2016 yılında YGS de Neler Değişti?

2016 yılında YGS de Neler Değişti?

Bu yıl YGS de Neler Değişti? Üniversiteye giriş sınavlarının ilki olan YGS, 13 Mart 2016 pazar günü gerçekleştirilecek. Sınava 2 milyon 178 bin 563 aday katılacak. Sınav, 173 il/ilçe sınav merkezinde, yaklaşık 7 bin 300 binada, 117 bin salonda, 303 bin sınav görevlisi ile gerçekleştirilecek.

Her yıl iki milyona yakın adayın ter döktüğü Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) bu yıl birtakım değişiklikler oldu. Milyonlarca genci heyecanla beklediği YGS sınavı için değişiklikler, başvuru süreciyle birlikte açıklanmıştı. Değişiklikler şu şekilde;

-Baraj puanı 140 puandan 150 puana yükseldi.

-Önceki sistemde 140 puan barajını 16 net ile geçen aday, değişiklikle beraber 150 puan barajını geçmek için 20 net yapmak zorunda.

-Bir başka değişiklik ise 30 Mart 2012 tarihinden sonra kayıt olan meslek liseli adaylar için oldu. Y-YGS/LYS ’de mesleki ek OBP kaldırıldı. Her aday için hesaplanmış olan OBP; 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenecek. Adayların yerleştirme puanları buna göre hesaplanacak.

Değişikliklerin yanı sıra 13 Mart tarihinde yapılacak YGS için başvuru sonuçlarına bağlı diğer hazırlık çalışmalarının hemen başlaması zorunlu olduğundan 2016-ÖSYS başvuru süresinin de uzatılmayacağı ÖSYM tarafından açıklandı.

Dileyen adaylar, www.osym.gov.tr sitesinden de ÖSYS'nin hazırlamış olduğu"Aday Bilgilendirme Çalışmaları" başlığından "Yükseköğretime Geçiş Sınavı" ve daha fazlası ile ilgili bilgi alabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

BASARİSİRALAMALARİ HAKKINDA

Basarisiralamalari.com internette insanlar için gerekli olan bilgileri toparlayarak ziyaretçilerine sunmayı amaçlayan; internet üzerinde Güvenli İnternet kampanyasını destekleyen bir sitedir.