logo
logo
logo

2017 YGS ve LYS de Puan Türü Değişen Bölümler

10.05.2017
A+
A-
2017 YGS ve LYS de Puan Türü Değişen Bölümler

Yüksekö­ğretim Kurulu (YÖK­) tarafından Yükseköğretime Geç­iş Sınavı (YGS) ile ö­ğrenci alan öğretmenl­ik programları, aynı ­içerikteki Lisans Yer­leştirme Sınavları (L­YS) puan türlerine çe­vrildi.

Her yıl olduğu gibi bu yılda bir çok puan türü değiştirildi.Önceki yıllar arasından en çok ses getiren değişiklerden biri ise Hukuk programlarının puan türünü TM-2’den TM-3’e değiştirmesiydi. Geçen yıl ise bir grup bölümde daha puan türü değişikliğine gitti. Bu geçişlerin hepsi ya TM-2’den TM-3’e ya da TS-1’den TS-2’ye oldu. Bu yıl da YGS puan türlerinden TS-1,MF-1,MF-3 ve TM-2 de daha çok geçiş oldu.En önemlileride öğretmenlik bölümlerinde değişikliğe gidildi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, puan türü değiştirilen programları açıkladı. Buna göre, bilgisayar­ ve öğretim teknoloji­leri öğretmenliği pro­gramı YGS-1 puan türü­nden MF-1 puan türüne­, beden eğitimi­ ve spor öğretmenliği­ programı, YGS-6’dan ­TM-2’ye, kimya öğretm­enliği programı, YGS-­2’den MF-3’e, okul ön­cesi öğretmenliği pro­gramı, YGS-5’ten TS-1­’e, özel eğitim­ öğretmenliği program­ı da YGS-4’ten TS-1 p­uan türüne dönüştürül­dü. 

Bölüm Adı Eski Yeni
İlahiyat YGS-5 Ts-1
Bilgisayar­ ve öğretim teknoloji­leri öğretmenliği YGS-1 MF-1
Beden eğitimi­ ve spor öğretmenliği­ YGS-6 TM-2
Kimya öğretm­enliği YGS-­2 MF-3
Okul ön­cesi öğretmenliği YGS-5 TS-1
Özel eğitim­ öğretmenliği YGS-4 TS-1

YÖK Başkanı Saraç, değişikliğin sebebini ise şöyle anlattı: 


300 BİNLERE ULAŞTI: Tıp ve hukuk programlarına giren öğrencilerin başarı sıralamalarına baktığımızda birkaç yıl öncesine kadar ilk 10 binden öğrenci alan bu programların 100 binlere, 200 binlere, 300 bine kadar ulaştığını gördük. Şimdi tabi bir programda eğitim öğretimi sürdürmek için gerekli niteliğe haiz olmasının sağlanması lazım, ayrıca da bir sınıftaki öğrencinin mütecanis olması lazım. Tıp ve hukukta biz geçen sene tıp için 100 bin kontenjanı 101 binden öğrenci alıyordu, biz 40 bine çektik ve 31 binden öğrenci aldı tıp, çok büyük bir başarı, umduğumuz başarının üstüne çıktı. Hukukta ise 365 binden öğrenci alıyordu, yine getirdiğimiz kural çerçevesinde bunu da 150 binle sınırladık.

Ygs Puan Türünden Tercih Edilebilecek Bölümler-2017 ÖSYS Kılavuzuna göre güncellenmiştir.

Lys Puan Türünden Tercih Edilebilecek Bölümler-2017 ÖSYS Kılavuzuna göre güncellenmiştir.

ÜNİVERSİTELER KENDİ SINIRINI YUKARIYA ÇEKTİ: Bir başka şey daha yaptık, vakıf üniversitelerine dedik ki, kendi kurumsal değerinizi, marka değerinizi oluşturmak için siz bunları yukarı çekebilirsiniz. İstanbul’da, Ankara’da, bazı vakıf üniversiteleri bu mesela tıpta, hukukta, bizim koyduğumuz bu sınırı daha yukarıya doğru da çektiler dolayısıyla, çok başarılı bir uygulama gerçekleştirdiğimizi düşünüyoruz, üniversitelerimizde birlikte aldık bu kararı.

BARAJ GELDİ: Bu sene öğretmenlik programları ile ilgili iki önemli karar aldık. Birincisi, başarı sıralaması şartı getirdik. İkincisi, ilk aşamada yani YGS’den öğrenci alan programları LYS’ye yani ikinci aşamaya çektik. Başarı sıralamasını 240 bin olarak belirledik. 

DURUM ÇOK VAHİMDİ: Okul Öncesi Öğretmenliğine 1 milyon 420 bin 417’nci öğrenci Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliğine, 1 milyon 198 bin 329’ncu öğrenci, Özel Eğitim Öğretmenliğine, 1 milyon 14 bin 288’inci sıradaki öğrenci kabul ediliyordu. Bu yıl 150 puanı geçen öğrenci sayısı 1 milyon 879 milyon 812 olduğunu düşünürsek durum çok vahimdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Neslihan dedi ki:

  Ts de 84.000 deyim okul öncesi gelir mi ?

  1. şule dedi ki:

   gelmez kardeşim zorlasan en fazla 50.000 kapatır bende 57 bindeyim banada gelmez özel düşünebilirsin.

 2. Elif dedi ki:

  Merabalar, diyetisyenlik ve ftr bölümleri, geçen sene bazı üniversitelerde ygs-2 den alırken bu yıl mf-3 e gecmiş ve gecmiş sıralama da yazmıyor. Neye göre bakmalıyz. Gecen sene aldığı ygs-2 puanına göre mi?

 3. selay dedi ki:

  23K dayım okul öncesi gelir mi

 4. Misafir dedi ki:

  İlahiyat ygs5 değil ygs 4 ten aliyordu

 5. Ali dedi ki:

  Ygs4den alan bölümler tsye geçince kaç bine kadar yükselir yardımcı olur musunuz lütfen

 6. Tuğba dedi ki:

  Merhaba ben okul öncesi öğretmenliği düşünüyorum fakat bu sene puan türü değiştiği için kafalar çok karışık sıralamam tahmini 150k civarı acaba sıralamalar düşer mi? Okul öncesine yerleşme ihtimalimi var mı?

 7. Can dedi ki:

  Merhaba
  Öncelikle ben okul öncesi öğretmenlik istiyorum 140 bin civarı gelcek ts den muğla geçen sene ygs5 den 195binle kapamış bu sene ts1 ile alıcak. Sizce kaç bin olur acaba ? Girme şansım ?

  1. gülcan dedi ki:

   140 binle giremezsin lysye giren öğrenciler dağıldığı için başarı sıralaması 30 binin altında olur.