logo
logo
logo

Bunlara dikkat etmeden TEOG tercihi yapmayın

06.07.2015
A+
A-
Bunlara dikkat etmeden TEOG tercihi yapmayın

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınav sonuçları 8 Haziran 2015 Pazartesi günü açıklanması bekleniyor. 2014-2015 öğretim yılı sonunda 8´inci sınıfını bitiren öğrencilerin yerleştirme işlemleri, tercihleri doğrultusunda okul kontenjanlarına göre Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) üstünlüğü esas alınarak yapılacak.

Tek tip yerleştirmenin yapılacağını söyleyen Zambak Yayınları Rehberlik Uzmanı Mehmet Azim, "Her öğrenciye 25 okul tercih hakkı verilecek ve yedek yerleştirme yapılmayacak. Tercih başvurusunda bulunmayan öğrencilerin kaydı otomatik olarak açık öğretim kurumlarına yapılacak. Özel öğretim kurumlarına kesin kaydını yapmış olanlar tercih hakkını kullanmış sayılacak. Hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler açık öğretim kurumlarına yerleştirilecek." dedi. "Özel okulların kayıt işlemleri ise 24 Haziran-5 Temmuz´da tamamlanacak. Güzel sanatlar lisesi ve spor liselerine öğrenci kayıtları da 10 Temmuz´da yapılacak." diyen Mehmet Azim, "TEOG lise yerleştirmelerinde bu yıl 8 yeni uygulama var. Öğrenciler ve aileleri bu 8 yeni uygulamaya dikkat etmelerini tavsiye ediyorum." ifadesini kullandı.

Azim, öğrencilere şu bilgileri verdi:

"Geçen yıl 15 olan tercih sayısı bu yıl 25'e çıkarıldı. Öğrenciler istek sırasına göre toplam 25 okul tercihi yapabilecek. Farklı okul türleri tek listede tercih yapılabilecek. Özel okulları tercih eden öğrenciler 'Özel Okula Kayıt Yaptırdım, Tercih Yaptırmayacağım' butonunu tercih ederek o okullara kayıtlarını yaptıracak. Ancak anadolu lisesinde boş kontenjan olursa ve taban puanı öğrencinin puanına uygunsa devlet okuluna başvurunun önü açık olacak. Yaptığı tercihlerden birine yerleşemeyen öğrenciler, otomatik olarak açık liseye kaydedilecek. Ancak bu öğrenciler, boş kontenjan olması durumunda nakil isteyebilecekler. Nakil başvurusu yapacak öğrencilerin bir değil, 5 tercih hakkı bulunacak. Merkezi olarak yapılan yerleştirmelerle öğrenciler uygun olan okullardan birine yerleşmeye hak hazanabilecek. Nakil başvuraları pazartesiden perşembeye kadar alınacak ve cuma günü sonuçlar açıklanacak. İlk yerleştirmenin ardından kalan boş kontenjana başvuran öğrenciler en fazla 20 puan altına kadar okula kabul edilebilecek. Nakil dönemi okullar açılmadan tamamlanacak, daha önce haftada bir yapılan rutin nakiller bundan sonra ayda bir defa yapılabilecek."


logo

TEOG tercihlerine dikkat yedek yerleştirme yok!
Geçtiğimiz yıl öğrencilerin büyük sorunlar yaşadığı TEOG yerleştirmesinde bu sene de değişiklik var. 25 tercih hakkı verilen öğrencilere, yedek yerleştirme yapılmayacak. Ayrıca daha önce haftada bir yapılan rutin nakiller, artık ayda bir kere yapılabilecek.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınav sonuçlarının 8 Haziran 2015 Pazartesi günü açıklanması bekleniyor. 2014-2015 öğretim yılı sonunda 8'inci sınıfını bitiren öğrencilerin yerleştirme işlemleri, tercihleri doğrultusunda okul kontenjanlarına göre Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) üstünlüğü esas alınarak yapılacak.

Tek tip yerleştirmenin yapılacağını söyleyen Zambak Yayınları Rehberlik Uzmanı Mehmet Azim, "Her öğrenciye 25 okul tercih hakkı verilecek ve yedek yerleştirme yapılmayacak. Tercih başvurusunda bulunmayan öğrencilerin kaydı otomatik olarak açık öğretim kurumlarına yapılacak. Özel öğretim kurumlarına kesin kaydını yapmış olanlar tercih hakkını kullanmış sayılacak." dedi. "Özel okulların kayıt işlemleri ise 24 Haziran-5 Temmuz'da tamamlanacak. Güzel sanatlar lisesi ve spor liselerine öğrenci kayıtları da 10 Temmuz'da yapılacak." diyen Mehmet Azim, "TEOG lise yerleştirmelerinde bu yıl 8 yeni uygulama var. Öğrenciler ve aileler bu 8 yeni uygulamaya dikkat etmeli." ifadesini kullandı.

NAKİLLER AYDA BİR DEFA YAPILABİLECEK

Azim, şu bilgileri verdi: "Geçen yıl 15 olan tercih sayısı bu yıl 25'e çıkarıldı. Öğrenciler istek sırasına göre toplam 25 okul tercihi yapabilecek. Farklı okul türleri tek listede tercih yapılabilecek. Özel okulları tercih eden öğrenciler ‘Özel Okula Kayıt Yaptırdım, Tercih Yaptırmayacağım' butonunu tercih ederek o okullara kayıtlarını yaptıracak. Ancak Anadolu lisesinde boş kontenjan olursa ve taban puanı öğrencinin puanına uygunsa devlet okuluna başvurunun önü açık olacak. Yaptığı tercihlerden birine yerleşemeyen öğrenciler, otomatik olarak açık liseye kaydedilecek. Ancak bu öğrenciler, boş kontenjan olması durumunda nakil isteyebilecekler. Nakil başvurusu yapacak öğrencilerin bir değil, 5 tercih hakkı bulunacak. Merkezi olarak yapılan yerleştirmelerle öğrenciler uygun olan okullardan birine yerleşmeye hak kazanabilecek. Nakil başvuruları pazartesiden perşembeye kadar alınacak ve cuma günü sonuçlar açıklanacak. İlk yerleştirmenin ardından kalan boş kontenjana başvuran öğrenciler en fazla 20 puan altına kadar okula kabul edilebilecek. Nakil dönemi okullar açılmadan tamamlanacak, daha önce haftada bir yapılan rutin nakiller bundan sonra ayda bir defa yapılabilecek."

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN