Karatay Üniversitesi Yksde Basarılar Dileriz

2020 Ales Konuları ve Soru Dağılımı (ÖSYM-YÖK)

2020 Yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan Ales Konuları belli oldu! Sizlere bu yazımızda Ales konuları hakkında bilgi vereceğiz. Yeni bir sınav dönemine girmiş bulunmaktayız. Konu ve soru dağılımları ÖSYM’in hazırlamış olduğu konu dağılımları ve yayın evleri ile irtibata geçilerek hazırlanmıştır.

Kısaca Ales Hakkında Bilgi vermek gerekirse;

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES),

-78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında
öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda,
– Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte,
-Yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde,
– Teknik öğretmenler için mühendislik tamamlama programlarında (“Teknik Öğretmenler İçin Düzenlenecek Mühendislik Programlarının Uygulama Esas ve Usulleri Yönetmeliği” uyarınca Mühendislik Tamamlama yerleştirme işlemleri için ALES-Sayısal puanının en az 50 olması gerekmektedir. Adaylar, ALES puanlarını geçerlilik süresi içinde kullanabileceklerdir.) ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır. Sınavda alınan puanlar, istenildiğinde yukarıda sayılan amaçlar için ilgili kurumlara adaylar tarafından verilir.

Sınava başvuru, sınavın uygulanması ve sınav sonuçlarının değerlendirilmesi ;
Sınava; bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler.
Sınavda sayısal ve sözel testler uygulanacaktır. Sınav, saat 10.15’te başlayacak ve cevaplama süresi 150 dakika (2,5 saat) olacaktır.
-Bu sınavın sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerlidir. Geçmiş yıllarda söz konusu sınavdan alınan puanların geçerlilik süresi de sonuçların açıklandığı tarihten itibaren 3 yıldan 5 yıla uzatılmıştır.

SINAVIN KAPSAMI

Sınavda adaylara sayısal ve sözel testler uygulanacaktır. Sayısal Testi, adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan; Sözel Testi, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan oluşacaktır. Sorular, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacak, farklı alanlardan gelenyükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır. Sınav Türkçe olacaktır.

2020 Ales Konuları ve Soru dağılımları;

Ales Matematik Konuları;

1. Temel Kavramlar
2. Çözümleme
3. Bölme ve Bölünebilme
4. Asal Çarpanlar, Ebob-Ekok
5. Rasyonel Sayılar
6. Sıralama, Basit Eşitsizlikler, Mutlak Değer
7. Özdeşlikler ve Çarpanlara Ayırma
8. Üslü Sayılar
9. Köklü Sayılar
10. Denklemler
11. Oran-Orantı
12. Sayı ve Kesir Problemleri
13. Yaş Problemleri
14. İşçi ve Havuz Problemleri
15. Hareket Problemleri
16. Yüzde, Kar-Zarar ve Faiz Problemleri
17. Karışım Problemleri
18. Kümeler
19. İşlem
20. Saymanın Temel İlkesi ve Olasılık

Ales Geometri Konuları;

1. Doğruda Açılar
2. Üçgende Açılar
3. Üçgende Uzunluk ve Alan
4. Üçgende Açıortay, Kenarortay ve Benzerlik
5. Dörtgenler
6. Çember ve Daire
7. Analitik Geometri
8. Katı Cisimler

Ales Sayısal Mantık Konuları;

1. Grafik Yorumlama ve Tablo Okuma
2. Şekil Yetenek ve Sayı Dizileri
3. Mantıksal Muhakeme Problemleri

Ales Türkçe Konuları;

1. Sözcükte Anlam
2. Cümlede Anlama
3. Anlatım Biçimleri
4. Paragraf
5. Anlatım Bozuklukları

Ales Mantıksal Akıl Yürütme Konuları;

1. Şifreleme, Şifre Çözümleme
2. Sözel Akıl Yürütme ve Sözel Zekaya Dayalı Problem Çözme

Güncel ALES Puan Hesaplama için TIKLAYINIZ

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 42 YORUM
 1. Negar dedi ki:

  Merhaba. Aleste kazanmaktan sonra,seçme bölüm için,her üniversite için ayrı formu mu doldurmamız gerek?yoksa sadece bir kere hem bölümler için hem üniversite için seçme bölüm yapacaz?yani sonuçta sadece bir sonuç çıkacak yoksa her üniversite için ayrı bir sonuç çıkacak ve istediğimizi seçeriz. Bilen varsa bana söylesin lütfen.

  1. Hande dedi ki:

   Ales sonuçları Söz, EA, Say olmak üzere üç kategoriye ayrılır. Başvurmak istediğiniz her üniversitenin koşulları kendine özeldir. Bunların bilgisini ise başvurmak istediğiniz üniversitelerin Enstitü sayfalarından edinebilirsiniz. Her üniversite için puanınız yeniden hesaplanmaz sabittir.

 2. Ece dedi ki:

  Üniversitede sözel bölümü okuyorum ALES’te sayısal sorularını da çözmem gerekiyor mu? Eskiden söz1-2 say1-2 şeklinde ayrılıyordu artık öyle bir ayrım yok sanırım ama emin olamadım

  1. Hande dedi ki:

   Artık söz 1-2 diye ayrılmıyor. Direkt Say ve Söz var. Her alanın puanlaması kendi bölümünüze göre farklı. Sayısalcılar için Mat soruları 0.75 getirirken sözelciler için 0.25 puan getiriyor. Ea cılar için ise her iki alanda 0.50 getiriye sahip.

 3. Barış dedi ki:

  Merhaba, ales’te süreç nedir? Şuan bir iş kurdum ve askerlik dolayısıyla zaten erteleme hakkımın hepsini kullanmış bulunuyorum. Tezli veya tezsiz en azından işimi oturtup bedelli için para biriktirebileceğim kadar bana süre kazandıracak bir yüksek lisans programına dahil olmak istiyorum. bu nokta da ne yapmam gerekir? tecrübesi olan geri dönüş yaparsa mutmain (: olurum.

 4. Zep dedi ki:

  Lisansta okurken sınava girmek mümkün mü? Mesela ben şuan 2.sınıfım ve 3. sınıfta girmeyi planlıyorum. Mümkün müdür?

  1. Büşra dedi ki:

   Elbette lisans eğitimi alan herkes girebilir. Ancak 5 yıl olan geçerlilik süresini azaltmış olursunuz. Başvuru yapana kadar eğitiminizi sürdüreceğiniz için 5 yıl yerine 4 yıl gibi bir süre kalacaktır diye biliyorum.

   1. Fatma dedi ki:

    5 yıl nası oluyo anlamadım mesela ben mezun olduktan sonra girsem ne olur?

    1. Esra dedi ki:

     Girebilirsin sıkıntı olmaz

  2. bdk dedi ki:

   evet mümkün sınav 5 yıl geçerli oluyor

  3. Esra dedi ki:

   Evet. aldığın puan 5 yıl geçerli olacak

 5. Firuze dedi ki:

  Merhaba ben lisans 1.sınıf öğrencisi bir yandan dersler bir yandanda ales e çalışmak istiyorum tarih okuyorum ama matematigim çok kötü ilk kaynak olarak neyle başlayabilirim şimdiden teşekkürler

  1. Betül dedi ki:

   youtubeda şifreli matematik adlı bir kanal var ben ordan çalışıyorum

   1. Berk dedi ki:

    Şifreli matematik gerçekten çok iyi

  2. H dedi ki:

   Merhaba, Öncelikle birinci sınıftan itibaren çalışmanız daha isabetli olur. Okurken bu sınava girip mezun olduğunuzda daha çabuk yüksek lisansa başlayabilirsiniz. Pegem yayınları kullanabilirsiniz. Sevgiler.

  3. Buse dedi ki:

   Antrenmanlarla matematik

 6. sinan dedi ki:

  fonksiyonlar geçen sene vardı. şuan konulara dahil değil mi? Göremedim de.

 7. Çiğdem dedi ki:

  Modüler aritmetik konusu ALES e dahil değil mi

 8. Hilal dedi ki:

  Arkadaşlar arkanıza yaslanın ve derin nefes alın.Kimsenin kötü eleştirilerine,aşağılamalarına aldırış etmeyin.Matematik temel gerektiriyor.Benim hiç matematiğim yoktu.Antrenmanlarla mat1 ve mat2 kitaplarını aldım.Şuan gerçekten matematiğim iyi durumda.Kendinize inanırsanız başarızsınız.İyi çalışmalar,başarılar.

  1. Oktay dedi ki:

   Merhaba ben antremanlarla mat1 çok iyi gidiyordu mat2 ye geçince temel konular 2 doğru 8 yanlış yapıyordum ve sonra bıraktım bunu nasıl halledebilirim cevap verirseniz çok iyi olur 🙂

   1. Uböma dedi ki:

    Merhaba, antrenmanlarla mat 1’i tamamlamışsınız. Hemen hemen temel attınız diye tahmin ediyorum. mat 2 ‘yi de yarım bıraktığınız yerden tamamlayın. Ardından bir tane Ales konularını kapsayan kolay olabilecek bir matematik kitabı satın alıp adım adım konuları “başlık önemli” bitirmeye odaklanın. Bu süreçte mat konu anlatımları olan videolar izleyipte yürütebilirsiniz.

   2. Merve dedi ki:

    Merhaba. Yorumunuzu görünce yardımcı olmak istedim. Benim de matematik temelim kötüydü. Fakat şu an kullandığım kitap takıldığım alanları bile güzelce ilerletmeme yardımcı oldu. Kitabımın adı 657 yayınlarının konu anlatımlı soru bankası. Cidden tavsiye ederim. Yılmadan devam edin, güzel şeyler yapacağımıza inanıyorum 😊

BİR YORUM YAZIN

2022 DGS ek tercih kılavuzu yayımlandı! - 2022 KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) soru ve cevapları açıklandı - 2022 ALES/3 başvuruları başladı - DGS Nanobilim ve Nanoteknoloji 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Nanobilim ve Nanoteknoloji 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Muhasebe ve Finans Yönetimi 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Moleküler Biyoloji ve Genetik 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Moda Tasarımı 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Moda Giyim Tasarımı 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Mimarlık 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Meteoroloji Mühendisliği 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Metalurji ve Malzeme Mühendisliği 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Mekatronik Mühendisliği 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Medya ve İletişim 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları - DGS Matematik ve Bilgisayar Bilimleri 2023 Taban Puanları (Son 2 Yıl) Başarı Sıralamaları -
reklam