2017 YGS ve LYS de Puan Türü Değişen Bölümler

Yüksekö­ğretim Kurulu (YÖK­) tarafından Yükseköğretime Geç­iş Sınavı (YGS) ile ö­ğrenci alan öğretmenl­ik programları, aynı ­içerikteki Lisans Yer­leştirme Sınavları (L­YS) puan türlerine çe­vrildi.

Her yıl olduğu gibi bu yılda bir çok puan türü değiştirildi.Önceki yıllar arasından en çok ses getiren değişiklerden biri ise Hukuk programlarının puan türünü TM-2’den TM-3’e değiştirmesiydi. Geçen yıl ise bir grup bölümde daha puan türü değişikliğine gitti. Bu geçişlerin hepsi ya TM-2’den TM-3’e ya da TS-1’den TS-2’ye oldu. Bu yıl da YGS puan türlerinden TS-1,MF-1,MF-3 ve TM-2 de daha çok geçiş oldu.En önemlileride öğretmenlik bölümlerinde değişikliğe gidildi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, puan türü değiştirilen programları açıkladı. Buna göre, bilgisayar­ ve öğretim teknoloji­leri öğretmenliği pro­gramı YGS-1 puan türü­nden MF-1 puan türüne­, beden eğitimi­ ve spor öğretmenliği­ programı, YGS-6’dan ­TM-2’ye, kimya öğretm­enliği programı, YGS-­2’den MF-3’e, okul ön­cesi öğretmenliği pro­gramı, YGS-5’ten TS-1­’e, özel eğitim­ öğretmenliği program­ı da YGS-4’ten TS-1 p­uan türüne dönüştürül­dü. 

Bölüm Adı Eski Yeni
İlahiyat YGS-5 Ts-1
Bilgisayar­ ve öğretim teknoloji­leri öğretmenliği YGS-1 MF-1
Beden eğitimi­ ve spor öğretmenliği­ YGS-6 TM-2
Kimya öğretm­enliği YGS-­2 MF-3
Okul ön­cesi öğretmenliği YGS-5 TS-1
Özel eğitim­ öğretmenliği YGS-4 TS-1

YÖK Başkanı Saraç, değişikliğin sebebini ise şöyle anlattı: 

300 BİNLERE ULAŞTI: Tıp ve hukuk programlarına giren öğrencilerin başarı sıralamalarına baktığımızda birkaç yıl öncesine kadar ilk 10 binden öğrenci alan bu programların 100 binlere, 200 binlere, 300 bine kadar ulaştığını gördük. Şimdi tabi bir programda eğitim öğretimi sürdürmek için gerekli niteliğe haiz olmasının sağlanması lazım, ayrıca da bir sınıftaki öğrencinin mütecanis olması lazım. Tıp ve hukukta biz geçen sene tıp için 100 bin kontenjanı 101 binden öğrenci alıyordu, biz 40 bine çektik ve 31 binden öğrenci aldı tıp, çok büyük bir başarı, umduğumuz başarının üstüne çıktı. Hukukta ise 365 binden öğrenci alıyordu, yine getirdiğimiz kural çerçevesinde bunu da 150 binle sınırladık.

Ygs Puan Türünden Tercih Edilebilecek Bölümler-2017 ÖSYS Kılavuzuna göre güncellenmiştir.

Lys Puan Türünden Tercih Edilebilecek Bölümler-2017 ÖSYS Kılavuzuna göre güncellenmiştir.

ÜNİVERSİTELER KENDİ SINIRINI YUKARIYA ÇEKTİ: Bir başka şey daha yaptık, vakıf üniversitelerine dedik ki, kendi kurumsal değerinizi, marka değerinizi oluşturmak için siz bunları yukarı çekebilirsiniz. İstanbul’da, Ankara’da, bazı vakıf üniversiteleri bu mesela tıpta, hukukta, bizim koyduğumuz bu sınırı daha yukarıya doğru da çektiler dolayısıyla, çok başarılı bir uygulama gerçekleştirdiğimizi düşünüyoruz, üniversitelerimizde birlikte aldık bu kararı.

BARAJ GELDİ: Bu sene öğretmenlik programları ile ilgili iki önemli karar aldık. Birincisi, başarı sıralaması şartı getirdik. İkincisi, ilk aşamada yani YGS’den öğrenci alan programları LYS’ye yani ikinci aşamaya çektik. Başarı sıralamasını 240 bin olarak belirledik. 

DURUM ÇOK VAHİMDİ: Okul Öncesi Öğretmenliğine 1 milyon 420 bin 417’nci öğrenci Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliğine, 1 milyon 198 bin 329’ncu öğrenci, Özel Eğitim Öğretmenliğine, 1 milyon 14 bin 288’inci sıradaki öğrenci kabul ediliyordu. Bu yıl 150 puanı geçen öğrenci sayısı 1 milyon 879 milyon 812 olduğunu düşünürsek durum çok vahimdi.

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 80 + 2 kaçtır?