Ek yerleştirmelerde ek tercihi kimler yapabilir? 2014

Ek yerleştirmelerde ek tercihi kimler yapabilir? 2014

Kimler Ek Yerleştirme Tercihi Yapabilir,ek yerleştirmeye kimler başvurabilir,kimler ek tercih yapabilir,kimler ikinci tercih yapabilir,birinci tercihi kaçırdım ek yerleşme tercihinde bulunabilir mi?

Adaylarımızdan gelen sorular neticesinde yaptığımız gözlemler adaylarımızın anlamlı bir bölümünün ek yerleştirmeler konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını göstermektedir. Özellikle ek yerleştirmelerde tercih yapabilme konusunda önemli yanlışlar ve çelişkilerle karşılaşılmaktadır. Bu durum, “Ek Yerleştirmelere Kimler Müracaat Edebilir?” başlıklı yazımızı kaleme alarak sadece bu konuya yoğunlaşan ve netlik kazandıran bir çalışma oluşturmayı ihtiyaç haline getirmiştir.

1-Öncelikle adayın ek yerleştirmelere müracaat edebilmesi için, sınava girmeyip sadece sınavsız geçiş için başvurmuş adaylar da dahil olmak üzere ÖSS”ye başvuru yapılmış olunması gerekir.

2-Bununla birlikte ek yerleştirmelere müracaat edebilmek için merkezi yerleştirmelerde (birinci yerleştirmeler) tercih bildirmiş olma koşulu aranmıyor. Yani merkezi yerleştirmelerde (birinci yerleştirme) herhangi bir tercihte bulunmamış adaylar da ek yerleştirmeden yararlanabilirler.

3-Sınavsız geçiş dahil olmak üzere merkezi yerleştirmede (birinci yerleştirme) herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş aday, kayıt yaptırmamış dahi olsa ek yerleştirmelere müracaat edemez. Fakat açıköğretimin kontenjan sınırlaması olmayan programları bu kuralın dışındadır. Yani birinci yerleştirmede açıköğretimin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş adaylar ek yerleştirilmelere müracaat edebilir.

Bazı adaylarımızın aklına “Peki o halde birinci yerleştirmede yerleşen aday, ek yerleştirmede sadece açıköğretimin kontenjansız programlarını tercih edebilir mi?” sorusu gelebilir. Öncelikle aday yerleştirildiğinden ek yerleştirmeye müracaat hakkı yoktur. Fakat herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilen aday, arzu ettiği takdirde hiçbir sınava girmeden ve yerleştirme tercihlerine başvurmadan koşulsuz olarak bir de açıköğretimin kontenjansız programlarından okuma hakkına sahiptir. Bunun için belirlenen tarihlerde açıköğretim bürolarına müracaat ederek kayıt yaptırması yeterlidir. Bu konudaki ayrıntılar sitemizin “açıköğretim” bölümünde yer almaktadır.

4-Ek yerleştirmedeki istisnalardan biri de özel yetenek sınavı ile yerleşmiş adayların ek yerleştirmelere müracaat haklarının bulunmasıdır. Bu adaylar ek yerleştirmelerde de bir örgün yükseköğretim kurumuna yerleştirilmeleri halinde iki programı da okuyabilirler.


Belirttiğimiz konular çerçevesinde koşulları uygun olan bütün adaylar ek yerleştirmelere müracaat edebilirler. Adaylarımıza ek yerleştirmelerden en etkili şekilde faydalanmaları dileği ile başarılar dilerim.

 • Ek Yerleştirmeye başvurabilmek için ÖSYS’ye girmiş olmak gerekir (LYS ve/veya YGS)
 • ÖSYS Merkezi yerleştirmede bir üniversiteye yerleştirilen adaylar (açık öğretim kontenjansız programları hariç) ek yerleştirmede tercih yapamazlar.
 • Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için ÖSYS merkezi yerleştirilmesinde hiçbir yere yerleştirilmemiş veya açıköğretimin kontenjansız bölümlerine yerleştirilmiş olmak gerekir.
 • 1. Tercihi kaçıranlar veya herhangi bir nedenle yapmayanlar, ek yerleştirme tercihi yapabilir.
 • Merkezi yerleştirmede bir örgün yüksek öğretim programına yerleştirilen öğrenciler ile kontenjansız açık öğretime yerleştirilen öğrenciler Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nin kontenjan sınırlaması olmayan bölümleri için ek yerleştirme başvurusu yapabililer.

Bunlara ek olarak aşağıdaki kuralları ekleyebiliriz:

 • Yeni açılan yükseköğretim programları ile merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yükseköğretim programlarını, ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebilir.
 • Merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan lisans programlarını, o puana eşit veya yüksek puanı olanlar tercih edebilir. (Bu maddenin ayrıntısı için kılavuzu bekleyiniz.)
 • Özel yetenek sınavıyla bir üniversiteye yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirme tercihi yapabilirler.
 • Adayların yüksek öğretim programlarını tercih edebilmeleri için özel koşulları karşılamaları gerekir. (Kılavuzdaki tablolarda belirtilecektir.)
 • LYS ve YGS’ye girmeyerek sadece sınavsız geçiş için başvuranlar, sınava başvurduğu halde sınava girmeyenler tercih yapabilir. Ancak özel tabloları takip etmelidirler. Kılavuzun yayımlanmasını bekleyiniz.

2014 Üniversite LYS Ek Yerleştirme Kılavuzu için TIKLAYINIZ ÖSYMZİYARETÇİ YORUMLARI - 128 YORUM

 1. Kardelen
  10 Ağustos 2017, 16:03

  Ben iki yıllık bir bölüme yerleştim fakat gitmek istemiyorum ek tercih yapamıyorum değil mi?

 2. AniTNe5
  11 Temmuz 2017, 23:09

  Я знаю, очень у многих людей есть близкие,
  друзья у которых есть проблемы с алкогольной
  или наркотической зависимостью.
  Центр реабилитации наркозависимых
  Рефреш (Refresh) в Киеве поможет вам

  Лечение наркозависимости-Центр реабилитации Рефреш

 3. istemihan
  06 Ağustos 2016, 20:39

  Ben tercih kacirdim nolcak nasil yapcam yardim edermisiniz

 4. serhat akyıldız
  04 Ağustos 2016, 00:54

  tercih yapamadım hiç kaçırdım ek tercihe başvurabilirmiyim

 5. cemile
  15 Ağustos 2015, 19:18

  meraba ben birinci tercihlerde yerleştim ama gidemedim kayıt yaptırmadım peki ek yerleştirmede açık ögretime ek tercih yapabilirmiyim yapabilecegim bölümleri bana söyleye bilirmisiniz lütfen acil

 6. bugra
  21 Eylül 2014, 13:00

  Arkadaşlar kısacası Bu durumdan Anladıgım bu ilk tercih hakkı yapıp yerlestırılmıs adaylar ister kayıt yaptırsın ister yaptırmassın ek tercıhe kayıt yaptıramaz bende bak şimdi kırıkkale ünüverstesini kazandım mobılya bölumu istemedım kayıt yaptırmadım ek tercıhten yararlanmak istedim bu tercıhten dolayı yapamadım bankaya boşuna 10 tl yatırmıs olacaz olsada olmasada …

 7. sinan
  17 Eylül 2014, 13:37

  meraba ben lisans 2. sınıf öğrencisiyim şuanda okuduğum bölüme kaydımı yaptırdım tekrar ek tercih yapma şansım var mı ve varsa tekrar mı harç yatıracağım ?

 8. betül
  08 Eylül 2014, 11:56

  bn imamhatip mezunuyum 2 yılllık ;(açıköğretm) aynı zamanda sınavsız geçiş oluyo ama kontenjanlı mı kontenjansız mı bilmiyorm bana bi yardımcı olur musunuz ek yerleştirme yapabilecek miym/

 9. mustafa
  04 Eylül 2014, 19:21

  Bende aynı durumdayım. ben 2013 yılında anadolu üniversitesi aöf maliye bölümüne kayıt oldum 2014 te yeniden sınava girdim ilktercihte yerleşemedim ek tercihleri yapabilecek miyim ? Şuanda tereddütteyim bazı kişiler yapabiliceğimi söylüyor diğerleri tercih yapamazsın diyor .Eğer bu konu hakkında bir bilginiz varsa ACİL olarak cevap verirseniz çok mutlu olurum . “Not: Örgün öğretim istiyorum.” 2 yıllık geçiş hakkımı kullanabılırmıyım ek tercıhlerde?

 10. Aziz
  02 Eylül 2014, 19:32

  İyi akşamlar bir duyum çıkartmışlar 2013 yılında üni kazananlar bu sene ek tercih yapamazlar diye doğruluğu varmdır ben geçen sene edirne 2 yıllık dış tıcaret kazandım ama gitmedim bu sene de sınava girdim ilk tercihler olmadı ek tercih yapabiliyormuyum ? lütfen yardım

  • bugra
   21 Eylül 2014, 12:57

   Kardeşim Daha önceden kayıt yaptırdıgın için tercih hakkın bulunmuyor eger tercıh etmeseydın hakkın olurdu ek tercih için …

 11. Burak
  09 Ağustos 2014, 17:57

  Ben ilk tercihlerimi yaptım ama açıkögretim geldi şimid okudum kontenjansız olan bölümler 2.tercih yapabilir diyo ama kontenjansız bir okul yok yani bu nasıl oluyo anlamadım bnm açıkögretim tuttu şimdi 2. tercih yapamıyckmıyım çok saçma

  • meltem
   25 Ağustos 2014, 14:48

   Bende aynı durumdayım bu sene işk defa bütün bölümler kontenjanlı oldu inşallah ösym buna bir çözüm bulur yeni kılavyz yayınlancak bakalım. .

   • Serhat Efetürk
    26 Ağustos 2014, 14:53

    bende ayni durumdayim hem acikogretime kayit yaptrp hemde 2. bi terch yapablyr muyuz ???

    • Aziz
     02 Eylül 2014, 19:33

     Bana yardım cı olurmmusun

   • bugra
    21 Eylül 2014, 12:58

    Çokk Beklersin Güvenme Bu konuda Kimeseye 🙂

 12. Ebru
  24 Temmuz 2014, 23:58

  Açıköğretimde kontenjan sınırlaması olmayan bölüm mü kaldı da uzun uzun yazıp milleti umutlandırıyorsunuz.

 13. serkan
  29 Eylül 2013, 22:57

  ben şubat başvurularında sınavsız geçişi seçdim ama 1. tercihi kaçırdım ek tercih yapabilirmiyim yardımcı olurmusunuz

 14. şule
  26 Eylül 2013, 15:27

  ben muğla köteklide üniversitenin c kapısının orda ıdeal 2 kız ogrencı apartında kalıyordum ama ayrılacagım.ek yerleştirmeyle gelmeyi düşünen veya yer değiştirmeyi düşünen guvenlıklı daha yenı bır bına ısıtma ınternet sıcak su aparttan.su ve elktırık szden. aylık 500tl.ılgılenenler gorup fıkır almak ısteyenler varsa cok acıl cuma cıkmayı dusunuyorum 05452941550

 15. mahmut
  24 Eylül 2013, 19:34

  ya ben tarih bölümünde okuyorum ve bu sene yazıldım ek tercihler üzerinden iki veya dört yıllık acıköğretime yazılabilirmiyim tarihe girdim sınav puanları uzerinden yoksa öbür sene mi denemem gerekiyo

 16. Caner
  23 Eylül 2013, 22:40

  mrb. ark. geçiş ypcktım ama sınava bi giriyim ddm formalite icabı ve 139.5 gbi çok çok az bi puan almışm ve tercih yptgmda yerleşemedim ve 2. tercih yapabilirmiyim geçiş ypcm ? ve 2. sorum geçiş yptgn zaman nelere dikkat etmen lazım neye göre yerleştiriyorlar ?

Yorum Yapın