuk gelişimci

BİR YORUM YAZIN

Soru: 52 + 4 kaçtır?


Basari Sıralamaları