logo
logo
logo
logo

2018 YKS Ne Zaman | YKS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı

2018 YKS Ne Zaman | YKS ye Kaç Gün Kaldı? Geri Sayım Sayacı

2018 YKS başvuru tarihleri,2018 YKS sınavı ne zaman, 2018 YKS sınavı saat kaçta? Yükseköğretim Kurumlar Sınavı Ne zaman? YKS Ne Zaman ?

ÖSYM, 2018 yılı YKS başvuru tarihini açıkladı. Peki 2018-YKS başvuruları ne zaman başlayacak? Sınav ne zaman yapılacak?

2018 YKS Sınav Tarihi Ne Zaman Saat Kaçta ÖSYM

2018 YKS Konuları Soru Dağılımı İçin Tıklayınız

2018 YKS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

2018-Yükseköğretim Kurumlar Sınavı başvuruları, 1-21 Mart 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Başvurular, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr/ internet adresinden yapılacak. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru 21 Mart 2018 tarihinde, saat 23.59’da sona erecektir.

2018 YKS NE ZAMAN YAPILACAK?

Üniversite hayali kuran milyonlarca öğrenci 30 Haziran 2018 Cumartesi günü TYT’ye girecekler. Bu sınavın sonuçları ise 31 Temmuz 2018 tarihinde ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr/ internet adresinden duyurulacağını tahmin ediyoruz.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın birinci oturumunun (Temel Yeterlilik Testi) 30 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah, ikinci oturumunun 01 Temmuz 2018 Pazar günü sabah, Dil sınavının ise 01 Temmuz 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılmasına karar verilmiştir. İkinci oturumda ve Dil sınavında, sınav uygulaması ve soru şekli açısından herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir.

YKS’YE KİMLER BAŞVURABİLİR?

2017-2018 öğretim yılında ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme veya ilgili kurumlarca yapılacak özel yetenek sınavı sonucu yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemine alınacak tüm adaylar 2018-ÖSYS’ye başvuru yapmak zorunda.

2017-2018 öğretim yılında lise veya dengi okullar ile açık öğretim lisesi son sınıfında okuyanlar,
Lise son sınıfta beklemeli olanlar,
Lise mezunları,
Ortaöğrenimlerini yurtdışında tamamlayıp durumları yukarıdakilerden birine uyanlar,

Yükseköğretim Kurumları Sınavı oturumlarında soru sayıları ve süreler ne şekilde olacaktır?

Birinci Oturumda yapılacak Temel Yeterlilik Testi (TYT)’nde; 40 Türkçe,Sosyal Bilimler;Coğrafya:(5 soru),Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi:(5 soru),Felsefe:(5 soru),Tarih: (5 soru) toplam 20 soru ve 40 Temel Matematik, 20 Fen Bilimleri; Biyoloji(6 soru),Fizik(7 soru),Kimya(7 soru) olmak üzere toplam 120 soru sorulacaktır. Temel Yeterlilik Testi (TYT)’nin süresi 135 dakikadır.

Birinci Oturum

Temel Yeterlilik Testi (TYT)

       
Temel Yeterlilik Testi Soru Sayısı Toplam Süre Soru Başına Ortalama Süre
Türkçe 40 1,125 dk.
Sosyal Bilimler 20
·        Coğrafya: (5 soru)
·        Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: (5 soru)
·        Felsefe: (5 soru)
·        Tarih: (5 soru)
Temel Matematik 40
Fen Bilimleri  
·        Biyoloji: (6 soru)
·        Fizik: (7 soru)
·        Kimya: (7 soru)
Toplam 120 135 dk.

 


İkinci Oturumda adaylara Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testinde 40, Sosyal Bilimler-2 Testinde 40, Matematik Testinde 40 ve Fen Bilimleri Testinde 40 olmak üzere toplam 160 soru sorulacaktır.

> Adayın Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık puan türlerinden birinin oluşması için ilgili iki testten 80 soru cevaplandırması gerekmektedir.

> Adayın, Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık puan türlerinin üçünün de oluşması için dört testin tüm sorularını yani 160 soru cevaplandırması gerekmektedir.

> Adayın, Sözel ve Eşit Ağırlık puan türlerinin oluşması için ilgili üç testten 120 soru cevaplandırması gerekmektedir.

> Adayın, Sayısal ve Eşit Ağırlık puan türlerinin oluşması için ilgili üç testten 120 soru cevaplandırması gerekmektedir.

İkinci Oturum

Sözel, Sayısal ve Eşit Ağırlık Testleri

Testler SoruSayısı Cevaplanacak Soru Sayısına Göre Soru Başına Ortalama Süreler
İki Test80 Soru Üç Test120 Soru Dört Test 160 Soru
Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 40 2,25 dk 1,5 dk 1,125 dk
Sosyal Bilimler-2 40
Matematik 40
Fen Bilimleri 40
Toplam 160 180 dk (3 saat) 180 dk (3 saat) 180 dk(3 saat)

Geçmiş yıllarda yapılan sınavlarda soru başına 0,81 – 1,68 dakika arasında değişen süreler verilmekte iken, Yükseköğretim Kurumları Sınavında soru başına 1,125 – 2,25 dakika arasında değişen süreler verilmiş olup bu süreler, geçmiş yıllarda yapılan sınavlardaki sürelerin gerisinde kalmamakta, hatta önüne geçmektedir.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda, bilinçli bir adayın bir veya iki puan türünden bir programa müracaat edeceği varsayılmaktadır. Geçmiş yıllara ait istatistikler incelendiğinde de bu durum doğrulanmaktadır.

Bununla birlikte Yükseköğretim Kurumları Sınavında puan türlerinin tümünden tercih yapmak isteyen adaylar için de yeterli süre verilmiştir.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı oturumlarında kaç kitapçık verilecektir?

Yükseköğretim Kurumları Sınavında birinci oturumda (TYT) bir, ikinci oturumda bir olmak üzere toplam iki kitapçık verilecektir.

Bu uygulama, adaylara zamanı kullanma ve planlama hususunda imkan ve avantaj sağlayan bir durumdur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 37 YORUM
 1. Yok dedi ki:

  2 ay kalmış arkadaşlar ve ben hiçbir dersten tam değilim bazen oluyor çalışasım çok fazla geliyor 2 ay sürede neler halledilmezki diyorum bazen geliyor kendimi hep suçluyorum şu zamana kadar aklın nerdeydi diyorum en kötüsüde herkesin senden bir beklentisi var ve sen kazanamamaktan korkuyosun böyle durumlarda insan ne yapmalı bilmiyorum daraldım artık bu sene mezunum ve bir sene daha çalışacak gücü kendimde bulamıyorum ne yapıcağım nasıl atlatıcağım kafayı yiycem

  1. Elif dedi ki:

   ajanda al birde özet defteri ajandaya günde hangi dersleri çalışacağını yaz özet defterinede önemli yerleri not al yetişir konular soru bankaları al

 2. samet dedi ki:

  saat aynı mı ne olacak bu ünüversi te öğrencilerin hali

 3. öznur dedi ki:

  Bende okul öncesi öğretmenlik istiyorum. Inşallah rabbim herkese istediğini nasip eder. Kazanırsam buraya yazacağım😊

  1. hatice dedi ki:

   İnşAllah hep birlikte Rabbim o günleri yaşatır bize inşAllah

 4. You Kant dedi ki:

  🙂 Biraz zor yetistirirsiniz

 5. Mnm dedi ki:

  Sınava 113 gün kaldı ..ben daha adamakıllı basladim ama başlayacağım ve bu sene hedefim olan ilk10000 e girecem.büyük yere lere gelmem büyük yerlere gelmeniz dileğiyle teşekkürle.r..

 6. Zao dedi ki:

  115 gün kaldı bütün derslerden baş konuları özet geçip baba konuları bitire bilir miyim sizce ? Sayısalım

  1. PAPA JOHN dedi ki:

   GEÇMİŞ OLSUN KARDEŞ ÇOK GEÇ UYANMIŞSIN

  2. Jhon wick dedi ki:

   Yaparaın kardeşiö güveniyorum sana

 7. Zeynep dedi ki:

  Sanki hic kazanmicam gibi hissediyorum çalışmaliyim ama calisamiyorm ne yapacam ben😐

 8. ZEYNEP dedi ki:

  Öncelikle herkese hayırlı günler diliyorum. Bir sorum olacaktı Bende Üniversite sınavına hazırlanıyorum fakat şu zamana kadar çok çalıştım diyemem hiç denilecek kadar az çalıştım. Meslek lisesi mezunuyum. Mat’ım iyi değil antrenmanlar mat çözüyorum 1.kitabı bitmek üzere, 2.sine de geçeceğim en yakın sürede. Türkçeye de de bir kaç gündür ağırlık vermeye başladım. soracağım soru şu ki, Türkçe hedefim 30 net ten aşağı inmemek. sosyalim bilim de en azından 10 netten aşağı inmemek mat ta da 5 ile 7 net arası bir şey yapabilmek. Meslek olarak ta hedefim şu bu diyemem ama beden eğitimi öğretmenliğini tercih edebilirim,gastronomi,yerel yönetim,sağlık yönetim bu tür bölümler bana hitap. puanım açıklandıktan sonra daha gerçekçi olup puanıma göre bölüm seçerim inşallah. Ama gel gelelim ki sınava sadece 4 ay kaldı bu süre bu saydıklarım için çok az bir süre mi bir kaç gündür canım çok sıkılıyor bu konuya her birinizin fikirleri önemlidir benim için teşekkür ederim şimdiden. Herşey herkesin gönlünce olsun inşallah

 9. rk dedi ki:

  Selamun aleykum Arkadaslar bende ilahiyat istiyorum ama istedigim unuversitenin puani (matematik yapamadigim icin )biraz fazla geliyor suanda sadece tyt netlerimi biliyorum ortalama kac puan alirim okul ne kadar verir bilmiyorum yani anlayacaginiz 380 alabilecekmiyim bilmiyorum cok stresliyim. Dualarim sizlerle dualarda bulusmak duasiyla…

 10. semra dedi ki:

  Rabbim hepinizin hakkında hayırlısı neyse onu nasip etsin.InşAllah.

 11. inci dedi ki:

  aynen sakın öyle bi hata yapma mezun olmak çok kötü

 12. inci dedi ki:

  Arkadaşlar herkese iyi akşamlar bir soru sorabilir miyim? Ben özel eğitim öğretmenliği düşünüyorum ve az önce birinin yorumunu okudum ataması artık hiç yok ve sanıldığı kadar kolay değil diyordu sizce nasıl tanıdığınız herhangi biri var mı bu mesleği yapan birindende 65 le atanıyorlar diye duydum sizce hangisi doğru?

 13. HACERNUR dedi ki:

  BEN PROGRAMCILIK İSTİYOM HOCAM MAT İKİ BİRAZ KOTU NE YAPABİLİRİM 🙁

 14. Güneş dedi ki:

  İstediğim bölümü kazanacağım.Kazanan kişi her zaman en zeki ve en güçlü kişi değildir kazanacağı önceden düşünebilen kişidir.

  1. inci dedi ki:

   Çok doğru

 15. Güneş dedi ki:

  İstediğim bölümü kazanacağım.Kazanan kişi her zaman en zeki ve en güçlü kişi değildir kazanacağı önceden düşünebilendir.

 16. Yunus dedi ki:

  Selam okul puanım kırlıyo 400 puan veya ustu alsam tahmini sıralamam 60 bine falan denk gelirmi ?

 17. Halime dedi ki:

  Arkadaşlar son aylarımız kaldı allah hepimize başarılar nasip etsin bir sözelci olarak tarihi başta olmak üzere bütün sözel dersleri ezberliyorum anlayarak tabi. Ancak kalıcı olması ve unutmamak için ne yapmam gerekiyor fikriniz varsa yardımcı olur musunuz.. İlk 6000 e girmem şart

  1. Coğrafyahocası dedi ki:

   Sadece ve sadece en önemlisi soru çözmen kızım, ne kadar soru çözersen o kadar iyi , soru çöz yanlışlarına da bak soru üzerinde birçok bilgiye ulaşırsın

  2. Beyza dedi ki:

   Sesini telefona kaydet ve uyurken dinle.
   Başarılar😊😊😊😊😊

 18. Enes dedi ki:

  ENES BEN İNŞALLAH KAZANIRM BNDE 3 YILDIR HAZIRLANIYORUM DUA EDİN KAZANIRSAM BU SİYE GELCEM YİNE 3 AİLEYE VEYA KİŞİ YARDIMCİ OLSAM SIRADAN SONRA GRSRZ
  BİTLİSTEN Selam OLSUN

  1. Ahmet dedi ki:

   olum nası yapıyonuz bu 3 yıl önceden ya ben 122 gün kaldı başlamadım of 🙁

 19. Tıp dedi ki:

  4 ay kaldı İNŞALLAH kazanırsam buraya yazıcam.

  1. Mehmet dedi ki:

   Allah herkesin gönlüne göre versin inşallah Allah a emanet olun. Canlar

 20. ezel dedi ki:

  herkes emeğinin karşılığını alır umarım.

  1. Mehmet dedi ki:

   İnşallah

 21. Kaan dedi ki:

  Ben sınava şimdi çalışmaya başladım.Sizce konuları yetiştirip yüksek alabilirmiyim ya da mezunamı kalsam direk :(( off

  1. Texlow dedi ki:

   Sakın mezuna kalma derslerine iyi çalış ben mezuna kaldım çok pişmanım

 22. Şegu dedi ki:

  Off be şimdiden heyecanlandım ya laaa 🙁

 23. Sümeyye Aktaş dedi ki:

  YA ben şimdiden heycanlanmaya başladım ama

 24. Samet dedi ki:

  Adaş benim kafadasın beni bul :))

 25. samet dedi ki:

  yahu sistem değişe değişe kafamız allak bullak oldu beynimiz sürekli error veriyor yeni sistemi daha araştırmadım lakin umarım bize yararlı olur yoksa bir daha bir daha ünüversite sınavına gire gire yaşlanıp gideceğiz ak saçlı olarak ünüversite okumak istemiyorum lütfen bizide anlayın ne olur egitimciler sesimize kulak verin bizide anlayın biraz ögrencinin sesine kulak verin

BİR YORUM YAZIN

error: Content is protected !!