20 Milyonu Aşkın Öğrenci Karne Heyecanı Yaşadı: Yaz Tatili Başladı

Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı ilk ve ortaöğretim okullarında eğitim gören 20 milyonu aşkın öğrenci, 2023-2024 eğitim öğretim yılını tamamlayarak yaz tatiline girdi. Öğrenciler, karnelerini almak için okullarına gelerek bir yıllık emeklerinin karşılığını aldılar. Bazı aileler de çocuklarının karne heyecanına eşlik etti. Öğrenciler, bir sonraki eğitim öğretim döneminde buluşmak üzere öğretmenleriyle vedalaştı.

Bu yıl ilk kez ortaokul öğrencilerine dağıtılan karnelerde, ders notlarının yanı sıra sosyal etkinliklere katılım durumları da işlendi.

2024-2025 eğitim öğretim yılı, 9 Eylül 2024’te başlayacak.

Ücretsiz Yaz Okulları

MEB, 1 Temmuz itibarıyla ilkokul 2. sınıftan itibaren tüm kademelerdeki öğrenciler için “spor”, “görsel sanatlar”, “müzik” ve “bilişim” olmak üzere dört alanda ücretsiz yaz okulları açacak. Ayrıca, ortaokul 8. ve lise 11-12. sınıf öğrencilerine yönelik akademik derslere destekleme ve yetiştirme kursları da verilecek.

Ortaokul ve ortaöğretim kurumlarındaki kurslar, il ve ilçe merkez komisyonları tarafından belirlenen merkezlerde açılacak ve öğrenci ile kursiyerlerden herhangi bir ücret alınmayacak. Mezunlara yönelik kurslar ise halk eğitimi merkezlerinde verilecek.

Kurslar, 1 Temmuz’da başlayıp 29 Ağustos’ta tamamlanacak. 2 Eylül itibarıyla yeni eğitim öğretim dönemi için destekleme ve yetiştirme kursları açılacak. Yaz okulu kapsamında açılan kurslar, saat 13.30’dan sonra ve haftada beş gün olarak planlanacak. Bir dersten günlük iki saatten fazla süre planlanamayacak ve kursların süresi dört haftadan az, sekiz haftadan fazla olmayacak.

Zanaat Atölyeleri

MEB, temel meslek becerilerini keşfetmek isteyen ortaokul öğrencileri için bu yaz tatilinde “zanaat atölyeleri” adı verilen kurslar açacak. Bu uygulama ile meslek liselerinin kapıları ilk kez ortaokul öğrencilerine açılacak.

Ortaokul 7. sınıftan itibaren öğrencilerin meslek liselerinde ücretsiz katılabileceği zanaat atölyeleri, İstanbul, Ankara, İzmir, Erzurum, Konya, Mersin, Rize, Samsun, Sivas ve Şanlıurfa olmak üzere 10 ilde 196 okulda başlatılacak. Pilot uygulamanın ülke geneline yaygınlaştırılması için çalışmalar sürdürülecek.

Meslek liselerinde yürütülecek bu yeni uygulama ile ortaokul öğrencilerinin temel becerilerinin erken yaşta geliştirilmesi hedefleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN

Soru: 53 + 4 kaçtır?


Basari Sıralamaları