Pybs Bursu Kaç Yıl Verilir-Pybs bursu ne zaman kesilir

Pybs bursu kaçıncı sınıfa kadar verilir, Pybs Bursu Kaç Yıl Verilir, Pybs bursu ne zaman kesilir sorularına cevap arayacağız.

İLKÖĞRETİM VE ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDA PARASIZ YATILILIK, BURS VE SOSYAL YARDIMLAR YÖNETMELİĞİ nde şu şekilde ifade edilmektedir;

Parasız yatılılık veya bursluluğun sona ermesi

MADDE 24 – (1) Ortaokul ve imam-hatip ortaokulu ile ortaöğretim okullarında parasız yatılı veya burslu okuyan öğrencilerin parasız yatılılığı veya bursluluğu, ortaöğrenimlerini tamamlayıncaya kadar devam eder.

(2) Aşağıdaki hâllerde;

a) Ortaokul veya imam-hatip ortaokullarında bir defadan fazla sınıf tekrarına kalan, ortaöğretimde ise öğrenim hakkını kullanmış olan, (7)

b) Ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya son sınıfta beklemeli duruma düşen,

c) Taksirli suçlar ile kabahat nevinden olanlar dışında, işlediği suçtan dolayı hükümlü bulunan,

ç) Örgün eğitim dışına çıkarılma cezası almış olan,

d) Özürsüz olarak öğrenimini terk edip okuldan ayrılan,

e) Parasız yatılı veya bursluluk hakkından isteğiyle vazgeçen,

f) Özel bir okula kayıt veya nakil yaptıran,

g) Bakanlıkça belirtilen süre içerisinde parasız yatılılık veya bursluluk kaydını yaptırmayan,

öğrencilerin parasız yatılılığı veya bursluluğu okul müdürlüklerince sona erdirilir.

(3) Parasız yatılılığı sona eren öğrencilerin durumları, bir hafta içerisinde il veya ilçe yatılılık ve bursluluk komisyonuna bildirilir.

(4) Bursluluğu sona eren öğrencilerin durumları ise üç gün içerisinde elektronik ortamda okul müdürlüklerince kaydedilir.

Parasız yatılılık veya bursluluğa yeniden hak kazanma

MADDE 25 – (1) Parasız yatılı veya burslu okuma hakkını kaybeden öğrencilerden, tekrar parasız yatılı veya burslu okumak isteyenler, bu Yönetmelikte belirtilen parasız yatılılık veya bursluluk için başvuru ve yararlanma şartlarını taşımaları kaydıyla parasız yatılılık ve bursluluk sınavına katılabilirler. Sınavı kazanmaları hâlinde bundan sonraki öğrenimlerine parasız yatılı veya burslu olarak devam ederler.

Bursun devamı, kesilmesi ve itirazlar

MADDE 28 – (1) (Değişik: 10/9/2012-2012/3697 K.) Son sınıf öğrencilerinden, okulu bitirenlerin ve ortaöğretim kurumlarının son sınıfında beklemeli duruma düşenlerin bursları, ders yılının sona erdiği tarihi takip eden aybaşında kesilir. Ancak, ortaokul veya imam-hatip ortaokulunu tamamlayan öğrencilerin bursları, resmî ve örgün ortaöğretim kurumlarında da devam eder. Ortaokul veya imam-hatip ortaokulunu burslu olarak tamamlayan öğrencilerden resmî ve örgün ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptıranlar burslu olduklarını bu kurum müdürlüklerine beyan ederler. Bu öğrencilerin burs nakilleri elektronik ortamda gerçekleştirilerek ortaokul veya imam-hatip ortaokulunu tamamladıkları tarihi takip eden aybaşından itibaren bu kurum müdürlüklerince ödenir.

(2) Bakanlığa bağlı kurumlardan ayrılan, parasız yatılılığa geçen, özel okullar ile ortaokul veya imam-hatip ortaokulunu bitirip diğer bakanlıklara bağlı ortaöğretim kurumlarına kayıt olan öğrencilerin bursları, ayrıldıkları tarihi takip eden aybaşından itibaren kesilir.(9)

(3) Bursluluğu sona erenlerin durumları, ayrıldıkları okul müdürlüklerince üç gün içerisinde elektronik ortamda kaydedilir.

(4) Burs kazanan öğrencilerin kayıt işlemleri ile ilgili itirazların, kayıt süresi içerisinde yapılması şarttır. Yapılan itirazlar sırasıyla okul, ilçe ve il milli eğitim müdürlükleri ve Bakanlık ilgili birimince bu süre içerisinde değerlendirilir ve sonuçlandırılır.

(5) Parasız yatılı öğrencilere ayrıca burs verilmez.

Pybs bursu öğrenci kaçıncı sınıfta kazanmış olursa olsun lise son sınıfa kadar devam eder. 12. sınıfın son bursuna kadar alır sonrasında bursunuza veda etmek zorunda kalırsınız.

Milli Eğitim Bakanlı tarafından yapılan Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavına giren öğrencilerin, puanları en yüksekten en düşük puanlara kadar sıralanır. Daha sonra kimler burs alacaksa bunlar açıklanır. Devlet Parasız Yatılı Okulları (DPY) sınavı olarakta bilinmektedir.

Pybs Bursu Kaç Yıl Verilir?

PYBS bursları bundan böyle ayda 1(bir) olmak üzere yatırılacaktır. İlk burs okul açıldıktan sonra yaklaşık 2 hafta içerisinde yatırılmaktadır. Zamanla sistemsel sorunların yaşanmasından dolayı bazı yıllarda bursların yatırılmasında zaman gecikmesi olduğu gözlemlenmiştir. İlk PYBS bursunuz eylül ya da ekim ayı içerisinde alacağınızı bilmenizi isteriz.

Bundan böyle aylık olarak verilecek burs miktarı ise 663,87 TL dir.

Pybs bursu kaç yıl verilir sorusuyla dilerseniz basit bir hesap yapalım. Öğrencimiz 5. Sınıftan itibaren burs kazanmış olsun. Pybs bursu yılda 4 kez olacak şekilde 3 ayda bi verilir. Hadi öğrencimize ne kadar para verilecek hesaplayalım.

6, 7, 8, 9,10, 11 ve 12. Sınıflarda öğrenciler burs alacaklar. Yani 7 sene boyunca burs alacaklar.

PYBS Burs Miktarı Ne Kadar olduğunu öğrenmek İÇİN TIKLAYINIZ

2022 PYBS-DPY Bursları Ne Zaman Yatırılacak Ödenecek

📝
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 103 YORUM
 1. Halis maden dedi ki:

  12 Sınıfım ocak ayı bursum hala yatmadı

  1. Merve dedi ki:

   Benim de yaa

   1. Betül dedi ki:

    Merve çektinmi bursunu bende 12 ci sınıfım ve sadece 140 tl tek çekebildim

 2. Hüdayi Efe dedi ki:

  Ben 11.sinifim ve eğer ilk üni sınavında kazanırsam bursum kesilir mi

 3. Meryem dedi ki:

  12. Sınıfım Ocak ayında yatmadı. Sorun bende tek mi yoksa genel olarak mı bir sorun var ? 12. Sınıf haziran atina kadar değil miydi yoksa yıl bitti diye bu da mı kesildi ? Yoksa gec mı yaticak? Bir bilgisi olan?

  1. Batu dedi ki:

   Bende 12.sınıfım benimde yatmadı. Sebebi ne bilmiyorum

  2. Eylul dedi ki:

   Benimde hala yatmadı umarım kesilmemistir🥺

  3. Yunus dedi ki:

   herkesin yatmadı. sebebi şu, bursluluk kartı son yenileme tarihi 1 şubat. bu yüzden aksaklık ve hatalzr olmaması için son yenileme tarihinde yatırılır muhtemelen

  4. arda dedi ki:

   hayır bir kesilme söz konusu değil Ocak ayı itibariyle zam geliyor herkes için durum böyle bu hafta içerisinde yatacak 450 400 civarı olması bekleniyor

 4. Hasan dedi ki:

  Merhabalar ben 11. Sınıf öğrencisiyim 5. Sınıfta burs kazandım yalnız geçen ay yaşımı büyüttüm küçük girmişti yaşım kimlikte büyüttüm bu bursumu etkiler mi

 5. Elif dedi ki:

  Kızım 6. Sınıffta bursluluk kazandı şuan lise hazırlıkta okuyor buna bağlı
  5 yılda bitirecek liseyi diger liseler 4 yıl acaba benim kızom lise bitene kaar burs alabilecekmi

  1. Elif dedi ki:

   Kızım 6. Sınıfta bursunu kazandı şindi 7 sınıfta tekrar hirmesine gerek yok drğil mi 12. Sınıfa kadar yatıyor burslar. Birde üst sınıfa geçerken herhangi bişey yapıcakmıyız yoksa otomatik yatar mı

 6. BERİL dedi ki:

  merhaba ,kızım 8.sınıf öğrencisi .Bu sene burs kazandı .Ekim ve kasım ayı yatmış fakat biz çekmeden kasım ayı bursu iptal edilmiş .Bunun nedenini nasıl öğrenebiliriz.artık burs alamayacak mı

 7. Yasemin Bozkurt dedi ki:

  Oğlum lise 3 üncü sınıf öğrencisi burs alıyordu fakat 3 aydır bursu yatmıyor tarafımıza her hangi bir bilgi verilmedi

 8. 12.sınıf dedi ki:

  Arkadaşlar ben 12.sınıfım temmuz ayında yatacak mı bu burs?Yoksa haziranda son kez mi alınıyo

  1. Ali dedi ki:

   Haziran son oluyor

 9. matematikçi dedi ki:

  12. Sınıfta acık liseye gectım sinif tekrarım yok mezun degılım bursum kesılır mı?

  1. sude dedi ki:

   merhaba geçiş yaptınız mı ya da öğrendiniz mi acaba kesiliyor muymuş? bilgilendirirseniz çok sevinirim, teşekkürler

  2. burslu1 dedi ki:

   kesinti oldu mu acaba cevap verir misiniz lütfen

   1. Kesinti oluyor mlsf dedi ki:

    Evet oluyor acik lisede kesinti

 10. Hidayet Eren Korkmaz dedi ki:

  Merhaba bir sorum olacaktı
  12. Sınıfta açık liseye geçersem bursum kesilir mi

  1. emre dedi ki:

   öğrendiniz mi acaba cevabını?

  2. Ali dedi ki:

   Kesiliyor

BİR YORUM YAZIN

Sanat ve Sosyal Bilimler Programları 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Sağlık Yönetimi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Rekreasyon 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Politika ve Ekonomi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Pazarlama 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Otel Yöneticiliği 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Organik Tarım İşletmeciliği 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Müzecilik 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Muhasebe ve Finans Yönetimi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Moda Tasarımı 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Maliye 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Lojistik Yönetimi 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları -
reklam