logo
logo
logo
logo

Deri Mühendisliği Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

08.02.2016
A+
A-
Deri Mühendisliği Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

Deri Mühendisliği Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

Sizlere bu yazımızda Üniversite Tercihi yapacak arkadaşların meslek tercihinde bulunurken o meslek hakkında geniş bilgi sahibi olup doğru tercihte bulanmasıdır.

Deri Mühendisliği programının amacı, derinin işlenmesi ile ilgili teknolojiyi geliştirme alanında çalışacak insan gü­ cünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
Deri Mühendisliği programında fizik, kimya, biyoloji ve ekonomi gibi temel derslerden başka Giysilik Deriler Teknolojisi, Ayakkabı Teknolojisi, Deri Konfeksiyonu, Deri Fiziksel Testleri, Pazarlama, Döşemelik Deriler Teknolojisi dersleri okutulmaktadır.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları işler
Deri Mühendisliği programını bitirenlere “Deri Mühendisi” unvanı verilir. Deri mühendisi tarımsal bir ürün olan derinin, ham madde durumundan işlenmiş deri haline gelinceye kadar geçirdiği işlemleri ve ürünün satışını planlar; başta deri olmak üzere yün, pamuk ve sentetik liflerin değer­ lendirilmesine yönelik teknolojilerin geliştirilmesi için araştırmalar yapar.


Çalışma Alanları
Deri Mühendisliği alanında yetişenler özel sektöre ait deri işletmelerinde çalışabilirler; imkanları olanlar kendi işlet­ melerini  kurabilirler.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:
Bu alanda iyi yetişmiş insan gücüne ihtiyaç artacaktır.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:
-Kimyasal maddelere karşı alerjisi olmaması
-Bilimsel merakı olması
-Yeni ve güncel teknolojileri takip edebilmesi ve bundan hoşlanması
-Masa başı iş beklentisi olmaması
-İletişim becerisine sahip olması gerekir.

Deri Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Başarı Sıralaması Taban Puanları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Ondokuz dedi ki:

  2. sınıf deri öğrencisiyim. Gayet memnunum. Girerken ön yargılıydım ama hiç de anlatılanlar gibi değil. Daha şimdiden staj yapacağım firma ayarlandı. Benim ilgimi daha çok deri kimyasalları çekti, staj firmamı da deri kimyasalları üreten bir firma olarak seçtim. Mezunlardan da dışarıda kalan yok gibi. Hatta son sınıftan bir arkadaşım daha okulu bitirmeden iş buldu. İnş ben de hemen iş bulabilirim. Yeni arkadaşlara başarılar. Söylenenlere çok inanmayın, bölümü gidin ziyaret edin.

 2. Asım Çalımcı dedi ki:

  150-200 bin başarı sıralamasına sahip öğrenciler için bence uygun.
  Diğer mühendislik bölümlerinden mezun onbinlerce mezunun durumları da ortada.
  Tekstil mezunu makine mezunu gıda mezunu binlerce genç mühendis asgari ücretle işe girebilmek için uğraşıp duruyor.
  Öğrencilerin büyük kısmı da yurtdışına gidiyor staj ve eğitim için. Başka bölümlerde bu imkanı bulamak zor.
  150-200 bin başarı sıralamasına sahip öğrenci Boğaziçi’ne, OTDÜ ye gidemeyeceğine göre?

 3. Hale Güzel dedi ki:

  Ben 2009 mezunuyum, İngilizcem olduğu için iş bulmada hiç problem yaşamadım. Diğer mühendislik alanlarına göre iş bulma olasılığı kat be kat daha yüksek. Ünlü firmalarda çalışan deri mühendisi arkadaşlarım var. Ha kendiniz 4 yıl boyunca laylaylom yaptıysanız, yabancı dilinizi (dillerinizi) geliştirmediyseniz, kişisel gelişiminizi tamamlamadıysanız bence bölüme suç atmak çok mantıklı değil.

 4. Recep Tunc dedi ki:

  Arkadaşlar kesinlikle yazmayın internette akademisyenler yalan yanlış bilgilerle bölümü iyi göstermeye çalışıyorlar okuyanların yüzde 90 ‘ı pişman kariyer sitelerinde kaç tane deri mühendiliği iş ilanı var ? ne kadar maaş ve ne vaat ediyor.? araştırın yada yorulmayın ben size söyleyeyim iş ilanı yok olsada asgari ücret’e eleman arıyor hepsi mühendis olmanız bir şey değiştirmiyor.

 5. Ahmet dedi ki:

  Bölüm okuyanda mezun da çaresizlik içinde kesinlikle iyi araştırın arkadaşlar.Muhakkak bir deri firmasına gidin karar vermeden ömür boyu pişmanlık duymayın sonra bizim gibi.

reklam
reklam