reklam
reklam
reklam
logo
reklam
logo

18 Milyon İçin Yarıyıl Tatili Başladı

01.01.2019
A+
A-
18 Milyon İçin Yarıyıl Tatili Başladı

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen bugün tatile girecek.

2018-2019 eğitim öğretim yılının birinci dönemi, tatili başladı.

Yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen yarıyıl tatiline girecek. İki haftalık yarıyıl tatilinin ardından ikinci dönem, 4 Şubat’ta başlayacak. Eğitim öğretim yılı 14 Haziran 2019 Cuma günü tamamlanacak.2019-2020 eğitim öğretim yılı ise 16 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak.

KARNELER ALINDI TATİL BAŞLADI, ÇOCUKLARI ÜZMEYELİM
Karnedeki notların her zaman başarı göstergesi olmadığına değinen uzmanlar, birkaç dersten düşük not alan çocuğa olumsuz davranmanın, ders başarısı ve ailevi ilişkiler yönünden uzun vadede sorunlara yol açabileceğine dikkati çekti.

Pedagoji Derneği Başkanı, Klinik Psikolog ve Pedagog Mehmet Teber, karnelerin akademik başarıyı ölçtüğünü ama her zaman aslolanın karakter ve kişilik olduğunu anlattı. Teber şöyle konuştu: “Kırık olan notlarda ise neden kırık olduğu birlikte değerlendirilmelidir ve bu notu yükseltmek için ne gibi adımlara ihtiyacı olduğu da belirlenmelidir. Bu süreci şefkatle yürütmek gerekir. Çünkü çocuk, zor durumdadır ve bu durumdan çıkmak için bir yetişkinin şefkatli cesaretlendirmesine ihtiyacı vardır. Çocuk hayatının merkezine dersi alabilir, kişiliği değil. Anne babası ile olan ilişkisi zedelenebilir. Cesareti kırılıp ders çalışmayı tümden bırakabilir, okuldan da soğuyabilir.”

ÇOCUKLAR NASIL BAŞ EDECEKLERİNİ BİLMİYOR
Teber, çocukların, kırık notla nasıl baş edeceğini genelde bilmediğini, ailenin bu durumda problemi, alternatifler sunarak çözmeye çalışması halinde çocuğun problem karşısında üzülüp kenara çekilmeyi değil, inisiyatif alıp çözmeyi deneyebileceğini aktardı.

VERDİĞİNİZ TEPKİ ÇOK ÖNEMLİ
Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halil Ekşi de karnesinde kırık not olan bir çocuğun, kırık nota sahip olmaktan dolayı yeteri kadar üzgünken buna bir de ebeveynleri tarafından yansıtılan öfke ve hayal kırıklığı gibi duygular eklenince bu durumla başa çıkmalarının zorlaştığını dile getirdi.

ÇOCUK BİR DE EBEVEYNLERİNİ DÜŞÜNÜYOR
Çocuğun sadece kendi hayal kırıklığıyla değil aynı zamanda ebeveynlerinin kendisi hakkında hissettiği olumsuzluklara da göğüs germek zorunda kalacağını belirten Ekşi, bu nedenle çocuğun yaşadığı üzüntü ile başa çıkmasında, öz güven ve öz saygısının zarar görmeden bu süreci atlatmasında ebeveynlerinin vereceği tepkinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Ekşi, çocuğa öfkeli ya da suçluluk duygusu yaşatacak şekilde yaklaşmanın da çocuğu motive etmekten ziyade yaşadığı üzüntünün artmasına ve başaracağına dair olumlu duyguların ortadan kalkmasına neden olabildiğini ifade etti.

Okul öncesinde 1 milyon 542 bin 491, ilköğretimde 10 milyon 840 bin 709 ve ortaöğretimde 5 milyon 391 bin 580 öğrenci olmak üzere toplam 17 milyon 774 bin 780 öğrenci, bugün karne aldıktan sonra iki haftalık yarıyıl tatiline girecek.

Yarıyıl tatiliyle birlikte 920 bin 524’ü resmi eğitim okullarında, 200 bin 701’i de özel okullarda görev yapan toplam 1 milyon 121 bin 225 öğretmen de dinlenme fırsatı bulacak.

2018-2019 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi 4 Şubat Pazartesi başlayacak ve 14 Haziran 2019 Cuma günü sona erecek.

Sınavlar
Yarıyıl tatilinin ardından milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren sınav maratonu da başlayacak.

Milli Eğitim Bakanlığınca Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav, 1 Haziran’da gerçekleştirilecek. 8. sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak sınav, iki bölüm halinde ve aynı gün uygulanacak. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak.

ÖSYM’nin internet sitesinden duyurulan takvime göre de 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) 1. oturumu (TYT) 15 Haziran’da, 2. oturumu (AYT) ile Yabancı Dil Oturumu 16 Haziran’da yapılacak. YKS başvuruları 12 Şubat-6 Mart’ta alınacak. YKS için geç başvuru tarihi ise 19 Mart olarak belirlendi. Sınav sonuçları ise 18 Temmuz’da açıklanacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.