reklam
reklam
logo
logo
logo

2019 TYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımı(ÖSYM-YÖK-MEB)

15.07.2018
A+
A-
2019 TYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımı(ÖSYM-YÖK-MEB)

2019 Yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan Temel Matematik Konuları belli oldu! Sizlere bu yazımızda Temel Matematik konuları hakkında bilgi vereceğiz. Yeni bir sınav dönemine girmiş bulunmaktayız. Konu ve soru dağılımları MEB‘in hazırlamış olduğu konu dağılımları ve yayın evleri ile irtibata geçilerek hazırlanmıştır.

İlk defa 2018 Sınavında uygulanan TYT Matematik konuları ve soru dağılımına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

2019 YKS-TYT Konuları ve Soru Dağılımı İçin Tıklayınız

2019 YKS-TYT Puan Hesaplama İçin Tıklayınız

TYT’de ortak müfredata dayalı Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alacaktır. Adaylar, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretim programlarından (müfredat) sorumludur.

Birinci Oturumda yapılacak Temel Yeterlilik Testi (TYT)’nde; 40 Türkçe,Sosyal Bilimler; Tarih(5 soru),Coğrafya(5 soru),Felsefe(5 soru),Din Kültürü (5 soru) toplam 20 soru ve 40 Temel Matematik20 Fen Bilimleri; Fizik(7 soru),Kimya(7 soru),Biyoloji(6 soru) olmak üzere toplam 120 soru sorulacaktır. Temel Yeterlilik Testi (TYT)’nin süresi 135 dakikadır.

Temel Matematik Testi Testi Kapsamı ; Temel Matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramları
kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik
prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır ve toplam 40 soru sorulacaktır.

2018 TYT MATEMATİK VE GEOMETRİ SORULARIN DEĞERLENDİRMESİ:

FEN BİLİMLERİ EĞİTİM KURUMLARI

Matematik: Matematik için ilk izlenim soruların açıklanan örnek TYT sorularına benzediği yönünde. Okuduğunu anlamaya ve yorumlamaya dayalı, çok fazla bilgi istemeyen ama verilen bilgiyi yorumlayıp oradan çıkarım yapılmasını hedefleyen sorular.  Soruların zorluk derecesi ortalama. Ayrıca uzun metinli ve çok işlemli olduğu için genel olarak adaylar süre sıkıntısı yaşadılar.  Geometri soruları ise yayınlanan örnek sorularla paralellik gösteriyor. Şekilli ve öğrencinin daha fazla analiz yapmasını gerektiren sorular sorulmuş. Şekil ve metin arasındaki ilişkiyi görmek gerektiği için soruların zaman alıcı olduğu söylenebilir.


UĞUR OKULLARI

Matematik:  2018 TYT Matematik sınavında sorulan sorular çoğunlukla modelleme ve hikayeleştirme kurgusuyla hazırlanmıştır. İşlem ağırlıklı soru yoktur. Sorular okuduğunu anlayabilme, mantıksal akıl yürütme ve matematiksel olarak ifade etmeye yöneliktir. Geometri sorularında sorunun çözümü için gereken formüller soruda verilmiş olup gerçek hayatla ilişkilendirilmiştir.

DOĞA OKULLARI

Matematik: Sınavda çıkan sorular ÖSYM’nin yayınladığı örnek soru tipleriyle örtüşüyordu fakat daha zor ve zaman alıcıydı. Deneme sınavlarımızdaki sorularla paralellik göstermektedir. Öğrencilerimiz müfredat dışı ve hatalı sorunun bulunmadığını belirtti. Bütün soruların problemleştirildiği görüldü. Yani matematik sorularında klasik soru yoktu, sayısal yetenek gerektiren ve okuduğunu yorumlamaya dayalı sorular vardı. 10-12 tane rutin olmayan problem sorusu vardı.  Geometride 11 soru soruldu, soruların hiçbiri klasik değildi, nitelikliydi. Formülleri verilip cevapları istenen sorular mevcuttu.

2019 TYT MATEMATİK KONULARI;

Sayılar
Sayı Basamakları
Bölme ve Bölünebilme
OBEB-OKEK
Rasyonel Sayılar
Basit Eşitsizlikler
Mutlak Değer
Üslü Sayılar
Köklü Sayılar
Çarpanlara Ayırma
Oran Orantı
Denklem Çözme
Problemler
Kümeler
Fonksiyonlar
Permütasyon
Kombinasyon
Binom
Olasılık
İstatistik
2. Dereceden Denklemler
Karmaşık Sayılar
Parabol
Polinomlar

2019 TYT Geometri Konuları ve Soru Dağılımı İçin Tıklayınız

2018 TYT MATEMATİK KONULARA GÖRE SORU DAĞILIMI

Dikkat: Yeni güncellenen sisteme göre düzenlenmiş olup, YKS sınav sistemine uygun konular yayınlanmıştır.

2019 Yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan Temel Matematik Konuları belli oldu! Sizlere bu yazımızda Temel Matematik konuları hakkında bilgi vereceğiz. Yeni bir sınav dönemine girmiş bulunmaktayız. Konu ve soru dağılımları MEB‘in hazırlamış olduğu konu dağılımları ve yayın evleri ile irtibata geçilerek hazırlanmıştır. İlk defa 2018 Sınavında uygulanan TYT Matematik konuları ve soru dağılımına aşağıdan ulaşabilirsiniz. 2019 YKS-TYT Konuları ve Soru Dağılımı İçin Tıklayınız 2019 YKS-TYT Puan Hesaplama İçin Tıklayınız TYT’de ortak müfredata dayalı Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alacaktır. Adaylar, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretim programlarından (müfredat) sorumludur. Birinci Oturumda yapılacak Temel Yeterlilik Testi (TYT)’nde; 40 Türkçe,Sosyal Bilimler; Tarih(5 soru),Coğrafya(5 soru),Felsefe(5 soru),Din…
Sizler için TYT matematik konuları hakkında değerlendirme yaptık. Bu bölümün durumunu sizlerde aşağıda oyunuzu kullanarak değerlendire bilirsiniz.

TYT matematik konuları Değerlendirilmesi

Faydalılık Yüzdesi - 10
Öğrenci Bilgilendirilmesi - 10

10

Genel Puan

Sizler için TYT matematik konuları hakkında değerlendirme yaptık. Bu bölümün durumunu sizlerde aşağıda oyunuzu kullanarak değerlendire bilirsiniz.

Kullanıcı Oyu: 3.53 ( 249 Oy)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
 1. Zeuss dedi ki:

  BAŞARABİLİRİZZ

 2. PERVİN dedi ki:

  ALLAH HERKESİN YARDIMCISI OLSUN

 3. kalphırsızıtesisatçı dedi ki:

  merhaba arkadaşlar matametik müfredattan kaldırıldı haberiniz olsun

 4. mehmet bedirhan dedi ki:

  Bu çift basamak rezaleti 80’lerden beri devam ediyor.. Son 15 yılda tamamen aşureye döndü.. Arkadaş, açıköğretime, önlisansa gitmek isteyeni mesul tut 1.basamak sınavından. Geri kalanlar istedikleri bölümün gerektirdiği adam gibi konulara çalışıp 2.basamağa girsin direkt. Bunu düşünecek kapasitesi olmayan adamların o koltuklarda işi ne acaba?? Hele ki bu TYT sistemi komedinin dibi!.. Bankaya güvenlik memuru mu alıyorsun?? Çocuk mühendis olmak istiyor, doktor olmak istiyor, sen adamın türev bilgisini, organik kimya bilgisini ölçeceğin yerde saçma sapan çocuk zekası oyunları soruyorsun! Yıllardır binlerce insanın hakkını yediler, binlerce insanın umudunu, geleceğini yok ettiler.

 5. Gül dedi ki:

  Bu sene müfredat değişti örnek sorular yayımlandı sınavla alakası yoktu türkçe çok uzun süre cook kısa öğrenciler o kadar süre içinde o kadar uzun soruyu nasıl yapar diye kimse sormuyor her sene giriyoruz kazana miyiruz değişen müfredat yüzüne sonra hayallerimiz emeklerimiz yorgunlugumuz çöpe hadi yeni sene ye bozuk psikoloji ile başla motive ol derken az bir süre ile yine gir sınava devletten ricamız gençlerin önünü açsın bu kadar zor sorulara uzun süre istiyoruz bize de aciyin paramız yok kitap alıyoruz paramı yok dershaneye yürüyerek gidip geliyoruz lütfen bize de aciyin ailemizin maddi durumu yok kardeşlerimiz okusun diye biz de çok zorluk çekiyoruz. ..

  1. MİRAÇ dedi ki:

   YA SEN NE KADAR ÇOK HAKLISIN VARYA ANLATAMAM

 6. ümit dedi ki:

  toplamda 40 soru yokmuydu 29 yazmışsınız

  1. ali dedi ki:

   geometri ile birlikte 40 soru oluyor kardeşim 😀

   1. PERVİN dedi ki:

    ALLAH HERKESİN YARDIMCISI OLSUN

    1. mert dedi ki:

     SAĞOL KARDEŞİM SANADA

 7. GRN dedi ki:

  FAİZ VE HAVUZ LİSE MÜFREDATINDAN ÇIKARILDI. DOLAYISIYLA YENİ SINAVDA BU KONULARDAN SORU SORULAMAYACAK.
  MODÜLER ARİTMATİK KONUSUDA MÜFREDATTAN ÇIKARILDI. BURDAN DA SORU YOK BUNDAN SONRA.

 8. zehra dedi ki:

  sadece işçi problemleri old. emin misiniz..?

 9. ünal dedi ki:

  problemleri yapan zaten yaşadı

 10. tyt ayt dedi ki:

  bazı sitelerde permütasyon kombinasyon binom olasılk tyt de yok bu kesin doğru mu şimdiden teşekkürler

 11. Gökhan dedi ki:

  problemler derken ? anlamadım.

  1. Deniz dedi ki:

   Sayı problemleri, işçi problemleri, havuz problemleri, sınıf problemleri, kar-zarar problemleri vs.

   1. Omer dedi ki:

    Sadece isci problemleri var digerleri kaldirildi.

    1. melike dedi ki:

     emin misin?

    2. ahmet dedi ki:

     mümkün değil, bilginiz olmayan konularda yorum yapmayın.

    3. Ajshsh dedi ki:

     Sacmalamayin o zaman problemler kalmaz. Sayi-kesir, yaş, işci, yüzde, havuz, kâr-zarar,hız, karışım, grafik problemleri hâlâ var. Işci problemleri de kalkmadi sadece mantik uzerinden yapilabilcek sorular geliyor.

    4. mert dedi ki:

     rakip elemek için güzel yöntem knk