Reklam
Reklam
reklam reklam

Pybs Bursu Kaç Yıl Verilir-Pybs bursu ne zaman kesilir

20.07.2018
A+
A-

Pybs bursu kaçıncı sınıfa kadar verilir, Pybs Bursu Kaç Yıl Verilir, Pybs bursu ne zaman kesilir sorularına cevap arayacağız.

İLKÖĞRETİM VE ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDA PARASIZ YATILILIK, BURS VE SOSYAL YARDIMLAR YÖNETMELİĞİ nde şu şekilde ifade edilmektedir;

reklam

Parasız yatılılık veya bursluluğun sona ermesi

MADDE 24 – (1) Ortaokul ve imam-hatip ortaokulu ile ortaöğretim okullarında parasız yatılı veya burslu okuyan öğrencilerin parasız yatılılığı veya bursluluğu, ortaöğrenimlerini tamamlayıncaya kadar devam eder.

(2) Aşağıdaki hâllerde;

a) Ortaokul veya imam-hatip ortaokullarında bir defadan fazla sınıf tekrarına kalan, ortaöğretimde ise öğrenim hakkını kullanmış olan, (7)

b) Ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya son sınıfta beklemeli duruma düşen,

c) Taksirli suçlar ile kabahat nevinden olanlar dışında, işlediği suçtan dolayı hükümlü bulunan,

ç) Örgün eğitim dışına çıkarılma cezası almış olan,

d) Özürsüz olarak öğrenimini terk edip okuldan ayrılan,

e) Parasız yatılı veya bursluluk hakkından isteğiyle vazgeçen,

f) Özel bir okula kayıt veya nakil yaptıran,

g) Bakanlıkça belirtilen süre içerisinde parasız yatılılık veya bursluluk kaydını yaptırmayan,

öğrencilerin parasız yatılılığı veya bursluluğu okul müdürlüklerince sona erdirilir.

(3) Parasız yatılılığı sona eren öğrencilerin durumları, bir hafta içerisinde il veya ilçe yatılılık ve bursluluk komisyonuna bildirilir.

(4) Bursluluğu sona eren öğrencilerin durumları ise üç gün içerisinde elektronik ortamda okul müdürlüklerince kaydedilir.

Parasız yatılılık veya bursluluğa yeniden hak kazanma

MADDE 25 – (1) Parasız yatılı veya burslu okuma hakkını kaybeden öğrencilerden, tekrar parasız yatılı veya burslu okumak isteyenler, bu Yönetmelikte belirtilen parasız yatılılık veya bursluluk için başvuru ve yararlanma şartlarını taşımaları kaydıyla parasız yatılılık ve bursluluk sınavına katılabilirler. Sınavı kazanmaları hâlinde bundan sonraki öğrenimlerine parasız yatılı veya burslu olarak devam ederler.

Bursun devamı, kesilmesi ve itirazlar

MADDE 28 – (1) (Değişik: 10/9/2012-2012/3697 K.) Son sınıf öğrencilerinden, okulu bitirenlerin ve ortaöğretim kurumlarının son sınıfında beklemeli duruma düşenlerin bursları, ders yılının sona erdiği tarihi takip eden aybaşında kesilir. Ancak, ortaokul veya imam-hatip ortaokulunu tamamlayan öğrencilerin bursları, resmî ve örgün ortaöğretim kurumlarında da devam eder. Ortaokul veya imam-hatip ortaokulunu burslu olarak tamamlayan öğrencilerden resmî ve örgün ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptıranlar burslu olduklarını bu kurum müdürlüklerine beyan ederler. Bu öğrencilerin burs nakilleri elektronik ortamda gerçekleştirilerek ortaokul veya imam-hatip ortaokulunu tamamladıkları tarihi takip eden aybaşından itibaren bu kurum müdürlüklerince ödenir.

(2) Bakanlığa bağlı kurumlardan ayrılan, parasız yatılılığa geçen, özel okullar ile ortaokul veya imam-hatip ortaokulunu bitirip diğer bakanlıklara bağlı ortaöğretim kurumlarına kayıt olan öğrencilerin bursları, ayrıldıkları tarihi takip eden aybaşından itibaren kesilir.(9)

(3) Bursluluğu sona erenlerin durumları, ayrıldıkları okul müdürlüklerince üç gün içerisinde elektronik ortamda kaydedilir.

(4) Burs kazanan öğrencilerin kayıt işlemleri ile ilgili itirazların, kayıt süresi içerisinde yapılması şarttır. Yapılan itirazlar sırasıyla okul, ilçe ve il milli eğitim müdürlükleri ve Bakanlık ilgili birimince bu süre içerisinde değerlendirilir ve sonuçlandırılır.

(5) Parasız yatılı öğrencilere ayrıca burs verilmez.

Pybs bursu öğrenci kaçıncı sınıfta kazanmış olursa olsun lise son sınıfa kadar devam eder. 12. sınıfın son bursuna kadar alır sonrasında bursunuza veda etmek zorunda kalırsınız.

Milli Eğitim Bakanlı tarafından yapılan Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavına giren öğrencilerin, puanları en yüksekten en düşük puanlara kadar sıralanır. Daha sonra kimler burs alacaksa bunlar açıklanır. Devlet Parasız Yatılı Okulları (DPY) sınavı olarakta bilinmektedir.

Pybs Bursu Kaç Yıl Verilir?

PYBS bursları bundan böyle ayda 1(bir) olmak üzere yatırılacaktır. İlk burs okul açıldıktan sonra yaklaşık 2 hafta içerisinde yatırılmaktadır. Zamanla sistemsel sorunların yaşanmasından dolayı bazı yıllarda bursların yatırılmasında zaman gecikmesi olduğu gözlemlenmiştir. İlk PYBS bursunuz eylül ya da ekim ayı içerisinde alacağınızı bilmenizi isteriz.

Bundan böyle aylık olarak verilecek burs miktarı ise 270,00 TL dir.

Pybs bursu kaç yıl verilir sorusuyla dilerseniz basit bir hesap yapalım. Öğrencimiz 5. Sınıftan itibaren burs kazanmış olsun. Pybs bursu yılda 4 kez olacak şekilde 3 ayda bi verilir. Hadi öğrencimize ne kadar para verilecek hesaplayalım.

6, 7, 8, 9,10, 11 ve 12. Sınıflarda öğrenciler burs alacaklar. Yani 7 sene boyunca burs alacaklar.

PYBS Burs Miktarı Ne Kadar olduğunu öğrenmek İÇİN TIKLAYINIZ

2019 PYBS-DPY Bursları Ne Zaman Yatırılacak Ödenecek

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 70 YORUM
 1. Ceren yılmaz dedi ki:

  2 aydan beri bursun yatmıyor neden olabilir
  10.sınıftayım

 2. Ayse dedi ki:

  Kizim bursluluk kazandi ve suan ozel okula gidecek burslulugu kesilir mi

  1. Hasan dedi ki:

   Evet kesilir

  2. 2020 tayfa dedi ki:

   Bilgi yanlışı var. Eskiden üç ayda bir veriliyordu ancak şimdi her ay yaklaşık 300 tl yatırılıyor.

 3. mehmet dedi ki:

  12.sınıfta pybs bursu kazanıp açık öğretime geçenlerin bursu verilirmi

 4. Murat dedi ki:

  Evin geliri artarsa burs kesilme durumu olur mu? Babam çalışıyor annem de iş arıyor. Annem sigortalı işe girerse bursum kesilir mi?

  1. Fjjfkfkf dedi ki:

   SANMAM cunki bursu kazanmissin artk sınıf tekrarı olmazsa ya da disiplin kesilmez

  2. Aise dedi ki:

   Ben Okulum olan Fen Lisesi’nde pansiyonda kalıyordum.Ücretimi vermek yerine bursunu verdim.Yurttan ayrıldım ve okul müdürlüğü paramı vermiyor ama ilk başta bir kez yurttan ayrılmaya mahsus veririz dediler Şimdi vermiyorlar.Sizce alabilir miyim?

 5. Zeynep Başaran dedi ki:

  Sosyal bilimler lisesine gidersem bursum kesilir mi ve eğer kesilmiyorsa hazirlik sınıfında burs alacak mıyım ?

  1. Medusa dedi ki:

   Hayır kesilmiyor ben de hazırlık sınıfında burs aldım ve lise bitene kadar da burs alacaksın.

   1. Cengiz Kocaman dedi ki:

    Oğlum şu anda 9.sınıf normal Anadolu lisesinde olup, 10. sınıfa geçmiştir ve burs almaktadır. 10. Sınıf ta Fen Lisesine nakil olarak geçiş yapıp parali/parasız devlet yurdunda kalırsa bursu kesilir mi?

    1. ramazan dedi ki:

     kesiliyor mu bi bilginiz var mi acaba

     1. Djdkcklc dedi ki:

      Devlet yurdunda ücretsiz kalması için aldığınız bursu parasız yatiliya çevirebilirsiniz ama burs parasını alamazsınız lisede burslu olmayanlar devlet yurduna bir miktar para öder çünkü yani bedava yurtta kalmasını istiyorsanız kesilir

 6. melek dedi ki:

  ben 10. sinifta sınıfta kaldım bursum kesilir mi

 7. Bilge dedi ki:

  9. Sınıfta özel okula gitmekten dolayı pybs bursu kesildi. Şimdi tekrar devlet okulunda bursu alabilirmiyiz bal vurmamız gereken binyer varmı. Bağlanırsa tekrar ne zaman bağlanır

 8. kenan dedi ki:

  burslar ayın kaçında yatacak

 9. Murat dedi ki:

  12.sınıfta koleje geçersem bursum kesişimi.

 10. Rabia dedi ki:

  Kolejden %100 burs aldım. Bursum kesilir mi?

 11. Eren dedi ki:

  Disiplin suçu bursluluğu keser mi?

  1. ahmet dedi ki:

   bence hayır ya sacma yni

 12. Mehmet Özdemir dedi ki:

  Teşekürler

 13. Büşra dedi ki:

  Ben de 12.sınıfım 2.bursum hala yatmadı

 14. Seda dedi ki:

  Bende 12. sınıftan yeni mezun oldum.Mezun olduğumuzda da nisan-mayıs-haziran bursu olan ve temmuz ayında aldığımız 2. bursumuzu alabiliyoruz.Yani burslarımız eylül ayında
  sonlanıyo. Hala yatmamış okulunuzun bakanlığı araması gerekiyomuş.

 15. neslihan dedi ki:

  12. sınıf öğrencilerinin bursu ne zaman sona erer ben 20185/2 bursunu alamadım alan varmı yoksa mezun olduğum icin mi alamadım mart tamı sona erdi lütfen yazarmısınız

  1. Seda dedi ki:

   Bende 12. sınıftan yeni mezun oldum.Mezun olduğumuzda da nisan-mayıs-haziran bursu olan ve temmuz ayında aldığımız 2. bursumuzu alabiliyoruz.Yani burslarımız eylül ayında
   sonlanıyo. Hala yatmamış okulunuzun bakanlığı araması gerekiyomuş.

   1. Doğan dedi ki:

    2019 temmuz ayinin bursu ne zaman yatacak

  2. özge dedi ki:

   bilmiyorum

reklam