2017 YGS Barajını Geçmek için Kaç Net Gerekiyor?

YGS barajlarını kaç net ile aşabilirsiniz? 12 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) girmek için başvuran aday sayısı 2 milyon 265 bin 902 oldu. YGS'ye giren adayların tercih hakkı kazanabilmesinin yolu YGS’nin barajlarını aşmaktan geçiyor. YGS’nin ilk barajını aşanlar önlisans programlarına, ikincisini aşanlar ise önümüzdeki haziran ayında yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) girecekler. 

Şimdi gelin YGS barajlarını ve  YGS barajlarını aşmak için kaç soru çözmeniz ve net çıkarmanız gerektiğine bakalım.

YGS’NİN İLK BARAJI 150 OLDU

YÖK, Aralık 2015’te bir değişiklik yaptı ve YGS’nin ilk aşılması gereken puanını  10 puan artırdı. Böylece YGS’nin 140’dan olan ilk barajı 150’ye çıktı. Bu değişiklik geçen yıl sınava giren adaylarda ilk kez uygulandı. Ancak her yıl ortalama 200 bin kişi YGS’de ilk barajı aşamıyordu ve puanının yükseltilmesi ile sayının 400 binleri bulacağı tahmin ediliyordu. ÖSYM, bu nedenle de geçen yıl YGS’nin sorularını çok kolay hazırladı. Buna rağmen sınavda 150 puan barajını aşamayanların sayısı 237 bin 262 oldu. 

150 PUAN BARAJI NASIL AŞILACAK?

YGS'de her biri 40'ar sorudan oluşan Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere 4 ayrı testten çoktan seçmeli 160 soru yer alıyor.  Bu testlerin sonuçlarına göre ikisi sayısal, ikisi sözel, ikisi de eşit ağırlık olmak üzere 6 farklı puan türü hesaplanıyor. Sınav sonucunda 150 puanı aşanlar açıköğretim ve önlisans programları ile bazı lisans programlarını tercih edebiliyor. Bu adaylar üniversitelerin kendilerinin düzenlediği özel yetenek sınavlarına da katılabiliyor. 

Bu barajı aşabilmek için 160 sorunun yer aldığı YGS’de her testte yüzde 12.5 başarı oranını yakalamanız gerekiyor. Her biri 40’ar sorudan oluşan 4 testten ortalama 5’er net olmak üzere toplam 20 net çıkarırsanız YGS’nin ilk barajı olan 150 puana da ulaşmış olursunuz. 

BARAJI AŞAMAYAN NE OLACAK?

Adaylar YGS’nin ilk barajı olan 150 puanı aşamadıkları takdirde bu yıl herhangi bir programı tercih etme hakkına sahip değiller. Geçen yıla kadar 150 puan barajını aşamayan mesleki ve teknik lise mezunları alanlarının devamı niteliğindeki programlara sınavsız geçiş yapabiliyordu. Ancak bu yıl sınavsız geçiş de kaldırıldığı için böyle bir hakları yok. İlk barajı aşamayanlar bu yüzden gelecek yıl tekrar sınava girmek zorundalar. 

180 PUAN BARAJINI AŞMAK İÇİN KAÇ NET GEREKİYOR?

YGS'nin ikinci barajını ise 180 puan alarak aşabileceksiniz. YGS’de 180 ve üzerinde puan alanlar haziran ayında yapılacak LYS'lere katılma hakkını elde edecek. Bu barajı aşabilmek için 160 soruda yüzde 20 başarı oranını yakalamanız gerekir. Bunun için 4 testten ortalama 8’er net olmak üzere 32 net çıkarırmalısınız. Bu durumda sınavda yüzde 20 başarı oranını tutturup, 180 puan barajına ulaşabilirsiniz. 

Kaynak: Habertürk, Pervin Kaplan'ın hazırladığı YGS'ye Doğru. Sınav Rehberi

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 10 + 6 kaçtır?