reklam
reklam
logo
logo
logo

Tekstil Mühendisliği Hakkında Bilgi

Tekstil Mühendisliği Hakkında Bilgi

Tekstil Mühendisliği bölümünün amacı yurtiçinde ve yurtdışında ulusal ve uluslararası tekstil işletmelerinde, çeşitli metotlarla, çeşitli makine ve tesislerde tekstil hammaddelerinden, giyim tekstillerinin, ev tekstillerinin ve teknik tekstillerin üretimini yaptıracak, yönetecek tekstil mühendisleri yetiştirmektir. Tekstil sektörü Türkiye ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü 157 milyar dolara varan ihracatın 30 milyar dolara yakın bir kısmı tekstil sektöründen sağlanmaktadır. Ayrıca bu ihracata karşılık yapılan ithalat sadece 11 milyar dolar civarındadır. Bu da tekstilin ithalatı karşılama oranının çok yüksek olduğunu, başka bir deyişle katma değeri çok yüksek bir sektör olduğunu göstermektedir. Bu açıdan Tekstil Mühendisliği bölümleri üönemli bir işlev görmektedirler.

Öğrencilerimiz Matematik, Fizik ,Kimya gibi temel mühendislik dersleri ve mesleki dersler almaktadırlar. Mesleki dersler; iplik, dokuma, örme, boya-apre, konfeksiyon ve teknik tekstil alanlarındadır. Bunlardan başka belli alanlarda yoğunlaşmak için seçmeli mesleki dersler ve diğer mühendislik yan dersleri de almaktadırlar.

Bölümde okumak için özel yeteneğe gerek yoktur. Mühendislik isteği ve üniversite sınavlarından yeterli puanı almak gerekiyor

Tekstil Mühendisi unvanı

Mezunlar ulusal ve uluslararası tekstil işletmelerinde, iplik, dokuma-örme, boya-apre, konfeksiyon ve teknik tekstil işletmelerinde çalışırlar. Ayrıca çeşitli temsilciliklerde, eğitim kurumlarında, üniversitelerde çalışabilecekleri gibi küçük yatırımlı alanlarda bir müddet tecrübe edindikten sonra kendi işlerini de kurabilirler.

Bölümün 14 'er haftalık 3 sömestir Yerinde Uygulama dersleri vardır.

Öğrencilerin Erasmus, Farabi, Mevlana gibi programlara katılma hakları ve imkanları vardır.

Önlisans programlarından Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile öğrenci alınıyor. Öğrenci alınan programlar şöyle: Giyim Üretim teknolojisi, Hazır Giyim, Konfeksiyon/hazır Giyim), Moda-Konfeksiyon, Moda Tasarım, Örme, Tekstil, Baskı, Tekstil Dokuma, Tekstil İplikçilik, Tekstil Teknolojisi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.