reklam
reklam
logo
logo
logo

Enerji Sistemleri Mühendisliği Hakkında Bilgi

Enerji Sistemleri Mühendisliği Hakkında Bilgi

Ekonomik ve sosyal kalkınmanın temel unsurlarından biri olan enerji, yaşamın sürdürülebilmesi için de vazgeçilmezdir. Enerji sektöründe üretim, çevrim ve taşıma teknolojileri inanılmaz bir hızla gelişmektedir. Tüm dünyada ve Türkiye’de enerji kaynaklarının çok daha verimli ve etkin olarak kullanılabilmesi ihtiyacı enerji sistemleri mühendisliğine artan talebi açıkça göstermektedir. Enerji Sistemleri Mühendisliği lisans programı, enerjinin üretiminden tüketimine kadar olan sürecin planlanması ve yönetimi, sürdürülebilirlik, kayıpların en aza indirilmesi, yeni kaynaklar ve üretim yöntemleri üzerinde çalışan mühendisler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Enerji Sistemleri Mühendisliği, Ekonomi, Mühendislik ve Fen Bilimleri için Analiz, Kimya, Mühendislik ve Fen Bilimleri için Fizik, Mühendislik Mekaniği, Elektrik ve Elektronik Devreler, Hidrojen Enerji Sistemleri, Rüzgar Enerjisi ve Dönüşüm Teknolojisi, Isı ve Kütle Transferi, Enerji Sistemleri ve Simulasyon, Aktif/Pasif Günes Enerjisi Sistemleri bölümde verilen derslerin bazılarıdır.

Matematik, fen bilimleri ve enerji sistemleri ile ilgili mühendislik konularını öğrenmeye yatkın olmalı, araştırma yapmalı, teknolojik gelişmeleri takip etmeli.

Enerji Sistemleri Mühendisi

Enerji Sistemleri Mühendisliği mezunları enerjinin kullanıldığı tüm kamu kurumları ve özel kuruluşlarda, güç santralleri ve enerji üretim tesislerinde çalışabilir; enerji taşınım sistemleri, tesisat tasarım ve çizim işleri, ısıtma ve soğutma cihaz ve ekipmanlarının üretimi gibi alanlarda görev yapabilirler. Biyoenerji, jeotermal, rüzgâr ve hidrolik enerji santralleri konusunda yatırım yapan özel kuruluşlar ile bu kurumlara hizmet götüren proje sistem entegratörü kurumlarda etkin görev alabilirler.

Özel koşul bulunmuyor.

Zorunlu stajı var. 2. sınıfta 20 gün ve 3.sınıfta 20 gün olmak üzere toplam 40 gün.

Bölümün Erasmus kapsamında toplam 8 üniversite ile anlaşması vardır.29 farklı ülkede 75’ten fazla üyesi olan Laureate Uluslararası Üniversiteler Ağı’ nın Türkiye’deki tek üyesiyiz. Tüm bölüm öğrencileri bu ağdaki üniversitelere gidebiliyor. Farabi ve Mevlana programları yok.

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile öğrenci alıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.