2017 İlahiyat Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları Ne Olur ?

İLAHİYAT BU SENE KAÇ BİNLE ALIR?

Bildiğiniz üzere İlahiyat YGS-4 ten TS-1 e geçmiştir.Dolayısıyla akıllarda büyük sorular oluşmaya başladı:

  • İlahiyat puanları nasıl olur?
  • İlahiyat sıralamaları nasıl olur?
  • Bu sene ilahiyat kaç puanla kapatır?
  • Bu sene ilahiyat sıralaması kaç olur?

Şeklinde bir çok soru aklımızı kurcalamaya başladı.Basarisiralamalari.com olarak ta sitemize bu yönde gelen mailler ve forumumuzdaki  öğrencilerin talepleri bizi bu konuda araştırmaya teşvik etmiştir.

Geçen sene YGS-4 ten 319-434 (min-max) puan aralığında öğrenci alan ilahiyat bölümü acaba bu sene kaç puanla kapatır? Bunun cevabını puan olarak vermek çok mantıklı olmaz.

Uzman eğitimciler hiçbir zaman puan gözönünde bulundurmaz.Onun yerine çok daha sağlıklı ve nokta atışı diye tabir ettiğimiz sıralama baz alınır.Peki geçen sene YGS-4 te İlahiyat taban sıralaması kaçtı? Hatırlayalım…

37 bin ile 338 bin arasında.

Şimdi bunun TS-1 e yansımasını analiz edelim;

Türkiye de ilahiyat bölümüne girecek son kişinin tercihi üzerinden düşünecek olursak, bu öğrenciden önce kalıplaşmış bazı bölümlerin kontenjanlarının dolacağı aşikardır.Bu bölümler “okul öncesi öğretmenliği, Özel eğitim Öğretmenliği, Sosyal bilgiler Öğretmenliği, Coğrafya Öğretmenliği, İletişim bölümü…vb” şeklinde sıralanabilir.

Geçen sene sosyal bilgiler öğretmenliğinin 74 bin ile kapatıp bu sene ki kontenjanın 3800 civarında olduğu, ilahiyatın bu seneki kontenjanının 14.160 olduğunu ve Öğretmen atamalarında ilahiyat mezunlarının çok alındığını düşünecek olursak sosyal bilgilerin çok gerisine düşmeyeceğini söyleyebilirim.

Ben bir tercih uzmanı olarak İlahiyatın 80-85 bin bandında kapanacağını düşünüyorum.

Bütün İlahiyat tercih edecek kardeşlerime inşallah gönüllerince olur…

 

Serdar KAN

Eğitim Uzmanı

yorumlar
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

yorum-yaz
BİR YORUM YAZIN

Soru: 36 + 2 kaçtır?